Zavřít reklamu

Rok, co rok nám Apple ukazuje v iPhonech novější a novější procesory. Ty jsou vždy mnohem výkonnější než jejich předchozí generace a dokáží v dnešní době výrazně víc než pár let staré počítače. Chápu, že je dokáže iPhone využít k strojovému učení, kvalitnějším fotografiím anebo jejich části odpojovat, abychom šetřili baterii. To co ovšem jako uživatel pocítíte nejvíc je výkon procesoru při hraní her. Běžný uživatel, který používá počítač totiž odjakživa měří výkon svého počítače na základě toho jakou hru a v jaké kvalitě je schopen spustit. Bavím se nyní skutečně o běžných uživatelích, kteří nebudou používat Autocad, dělat 3D grafiku nebo stříhat 8K videa.

Problém iPhone je v tom, že i na dnes už stařičkém iPhone 8 rozjedete všechny hry z App Store a kromě načítacích časů u drtivé většiny z nich nepoznáte rozdíl v tom, zda máte iPhone 11 Pro nebo iPhone 8. Existuje pár her, zejména strategií, které si na starším telefonu neužijete tak, jako na těch nejnovějších. Ve výsledku však 99,9% her z App Store spustíte i na několik let starém telefonu a nepoznáte rozdíl. Důvod je přitom poměrně jednoduchý, Apple totiž starší zařízení prodává i několik let po jejich uvedení a snaží se neošidit jejich uživatele o používání všeho, co se v App Store nachází. Podpora aplikací z App Store tak končí tím, že váš iPhone již není možné aktualizovat na novější verzi iOS, pro kterou jsou aplikace a hry dostupné. Apple samozřejmě nemůže ochudit uživatele starších telefonů o jedinečnou možnost, jak utratit nějaký ten dolar v rámci App Store, proč by to taky dělal, že ano.

App Store nenabízí téměř žádné AAA tituly nebo jen velmi málo. Navíc ani ty, které zde jsou v podobě herních sérií jako je NBA, UFC, F1 nepatří mezi ty nejstahovanější. Pokud si nějaká hra najde místo v zařízeních milionů hráčů, většinou je to blbost tipu Flappy Bird, kterou si můžete zahrát na kalkulačce. Uživatelé tak často nemají důvod ke koupi nového telefonu, protože jejich zařízení dostačuje na vše, co se v App Store nachází. Na druhou stranu majitelé těch nejnovějších, nejnadupanějších iPhonů s A13 Bionic chipem v podstatě nemají kde svůj procesor využít. V případě iPadu existuje alespoň malá skupina lidí, kteří na něm skutečně zapnou Autocad nebo Photoshop a využijí jeho výkon, ovšem myslím si, že nikdo není takový masochista, aby pracoval na svém telefonu.

Co se týká výkonu procesoru a tím i grafického čipu, nemáte tento výkon v rámci iPhone v podstatě kde využít. To následně vede k tomu, že pokud nechcete za každou cenu lepší fotoaparát, nemáte v podstatě důvod k přechodu. Je škoda, že v App Store nenajdeme podobné žebříčky nejstahovanějších her jako je tomu u konzolí nebo počítačů. V tom případě by totiž Apple přiměl lidi k častějším aktualizacím svých telefonů a my bychom je konečně měli jak využít.

Související články

Dnes nejčtenější

.