Zavřít reklamu

S technologickými giganty a regulátory je to jako na horské dráze. Po Facebooku, Googlu a vlastně všech ostatních společností, z nichž mnohé si však toto jednání zasloužily, tu máme další fiasko. Zatímco včera jsme informovali o odvolání Applu proti rozhodnutí Evropské komise o zaplacení tučného poplatku Irsku, dnes tu máme v jistém smyslu dohru, k níž se dokonce vyjádřil i samotný právník jablečné společnosti. Jaký je jeho náhled na celý incident?

Apple se aktuálně pohybuje na pořádně tenkém ledě a jediná chyba by ho mohla stát až 13 miliard eur, které má údajně zaplatit za nedostatečné odvody daní. Proti tomu se společnost samozřejmě ohradila a k celé věci se vyjádřil právník Daniel Beard, jenž k odvolání využil poměrně nezvyklý argument. Tvrdí totiž, že Apple nemá jedinou povinnost tučné odškodné zaplatit, protože se jeho irské pobočky nijak nepodílely na chodu společnosti. To však odporuje skutečnosti, že právě dvě pobočky v Irsku byly a jsou zodpovědné za maloobchodní prodeje v Evropě. Společnost si tak pořádně zavařila a nyní už je spíše na právnické hantýrce, aby se z toho vykroutila. Legálně se však jedná o zneužitelnou skulinku, která opravňuje společnosti k nepříliš etickému chování.

Souvisejíci

Argument samozřejmě nevzala Evropská komise vůbec v potaz a odvolala se nejen na dopis Tim Cooka z roku 2013, ale také na absurdní požadavek Daniela, který po komisi požadoval návštěvu zmíněných poboček. To by jim údajně dokázalo, že na místě nevznikla žádná strategická rozhodnutí ovlivňující chod společnosti, a tedy není Apple povinen v zemi odvádět daně. V každém případě se ale jedná o dlouhodobou ztrátu, ať už co se týče vyjednávání s členskými zeměmi nebo samotné důvěry v technologické giganty. Nezbývá tedy než čekat, jak jablečná společnost z této nepříjemné situace vybruslí a jak moc ji toto konečné rozhodnutí do budoucna ovlivní.

Související články

Dnes nejčtenější

.