Zavřít reklamu

CEO společnosti Disney a bývalý člen správní rady Applu, Bob Iger, chystá novou knihu, ve které bude popisovat posledních 15 let svého života, které strávil v čele společnosti, jejíž hodnota je několik miliard dolarů, a pod kterou patří obrovské množství slavných jmen v zábavním průmyslu. Několik částí knihy je věnováno i Applu, resp. Stevu Jobsovi. Bob Iger považoval Jobse za velmi blízkého přítele, a za roky, co se pracovně, ale i soukromě potkávali, zažil několik příhod. Když se dostal do vedoucí pozice Disney, vztahy s Applem byly v tu chvíli na bodu mrazu, díky ne příliš povedené smlouvě o vydávání animovaných snímků od Pixaru. Postupem času se však vztahy mezi Jobsem a Igerem zlepšily, zejména poté, co se ředitel Disneyho několikrát velmi pozitivně vyjádřil na adresu některých Apple produktů, zejména iPodu a iTunes.

Právě v iTunes viděl Iger budoucnost a několikrát s Jobsem řešil myšlenku o tom, že to budou právě platformy jako iTunes, skrze které se bude v budoucnu přistupovat k televizní a filmové zábavě. Jak dnes víme, příliš daleko od pravdy nebyl. Dobré vztahy mezi oběma nakonec vykrystalizovaly v hlubší spolupráci, novou smlouvu mezi Disney a Pixarem a také potenciálnímu propojení obou společností. Disney po nějaké době koupil Pixar a v tu dobu už opět nemocný Jobs zasedl do správní rady společnosti, kde působil jako největší akcionář. Právě během tohoto období Disney zažívala své největší akviziční žně. Jobs se tak nepřímo podílel na všech velkých tehdejších rozhodnutích, jako byla například akvizice Marvelu.

Iger vzpomíná, že se jeho vztah s Jobsem nadále prohluboval, vše bohužel ukončil Jobsův skon na rakovinu. Kdyby k němu nedošlo, Iger si myslí, že by se Apple s Disneym postupně spojil. A pokud ne přímo spojil, určitě by se jednalo o nějakou výraznější spolupráci vzhledem k tomu, jak si byly obě společnosti před lety blízké. Kdo ví, jak by takovýto kolos vypadal dnes, kdyby ke spojení skutečně došlo. Technologický gigant na jedné straně, zábavní na té druhé. Potenciál tohoto spojení by byl obrovský, nakonec se tak však nestalo a do budoucna se s tím už rozhodně počítat nedá.

Související články

Dnes nejčtenější

.