Zavřít reklamu

Pokud jste v minulém desetiletí používali operační systém Windows a na něm jste měli nainstalovaný Microsoft Office, tak jste určitě zaznamenali asistenta v podobě sponky, která vám říkala, co máte dělat. Tato sponka si zasloužila pojmenování Clippy a uživatelé Microsoft Office rozdělila na dva tábory. Někteří uživatelé Clippyho nenáviděli, zatímco ostatní uživatelé se s skamarádili a využívali jeho rad. Bohužel, postupem času se uživatelů, kteří Clippyho nesnášeli, začalo hromadit více a více. Ve vydání Microsoft Office 2007 už jsme tedy tohoto asistenta nenašli. Místo v počítačové historii si však zajisté našel a pokud byste si jej chtěli připomenout i nyní v rámci operačního systému macOS, tak můžete.

Stáhněte si Clippyho i na váš Mac!

Abyste si mohli Clippyho stáhnout na váš Mac, tak naštěstí nepotřebujete mít nainstalovaný balíček Microsoft Office, ani nic jiného od Microsoftu. Clippy je totiž k dispozici v jednoduché aplikaci, kterou si můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu. Na této stránce poté sjeďte níže k nadpisu ClippyFirst start, kde klikněte na odkaz Download Clippy for macOS. Jakmile na tento odkaz kliknete, tak se spustí stahování samotné aplikace. Poté už jen stačí, abyste na stažený soubor kliknuli pravým tlačítkem a zvolili možnost Otevřít – tento krok je nutný z toho důvodu, aby se vám spuštění aplikace nezablokovalo. Poté se zobrazí notifikace, kde klikněte na tlačítko Otevřít. V horní liště se poté objeví ikona sponky, na kterou klikněte. Poté rozklikněte možnost Show in Finder a všechy tři soubory kliknutím rozbalte. Jakmile tak učiníte, tak opět v horní liště klikněte na ikonu sponky a najeďte na možnost Agents, kde klikněte na možnost Reload. Poté opět najeďte do stejné sekce a zvolte si asistenta, kterého chcete – v našem případě tedy Clippit. Ten se poté objeví na ploše. Pokud jej chcete animovat, tak na něho klikněte pravým tlačítkem a zvolte možnost Animate! K dispozici jsou také další dva asistenti, kocour Links a kouzelník Merlin. Určitě je také vyzkoušejte.

O znovuzrození Clippyho na macOS se zasloužil vývojář Devran Uenal, který si říká Cosmo. Dle vlastních slov uvádí: „Nikdo to nechtěl, ale já jsem vytvořil port Clippyho na macOS!“ Samozřejmě se tak jedná spíše o legrační počin, který slouží jen k tomu, abyste si Clippyho připomněli. V macOS vám samozřejmě tento asistent nikterak radit nebude, avšak můžete si připomenout všechny animace, které tehdy tento asistent nabízel. Vzhledem k tomu, že s Clippym jsme se rozloučili již před více, než desíti lety, tak se jedná o pořádný kus nostalgie, co říkáte?

Související články

Dnes nejčtenější

.