Zavřít reklamu

Jednou z nejzajímavějších pasáží při představování iPhonů 11 Pro minulý týden byla bezesporu ta, na které Apple demonstroval možnost natáčení ze všech čtyř kamer telefonu – tedy ze tří zadních a jedné přední – současně skrze aplikaci Filmic Pro. Z prezentace sice víceméně vyplývalo, že bude funkce dostupná pouze na nových iPhonech, avšak pravda je nakonec zcela opačná. Natáčení z více kamer současně totiž bude dostupné i na starších iPhonech a to už po příchodu iOS 13. 

Nová funkce pro fotoaparáty bude dostupná konkrétně na loňských iPhonech XS a XR, které doplní iPady Pro z téhož roku. Více zařízení se podpory nedočká, jelikož není založena jen na softwaru, ale i na určitých hardwarových úpravách kamerového systému. Uživatelé, kteří si budou chtít novinku užít, se však budou muset smířit s její obrovskou náročností na výkon telefonu, která se zcela určitě projeví na rychlé spotřebě baterie. Kromě spotřeby baterie se navíc musí majitelé loňských iPhonů smířit s tím, že zcela shodné fungování kamer jako v případě iPhonů 11 se nedočkají, jelikož budou mnohdy muset překousnout to, že souběžné snímání zvládnou jen určité kombinace fotoaparátů či že výstup z nich nebude muset být v nejvyšší možné kvalitě. To vše ale bude záviset především na vývojářích aplikací, které využívání této novinky umožní. 

Příchod prvních “vícekamerových” aplikací bychom mohli vidět už ve čtvrtek 19. září, kdy Apple oficiálně uvolní iOS 13 s podporou API, které právě snímání více kamerami současně využívá. Vývojáři totiž měli na testování svých výtvorů celé léto, za které řada z nich takřka stoprocentně své aplikace dotáhla téměř k dokonalosti. Mnoho dalších zajímavých kousků se pak objeví v průběhu podzimu či ke konci roku. Jednou z nich bude i nová verze aplikace Filmic Pro, na které právě Apple novinku demonstroval. A kdo ví, třeba se v následujících měsících dočkáme i nativní podpory této funkce u aplikace Fotoaparát. 

Související články

Dnes nejčtenější

.