Zavřít reklamu

Keynote společnosti Apple pro mě každoročně znamená ukončení léta a příchod zbrusu nových produktů, které si pro nás inženýři z Cupertina nachystali. Nejinak tomu bylo i letos a Apple uspořádal podzimní konferenci hned na začátku měsíce, tak aby ještě během září spustil prodeje svých dlouho očekávaných produktů. Nejzajímavější novinkou se stal samozřejmě iPhone 11 Pro, tedy vrcholný telefon společnosti s nakousnutým jablíčkem v logu. Sáhl jsem po variantě Space Gray s kapacitou 256 GB a těšil se již od jejího představení, až si budu mít možnost telefon poprvé zapnout a vyzkoušet vše, o čem Apple mluvil jen a pouze v superlativech. Pojďme se podívat, zda iPhone 11 Pro dostál svého jména a posadí nás na zadek, recenze iPhone 11 Pro je tu!

Novinka je k dispozici ve čtyřech barevných variantách s označením zlatá, vesmírně šedá, stříbrná a půlnočně zelená. K dispozici jsou jak varianty s displejem o velikosti 5,8″, tak také verze s označením iPhone 11 Pro Max, které nabízí 6,5″ displej. Nic jiného kromě velikosti displeje a samotného zařízení od sebe tyto dvě verze telefonu neodlišuje. Jediným výkonnostním rozdílem je pak kapacita baterie, ve prospěch verze s větším displejem. I letos můžete sáhnout po telefonech s interní kapacitou úložiště 64 GB, 256 GB nebo 512 GB. Ceny začínají v případě námi recenzované 5,8″ varianty na bez desetikoruny třiceti tisících a končí o více než deset tisíc korun výše. Věřím, že to bude na úvod stačit a pojďme se tedy konečně pustit do samotné recenze iPhone 11 Pro.

Dokonalé zpracování, kontroverzní design

Hodnotit design musí každý sám, na druhou stranu je mi jasné, že se tomu nemohu v recenzi vyvarovat. Pojďme tedy začít pěkně zezadu tím nejkontroverznějším, co novinka přináší. Na skleněných zádech, která jsou tentokrát matná ,neulpívají téměř žádné otisky, navíc jsou na dotyk velmi příjemná a především nekloužou v ruce. Jestli používáte telefon bez obalu, tentokrát to bude o poznání příjemnější a z hlediska vyklouznutí z dlaně také mnohem bezpečnější. Logo Applu je působivě vyfrézováno do skla a vše působí skutečně velmi kvalitním a perfekcionistickým dojmem. V levém horním rohu se pak nachází trojice fotoaparátů, která mě osobně nikterak neuráží, ale chápu, že se nejedná zrovna o designový skvost. Fotoaparáty ve výsledku ani příliš nevyčuhují ven, jelikož jsou na rámečku, který již sám o sobě trošku vystupuje nad samotná záda přístroje. Mě osobně však mnohem víc než čočky fotoaparátů vadí mikrofon a True Tone blesk, které jsou umístěny nad pravou čočkou a kazí jinak souměrný design.

iphne 11 pro

Bohužel, i když záda Apple předělal k dokonalosti, rámeček okolo telefonu zůstává stále stejný a upatlá se vám i při špatném pohledu. Věc, na kterou si stěžuje každý již od uvedení iPhone X, tedy nebyla změněna ani po třech letech, a nejen že rámeček z oceli nepříjemně klouže v ruce, ale skutečně se špiní víc, než je zdrávo. Co se přední strany týká, Apple nezměnil vůbec nic kromě zmenšení výdechu vrchního reproduktoru, který je oproti iPhone Xs o poznání menší. Je škoda, že jsme se nedočkali zmenšení rámečků okolo displeje, zapuštění čočky předního fotoaparátu do displeje nebo něčeho podobného. Zkrátka co se týká nových technologií, ty je tentokrát nutné hledat především ve fotoaparátu a v souznění software s hardwarem než v designových vychytávkách, které někteří výrobci již mají dávno na trhu.

Celý telefon je zpracovaný naprosto dokonale a nenajdete na něm jedinou chybu. Nikde nic nevrže, nic není nepřesné a tak podobně. Na to jsme však u Applu již roky zvyklí a až na malé výjimky v podobě ohýbacích iPadů je dílenské zpracování vždy dokonalé a nejinak je tomu i tentokrát.

Nejdokonalejší displej s malou vadou na kráse

Apple vytvořil Apple Pro Display XDR a pak se rozhodl, že by bylo fajn neochudit lidi o zážitek z něj ani na jejich iPhonech. Laťka však byla nastavena poměrně vysoko a už předchozí generace iPhone díky OLED uměla vypínat pixely, které zobrazují černou barvu a šetří tak baterii, měla perfektní jas i kontrast a podporovala HDR. Zkrátka a jednoduše, iPhone Xs nasadil laťku tak vysoko, že aby ji mohl Apple ještě vylepšit, musel začít násobit již tak šílené hodnoty. Výsledkem je proto jas až 800 nitů při zobrazení běžného obsahu a až 1200 nitů při HDR obsahu. HDR fotky a videa pak vyniknou nejen díky jasu, ale také díky kontrastnímu poměru, který je oproti předchozí generaci dvojnásobný, tedy 2 000 000:1. Výsledkem je displej, na kterém se jen těžko hledají chybičky. Navíc díky kontrastu a jasu máte pocit, že je displej ještě ostřejší než u svého předchůdce. To přitom není z hlediska rozlišení možné, protože iPhone 11 Pro i nadále nabízí rozlišení 458 pixelů na palec. Ovšem pocitově je displej skutečně ostřejší a vypadá lépe než u předchůdce.

iPhone 11 Pro display

Na slunci pak zapíná telefon automaticky jas až 800 nitů, což vede k tomu, že i za ostrého slunce vidíte vše bez ztráty barevnosti. I když dopadalo dnes ráno ostré slunce přímo na displej, viděl jsem jej stejně dobře jako když s ním večer usínám. Jedna chybička se však přeci jen najde. Při přímém slunci se od displeje odráží okolní odlesky více než u iPhone Xs. Není to nic dramatického, ale je to zkrátka vidět, a tak pokud jdete uprostřed pole, je displej naprosto dokonalý i za přímého slunce. Pokud jste však doma kde se vám do něj odráží spousta věcí, je výsledný efekt o něco horší. Pocitově se mi pak zdá, že na displeji mnohem méně ulpívají otisky prstů. Apple se i letos chlubí tím, že jeho smartphone má nejodolnější skla na světě, a to jak na přední, tak i na zadní straně. Pomalu si však říkám, jak je vůbec možné rok co rok vyvinout nové a odolnější sklo, protože se tímto pojmem společnost chlubí téměř s každým novým iPhonem.

Vylepšená vodotěsnost

Když už jsme u toho designu, zapracoval Apple také na jedné vychytávce, která potěší každého, komu se někdy podařilo telefon polít nebo jej rovnou hodit do bazénu. Letošní model by měl být schopen vydržet v hloubce 4 metrů pod hladinou po dobu 30 minut, předchozí generace zvládla po tuto dobu vydržet v hloubce dvou metrů. Vše zní skvěle a odolnost je podle testů o dost vyšší, ovšem stále je tu jeden podstatný háček. Apple totiž ani tentokrát nekryje poškození kapalinou zárukou. Pokud se vám s telefonem něco stane v důsledku vniknutí kapaliny, máte zkrátka smůlu a Apple vám záruku nemusí uznat.

iPhone 11 Pro

Baterie, co má výdrž!

Apple dosáhl výrazně lepší výdrže baterie díky použití Apple A13 čipu, který je až o 40 % energeticky efektivnější než jeho předchozí generace. Display pak dokáže snížit spotřebu energie oproti předchůdci o 15 %. Aby toho nebylo málo, navýšil Apple také kapacitu samotné baterie, která se z původních 2658 mAh u iPhone Xs dostala až na hodnotu 3046 mAh u iPhone 11 Pro. Samotný výrobce se chlubí zvýšením výdrže baterie o 4 hodiny, v praxi je to zhruba o 3 až 3,5 hodiny ve srovnání s iPhone Xs. Samozřejmě záleží na tom co děláte a jak máte svůj telefon nastavený. I když jej však budete používat skutečně na maximum, nebude se vám stávat, že večer spěcháte domů, protože v telefonu již není energie. iPhone vydrží celý den i při náročné práci. Pokud jej používáte na občasné zavolání a sem tam odepíšete na nějaký ten mail, pak se dostanete s výdrží až na tři dny, ovšem zde počítejte se skutečně šetřícím režimem používání.

Vůbec poprvé v historii jsme se dočkali také rychlonabíječky přímo v balení telefonu. Nově tak v krabičce naleznete stejnou nabíječku, jakou Apple dodává k iPadům Pro, tedy nabíječku s výkonem 18 W. Díky tomu jste schopni nabít 50 % kapacity baterie za méně než půl hodiny a celý telefon pak za hodinu a půl. Upřímně řečeno se stále nejedná o žádné rekordní časy, navíc nabíjení přes bezdrátovou nabíječku se od posledního iPhone nijak nezrychlilo. Ačkoli se občas dočtete, že více než 18 W není možné posílat přes Lightning konektor, je pravdou, že pokud k nabíjení použijete nabíječku od MacBooku, dostanete ještě rychlejší nabíjecí čas, o tom však připravujeme samostatný článek.

Apple zkrátka zvolil nabíječku, která je sice výrazně rychlejší než ta, jenž dodával doposud, ale zároveň dramaticky nesnižuje životnost baterie. Věřím, že drtivá většina lidí bude díky zvýšené výdrži nabíjet svůj telefon skutečně jen přes noc, což je nyní díky režimu nabíjení baterie v iOS 13 bezpečnější než kdy předtím a v podstatě rychlost nabití nemusí řešit. Již by se vám totiž nemělo stávat, že když vám večer zavolají kamarádi ať jdete ven, budete muset během sprchy dostat co nejvíc energie do telefonu, ten ji totiž bude mít ještě stále dostatek z nočního nabíjení.

iPhone 11 Pro konektor

A13, čip který zvládne vše a ještě něco víc

Bavit se o výkonu a hodnotách v benchmarcích mi upřímně již řadu let nedává žádný smysl. Apple totiž dokáže výkon v případě iPhone využít „pouze“ pro sebe. Můžete v reálném čase editovat 4K video, telefon se strojově učí a to jak při používání, tak při fotografování a tak dále. V App Store však nenalezneme téměř žádnou hru nebo aplikaci, kterou byste nemohli spustit na starších modelech s iOS 13. Jediný rozdíl na první pohled tak postřehnete během načítacích časů těch nejnáročnějších her v App Store. Ty jsou spuštěny naprosto instantně a nemusíte se tak s ničím zdržovat. Bohužel využít výkon, a to jak procesoru, tak grafického procesoru pro něco, co jiný telefon od Applu s iOS 13 neumí, můžete jen ve věcech, kde se o to stará Apple, tedy například v již zmíněné editaci videí.

Výkon je perfektní, teď už jen najít jak jej využít.

Doufám, že mě nyní nikdo nepochopí špatně, ale trošku mi vadí, že když si přečtu na stránkách Applu hesla jako nejlepší, nejrychlejší a tak dále, tak se pak dozvím, že ten stejný procesor má i o třetinu levnější telefon, tedy klasický iPhone 11. Já samozřejmě všem majitelům iPhone 11 přeju, aby měli to nejlepší, co Apple umí vyrobit. Na druhou stranu mám pocit, že je pak zbytečné se tím chlubit u iPhone 11 Pro a prezentovat to jako něco nejlepšího nebo nejrychlejšího, když to nakonec nabídnete i do iPhone 11. Chápu, že je pro Apple snadnější objednat více stejných čipů, díky čemuž se sníží náklady na výrobu, logistiku, montáž a vše ostatní, ovšem přeci jen mám pocit, že pak je toho v Pro modelu celkem málo, na to že je o třetinu dražší než jeho levnější bráška.

Navíc vzhledem k tomu, že jsem nepostřehl ani u iPhone X nebo dokonce iPhone 8, že by byl nějak zásadně pomalý a bylo by něco, kde mi jejich „pomalost“ překáží, tak nevidím důvod se každý rok chlubit tím, co stejně prakticky není, jak využít. Pro mě osobně je tedy celkem jedno, jaký procesor Apple do nových telefonů dal a upřímně řečeno se divím tomu, že jim věnoval během letošní prezentace tolik času.

Neskutečný zvuk

To, že dokáže Dolby Atmos vykouzlit skutečně úsměv na tváři při sledování filmu nebo poslechu hudby na iPhone 11 je zkrátka realita. Samozřejmě váš iPad Pro bude mít stále kvalitnější, hlasitější a lepší zvuk zejména díky větším reproduktorům, ale i iPhone je již kvalitní parťák na sledování filmů. Co mi však vyrazilo dech zejména vzhledem k tomu, že Apple používá stále Bluetooth 5.0, který má již od doby iPhone 8, je neuvěřitelné zkvalitnění přenosu zvuku do AirPods. Mám kombinaci iPhone 11 Pro a AirPods 2. generace a musím říct, že se kvalita zvuku ve sluchátkách skutečně zlepšila, a navíc mají výrazně větší dosah než doposud.

To, při čem jsem však přestal chápat, jsou hovory přes FaceTime. Je totiž jedno, zda použijete hlasitý odposlech nebo AirPods, zvuk je vždy takový, že máte pocit jako by volající stál doslova vedle vás. Nevím, jak to Apple udělal, protože se během prezentace nepochlubil ničím novým, co se čipů pro zvuk týká, ale rozdíl je skutečně významný, a to zejména při hovorech a používání sluchátek. Něco nového v iPhone být musí, protože nově totiž můžete z jednoho telefonu pouštět zvuk na dvou párech AirPods nebo na dvojici Beats sluchátek najednou.

Fotoaparát, největší novinka iPhone 11 Pro

Fotoaparát je bezesporu tím nejdůležitějším a nejvýraznějším vylepšením, které nový iPhone 11 Pro dostal. I když jeho předchůdce fotil skvěle, Apple se rozhodl že zajde ještě dál a k vylepšení fotografií použije rovnou trojici čoček nebo chcete-li objektivů. K dispozici je tak nově ultra širokoúhlý fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 13 mm se světelností F/2,6, dále pak širokoúhlý fotoaparát se vzdáleností 26 mm a clonou F/1,8 a taktéž teleobjektiv se vzdáleností 52 mm a světelností F/2,0. Při fotografování si můžete vybrat jeden z tří objektivů, se kterým poté fotíte. I když si zvolíte jen jeden objektiv, vždy jsou do práce zapojeny všechny tři a iPhone automaticky složí z jednotlivých fotografií nejlepší možný snímek. Samozřejmě pokud fotíte teleobjektivem, bude fotografie vždy přiblížena a ze širokoúhlého fotoaparátu se využije jen část záběru pro složení co nejdokonalejší fotografie. Ať již použijete kterýkoli objektiv, máte možnost fotografovat v režimech čtverec, tedy 1:1, nebo 4:3 a případně pak 16:9. Také máte vždy možnost použít filtry, případně Live Photos.

iPhone 11 Pro camera

Vše má však své omezení, a tak například zvíře sice vyfotíte v portrétních režimech obrysové světlo, studiové světlo a přirozené světlo. Bohužel ani objekty ani zvířata není možné fotit s tím, že jsou okraje okolo objektu černé nebo bíle. Vždy musíte použít jen první tři možnosti, z nichž podstatně nejlépe vypadá přirozené světlo. Co se focení osob týká, máte nyní na výběr šest různých režimů nasvícení. Opět si lze s touto funkcí vyhrát jako v případě staršího iPhone Xs a získat tak zajímavé fotografie.

Teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením

Pomocí teleobjektivu je možné fotit objekty, které přiblížíte, jedná se navíc v podstatě o jediný reálně použitelný zoom, který iPhone nabízí. Softwarově sice máte možnost objekty přiblížit až desetinásobně, ovšem v praxi je skutečně použitelný pouze teleobjektiv. Ten nabízí oproti klasickému širokoúhlému objektivu dvojnásobné přiblížení a fotografie jsou ve stejné kvalitě, jako z již zmíněného širokoúhlého objektivu. Světelnost objektivu je F/2,0 což je za dobrých světelných podmínek zcela dostačující, za šera nebo pokud je zataženo, jsou sice fotografie o něco málo horší než při použití klasického objektivu, ale stále se jedná o zcela bez problémů použitelný objektiv, který vám umožní pořizovat fotografie z větší vzdálenosti od objektů. Skvělé využití navíc najdete při natáčení, kdy máte možnost natáčet i vzdálenější objekty stále téměř stejně kvalitně jako s klasickým objektivem.

Širokoúhlý objektiv

Pokud máte telefon pouze s jedním fotoaparátem, pak v něm na 99 % máte právě širokoúhlý objektiv. Ten nabízí nejlepší světelnost ze všech objektivů tedy F/1,8 a můžete s ním fotit i za horších světelných podmínek. Právě ten také Apple používá při nové funkci Night mode, pomocí které máte možnost fotit fotografie i za zhoršených světelných podmínek. Tento „základní“ fotoaparát umí pořídit skutečně nádherné fotografie a považuji jej za to nejlepší, co iPhone nabízí. Dříve jsme měl totiž pocit, že i když s fotoaparátem vyfotíte nádhernou fotku, která vypadá skvěle na displeji vašeho telefonu, poté co jsme se na ni podíval například na svém 5K iMacu, viděl jsem, že fotografie až tak dokonalá není. Tentokrát však i při prohlížení na skutečně kvalitním a velkém displeji vidíte povedenou fotografii. Na displeji iPhone 11 Pro se pak již vůbec není o čem bavit, fotografie vypadají zkrátka úžasně a věřím, že drtivé většině běžných uživatelů dokáže iPhone nahradit plnohodnotně jejich klasický fotoaparát.

Ultraširokoúhlý objektiv

Upřímně řečeno, pokud jste právě na tento objektiv čekali a těšili se na něj, tak vás musím zklamat. Alespoň mě osobně totiž přijde, že nedokáže sekundovat prvním dvěma. Kvalita fotografií pořízených tímto objektivem je výrazně horší než u klasického širokoúhlého a teleobjektivu. Bohužel má objektiv světelnost F/2,6, což je upřímně poměrně hodně a při horších světelných podmínkách je téměř nepoužitelný. Ovšem i když je světlo perfektní, vidíte velký rozdíl v kvalitě mezi klasickým objektivem a touto novinkou. Umím si jeho použití představit skutečně jen v případě, kdy chcete zachytit něco zajímavého, co nedává bez širokoúhlého záběru smysl. Fotografie, které Apple prezentuje, jsou velmi dobře zvolené a je na nich vidět to, co objektiv umí, ovšem mám obavu, že jsou to také jediné typy fotografií, pro které se hodí. Co mě na něm vadí nejvíc je pak způsob, jakým vás nutí držet fotoaparát. I když máte prst položený na logu Applu na zadní straně iPhone 11 Pro, přesto vidíte prst v záběru. Je to sice logické, protože úhel, který objektiv snímá je skutečně obrovský, ovšem v praxi si musíte dávat velmi dobrý pozor na to, jak telefon držíte, abyste nefotili své prsty.

Apple navíc záběr z tohoto objektivu používá pro funkci, pomocí které vidíte při focení prvními dvěma objektivy i to, co je mimo záběr. Ultra širokoúhlý objektiv je použitý pro tuto funkci v době, kdy používáte klasický širokoúhlý objektiv. Přechod mezi tím, co skutečně máte v hledáčku a okraji tvořenými záběrem z Ultra širokoúhlého objektivu je přitom skutečně viditelný na první pohled. Obraz na okrajích občas problikává, mnohdy dokonale nenavazuje a posunutý, a navíc citelně vnímáte rozdíl mezi kvalitou okrajů a toho co fotíte. Pokud však použijete teleobjektiv, je pro vyplnění okrajů použit záběr z širokoúhlého objektivu a zde již vše sedí perfektně, vše navazuje a vypadá skvěle. To je také další důkaz o tom, že ultraširokoúhlý objektiv zkrátka svou kvalitou za dvojicí dalších objektivů výrazně zaostává. Navíc samotná funkce je pro mě osobně spíše překážkou než pomocí Bohužel to, co na první pohled vypadá skvěle, kdy využijete skutečně celý displej telefonu, v praxi působí dost zmatečně a obzvlášť v situaci, kdy chcete rychle fotografovat se vám může stát, že jste omylem měli něco mimo záběr.

Noční režim vám vyrazí dech

To nejzajímavější, co Apple přináší je takzvaný noční režim, ten umožňuje fotografovat i za minimálního světla. Fotografie, které dokážete pořídit bez použití blesku jsou neuvěřitelné. Funkce se Applu povedla na jedničku s hvězdičkou a v podstatě nyní netuším, kdy a k čemu bych měl používat True Tone blesk. O vše se totiž postará funkce Night mode, která funguje na poměrně jednoduchém principu. Telefon vám sám začne v levém horním rohu ukazovat, jak dlouhou expozici musíte pro fotografii v nočním režimu udělat. Možností je celá škála od dvou až do deseti vteřin. Během této doby dokáže čočka pohltit co největší množství světla a díky tomu vyfotit perfektní fotografii. Telefon vás samozřejmě upozorní na to, že s ním nesmíte během focení hýbat a o minimální pohyby se pak postará vestavěná stabilizace. Díky kombinaci dlouhého času a stabilizace tak pořídíte skutečně krásné noční fotografie.

Co mi však osobně vadí a již jsem o tom psal samostatný článek je způsob, jakým Apple řeší snímání obrazu během sledování toho, co fotíte přes display. Apple totiž nechce nechat vše při starém a ukazovat tak tmavé objekty stejně jako tomu bylo u starších telefonů, ale snaží se již při náhledu ukázat alespoň přibližně, jak bude fotografie vypadat. To však vede k výraznému sekání obrazu, nesmyslným barvám a také celkovému rozmazání. Upřímně bych si raději prohlížel černou obrazovku než to, co máte nyní při snímání sledovat. Fotografie, jak jsme již psal je neskutečná a klobouk dolů, ale během snímání si připadáte jak o 15 let zpět.

iPhone Xs vs iPhone 11 Pro night photo

4K, 60FPS, zvukový zoom a bonus pro Kim Kardashian

Pokud jste začínající Youtuber, kupte si obyčejný iPhone 11, tady se totiž hraje první liga. Jakmile se rozhodnete vyhrát si s videi a z dovolené přivést něco, co můžete ukázat i někomu jinému než babičce, máte doslova neomezené možnosti. 4K při 60 FPS s kinematografickou stabilizací, možnost používat v tomto rozlišení všechny tři čočky fotoaparátu nebo například zvukový zoom. To vše zní jak z propagačního letáku, ale ono to prostě funguje a funguje to zatraceně dobře. Video, které dokážete pomocí iPhone 11 Pro natočit, bude dostačovat 99 % všech uživatelů a je jedno, zda se na něj následně budete dívat na 4K televizoru s HDR nebo jen na displeji samotného telefonu. Vždy bude vypadat perfektně.

Pokud máte čas a chuť, máte možnost se dokonale vybláznit.

Video nově umožňuje zachycovat zvuk přesně z místa, ze kterého chcete. To funguje pomocí zaostření a mikrofony se zkrátka zaměří na místo, na které zaostříte obraz. iPhone samozřejmě nemá pohyblivé mikrofony, ale softwarově zvýrazní zvuk z místa, na které se zaměříte. Zvýraznění však funguje dobře především v momentech, kdy se ozve opravdu hlasitý zvuk, který je atypický pro okolní zvuky. To znamená, že pokud natáčíte například les a budou všechny stromy šumět podobným způsobem, nepomůže, že zaostříte na jeden konkrétní, zvuk bude v podstatě pořád stejný. Když však najednou na jednom ze stromů začne vyzpěvovat nějaký ptáček a vy na něj zaostříte, bude jeho zpěv výraznější a vystoupí do popředí oproti okolnímu šumu.

Trojice objektivů, z nichž každý umožňuje natáčet zcela jinak, záznam v dodnes nejvyšší reálně využitelné kvalitě (kdo z nás má doma 8K televizor) a A13 jsou opravdu zatraceně dobrou kombinací jak natočit perfektní video. Ovšem vše je potřeba brát z pohledu člověka, kterého to bude bavit. Pokud si nechcete s videem pohrát, natočíte samozřejmě také perfektní video, ale to vám v podstatě umožní i řádově levnější iPhone 11. Oproti tomu iPhone 11 Pro je skutečně o možnostech si se vším pohrát a natočit doslova film.

Co se mi naopak nelíbí jsou takzvané slowfie. Na to, že si Apple nechal tento název dokonce zaregistrovat a považuje jej za něco nového, jej totiž v telefonu vůbec nenajdete. Přední kamera prostě umí natáčet zpomalená videa při 120 snímcích za vteřinu ve Full HD rozlišení. Neexistuje nic jako slowfie režim, maximální délka takového videa nebo cokoli podobného. Zkrátka jen můžete natočit zpomalený záznam i pomocí přední kamery. Samotný záznam mi navíc nepřipadá příliš kvalitní a musím říct, že se hodí skutečně jen pro instagram nebo podobné srandy, víc využití prostě nemá. Naopak co musím pochválit jsou fotografie a obzvláště pak protrétní fotografie, které dokáže udělat i přední kamera naprosto perfektní!

iPhone 11 PRo rezim portret pes
Fotografie v režimu portrét z iPhone 11 Pro

Pár dalších novinek, které potěší!

iPhone 11 Pro nabízí i pár dalších vylepšení, které rozhodně potěší především majitele iPhone X nebo Xs. Nově je totiž Face ID dle slov Applu o 30 % rychlejší, než u předchozích modelů a reaguje z větší vzdálenosti a větších úhlů. V praxi to znamená, že se mi nestalo ani jednou, aby telefon chtěl heslo a vždy mě spolehlivě rozpozná. Co se týká rychlosti, můžete okamžitě po rozsvícení displeje swipovat směrem nahoru a telefon se instantně odemkne. Odemknutí tak trvá výrazně kratší dobu, než tomu bylo s Touch ID a je ještě o něco rychlejší než u iPhone Xs.

Další novinkou je pak Wi-Fi 6, kterou jsme bohužel neměl možnost otestovat, protože nemám na tomto standardu založenou bezdrátovou síť. Mezi další drobnosti, co potěší pak patří čip U1, pomocí kterého dokáže iPhone detekovat v prostoru zařízení ke kterému má nejblíž a tomu pak prioritně odesílat soubory přes AirDrop. Ve výsledku však musíte mít na druhém zařízení také čip U1, aby mohlo dojít ke vzájemné detekci. V současné době tak prozatím tuto technologii příliš nevyužijete, jelikož se hodí zejména v kanceláři, kde máte řadu zařízení včetně Maců. Žádné jiné zařízení kromě iPhone 11 Pro však Apple prozatím čipem U1 nevybavil. Jedná se tedy o funkci, která je určena spíše do budoucna, ale aktuální využití je možné pouze v případě, kdy jste v místnosti s větším množstvím nejnovějších iPhonů.

Tak co, máte jít do něj?

Rozumím všem, kteří chtějí vlastnit vždy jen to nejlepší a na levnější variantu se v podstatě ani nepodívají. Tentokrát mám však pocit, že to chce při rozhodování mezi iPhone 11 a iPhone 11 Pro skutečně uvažovat nad tím, zda si chcete s funkcemi, jenž Pro verze nabízí, vyhrát a zda je dokážete využít. iPhone 11 Pro je bezesporu skvělý telefon, je samozřejmě tím nejlepším, co kdy Apple vytvořil. Přesto mi to však nedá a myslím si, že pokud se zaměříme na cenový rozdíl oproti klasické jedenáctce, zjistíme, že možná spoustě lidem bude přece jen stačit.

Pokud se věnujete fotografování na Instagram a berete to vážně nebo natáčíte videa a chcete si s nimi skutečně pohrát, pak verzi Pro zřejmě využijete. Jestli se vás však výše uvedené netýká, pak je otázkou, zda vám kvalitnější displej a teleobjektiv skutečně stojí za to, abyste utratili za telefon řádově o třetinu víc než ti, jenž se rozhodnou pro základní model iPhone 11. Chápu, že nyní může někdo argumentovat tím, že je to přeci jen profesionální verze a tak si za ni Apple nechává zaplatit, ovšem tentokrát mám pocit, že by se telefony neměli rozlišovat na ty profesionální a neprofesionální, je to totiž přece jen stále telefon.

Apple iPhone 11 Pro obal

iPhone 11 Pro je zkrátka nadupaný technologiemi a dokáže perfektní věci. Otázkou však je, zda skutečně fotíte tak, jak Apple prezentoval během své keynote a pak se další hodiny věnujete upravování fotografie k její dokonalosti nebo zda zkrátka jen střílíte fotku za fotkou. Osobně bych telefon nenazval ani tak profesionální jako precizní. Mám pocit, že při srovnání s iPhone 11 je především pro ty, kteří si chtějí skutečně hrát s každou fotografií a věnovat ji pozornost. Pokud však mezi ně nepatříte, věřím, že vám velmi podobnou službu udělá také iPhone 11 a za ušetřené peníze si k němu můžete koupit ještě nové Apple Watch nebo iPad.

Srovnání s telefony od jiných výrobců je pak velmi obtížné. Mám totiž pocit, že se každý z nich snaží nacpat do svého přístroje co nejvyspělejší technologie, které jsou však mnohdy ve fázi vývoje. Apple skutečně kromě fotoaparátu a extrémně výkonného procesoru nepřinesl revoluci, kterou by od něj někteří čekali. Nedočkali jsme se čtečky otisků prstů v displej, ale máme tu Face ID s neuvěřitelnou rychlostí, nedočkali jsme se zabudované kamery pod displejem, ale máme tu skutečně kvalitní přední kameru, nemáme bez rámečkový displej, ale máme tu ten nejlepší displej na světě a tak dále. Apple zkrátka vzal technologie, které jsou dnes dostupné a dokázal je využít na naprosté maximum. Samozřejmě mě mrzí, že jsme se nedočkali něčeho skutečně převratného, ale máme telefon, který s tím, co je dnes již „běžné“ dokáže pracovat na zcela jiné úrovni.

Já osobně jsem čekal s aktualizací na novější model již od iPhone 8, který jsem doposud používal, a tak se pro mě jedná o neuvěřitelný skok kupředu. Pokud však máte iPhone Xs a to jediné, co vás na telefonu zajímá nejsou fotografie a natáčení videa, pak si myslím, že můžete iPhone 11 Pro vynechat. Pokud však máte jakýkoli jiný telefon od Applu a přejdete na nejnovější model, budete nadmíru spokojeni tím, co za výkon a technologie, se vám dostalo do rukou!

Dnes nejčtenější

.