Zavřít reklamu

Apple sice minulé úterý oznámil, že svou herní službu  Arcade veřejnosti nabídne až ve čtvrtek 19. září spolu s novým iOS 13, avšak před malou chvílí začali někteří uživatelé z celého světa s nainstalovanými betami iOS 13 a 13.1 pozorovat, že jim do App Storu, respektive sekce Arcade dorazila možnost zahájit měsíční bezplatné testování služby, díky čemuž si o ní budou moci udělat obrázek s předstihem. Tento nečekaný bonus se naštěstí týká i mě, díky čemuž vám mohu poskytnout své první dojmy ze služby spolu se screenshoty jejího rozhraní. 

Přístup do služby  Arcade umožňuje Apple přes výše zmínění App Store, ve kterém naleznete ve spodní liště vedle sekcí Dnes, Hry, Aplikace a hledat novou možnost Arcade, která vás okamžitě nasměruje do služby. Grafické zpracování této sekce je velmi blízké tomu, které známe i ze sekcí ostatních, díky čemuž do konceptu App Storu velmi pěkně zapadá a vy tak máte při jejím procházení velmi přirozený pocit. Jakmile se do sekce “prokliknete”, dostanete se na takřka nekonečný seznam obrovského množství titulů, ve kterém jsou ty nejzajímavější vypíchnuty klasickými výběry redakce, díky čemuž vám nezapadnou v obrovském množství dalších titulů. Z výběrů se dá velmi jednoduše prokliknout přímo na stránku dané hry, na které naleznete hned nahoře tlačítko pro stažení do telefonu, vedle kterého pak je i tlačítko pro sdílení s okolím. Těsně pod ním naleznete posuvnou lištu, ve které jsou zaznamenány všechny důležité informace o hře včetně doporučeného věku, kategorie, vývojářského studia, zda se jedná o singleplayer či multiplayer, jaký hra obsahuje jazyk a samozřejmě i místo, které vám v telefonu zabere. Právě tato položka je vcelku důležitá, jelikož se hry (nečekaně) stahují do vašeho telefonu, potažmo jiných zařízení a zabírají v nich místo. Pokud tedy vlastníte iZařízení s nižším úložištěm, budete si muset zvyknout buď na časté mazání her či zkrátka velké kalkulování s místem. Hry totiž alespoň po mém prvním zkoumání zrovna dvakrát malé nejsou a není rozhodně výjimkou, když mezi nimi narazíte i na tituly výrazně přesahující 1 GB. 

V nabídce hry, na kterou se prokliknete z úvodní stránky Arcade, pak samozřejmě naleznete i její popisek spolu se spoustou screenshotů či videí, hodnocením, informacemi o podpoře Game Centra či Rodinného sdílení a na konci pak i typově podobné hry či tituly od stejného vývojářského studia, které stojí i za titulem, který si právě prohlížíte. Konec stránky věnované dané hře je tedy víceméně stejný jako stránky u klasických her v App Storu. Co se pak týče kompatibility her, zatím to vypadá, že všechny hry běží na všem, co podporuje iOS 13, což je rozhodně fajn zpráva, která dokazuje, že ani iPhony 6s či SE zatím rozhodně nepatří do starého železa, jelikož výkonnostně zvládají i exkluzivní mobilní hry. Zda pojedou stejně plynule jako na iPhonech XS či 11 je však samozřejmě otázka, na kterou se odpověď dozvíme až po pár dnech či týdnech testování. 

Vraťme se ale ještě chvíli na “titulní” stránku Arcade. Ta totiž samozřejmě nenabízí jen výběry redakce App Storu, ale i různé rychlé tipy na zajímavé hry ať už podle žánru, zasazení či jakékoliv jiné spojitosti, která stojí za zdůraznění. Zda je podobná prezentace her fajn či naopak člověka od jejich stažení odradí si však posuzovat netroufám, jelikož se jedná čistě o věc názoru. Nicméně vzhledem k tomu, jak obrovské množství her v Arcade už od startu bude (celkem přes 100 titulů), je myslím celkem fajn, že se o mnohých z nich dozvíte alespoň takto.

Celkově musím rozhraní  Arcade označit za vskutku povedené a intuitivní, avšak pár detailů v něm bych určitě ještě přivítal. Například jsem zatím neobjevil, zda je možné hry jakkoliv filtrovat podle kategorií a vzhledem k relativně malému množství proklikových prvků vyjma her a herních nabídek si nejsem tak úplně jist, zda tu něco podobného je. Právě to by mohl být v budoucnu vcelku problém, jelikož byste typově podobné hry museli hledat zdlouhavě v mnohapoložkovém seznamu. Věřím však tomu, že podobnou věci si Apple pohlídá a pokud jí do služby ještě nepřidal, v budoucnu to změní. Do hodnocení her jako takových se zatím příliš pouštět nechci, jelikož jsem jich zatím stihl do iPhonu stáhnout skutečně jen několik málo a ty jsem si osahal vždy jen na pár minut, takže jsem se do nich zatím nebyl schopen tak úplně zakousnout. Zatím se mi však všechny zdály vcelku fajn a to jak po grafické stránce, tak i po stránce hratelnosti. Jak však říkám, na jakékoliv komplexnější hodnocení je ještě čas a tudíž se do něj zde rozhodně pouštět nebudu. V průběhu několika následujících dní vám však své dojmy přetlumočím znovu, tentokrát už ve formě obsáhlejší recenze, ve které se detailně zaměříme na vše, co služba nabízí. 

Související články

Dnes nejčtenější

.