Zavřít reklamu

V dnešním testu se podíváme na tzv. true wireless sluchátka JBL Tune 120TWS. Ty cílí na stejného zákazníka, jako originální AirPods od Applu. JBL však k tomuto modelu přistoupilo trochu jinak. Pojďme se podívat na to, jak to dopadlo.

Specifikace

O zvukovou stránku věci se u tohoto modelu starají 5,8mm dynamické „PureBass“ měniče, disponující frekvenčním rozsahem 20Hz – 20 kHz. Každé sluchátko obsahuje miniaturní integrovanou baterií, která má kapacitu 85Ah a vydrží sluchátko pohánět zhruba čtyři hodiny. Další integrovaná baterie nespecifikované kapacity se pak nachází v nabíjecí krabičce, která dokáže sluchátkům dodat šťávu až na dalších 12 hodin poslechu. Doba nabíjení je zhruba 2 hodiny s tím, že po 15 minutách v krabičce sluchátka zvládnou kolem jedné hodiny přehrávání. O bezdrátový přenos se stará Bluetooth 4.2, sluchátka dále disponují mikrofonem nebo kompatibilitou se Siri/Google Assistant.

Provedení

Hlavní změnou oproti AirPods je konstrukce, která je v tomto případě špuntová. Sluchátka jako taková tak mají poměrně kompaktní design. Jsou převážně z plastu, ale z hlediska provedení sluchátek není co vytýkat. Jen slova chvály si však nezaslouží nabíjecí krabička. Ta sice funguje spolehlivě, sluchátka do ní příjemně zapadnou díky magnetickému uchycení, ale například oproti AirPods je zbytečně velká (zhruba o 1/3 větší) a použitý plast je velmi náchylný k poškrábání – týdenní nošení sluchátek po kapsách bylo na krabičce znát. Sluchátka jsou k dispozici ve třech barevných variantách – černá, bílá a modrá.

Ergonomie a ovládací prvky

Každé ze sluchátek obsahuje tlačítko, které je namapované na specifické funkce. Díky jejich omezenému počtu je celkové ovládání také místy chaotické, to však řeší buď chvíle trpělivosti navíc, nebo nahlédnutí do manuálu. Jde například o proces původního párování, kdy se musí sluchátka propojit sami se sebou a zároveň také s telefonem. Občas jsem s tím během testování trochu bojoval, neboť se sluchátka nechtěla spárovat mezi sebou, nakonec však bylo vše v pořádku.

Tlačítko na levém sluchátku slouží k přepínání písniček dopředu a dozadu, tlačítko na pravém sluchátku pak jako play/pause, příjem/ukončení hovoru, ztlumení/zapnutí mikrofonu či zapnutí Siri. Chce to trochu cviku, ale s ovládáním se dá nakonec docela slušně sžít. Problém je jen v tom, že při každém stisknutí tlačítka dochází k zatlačení sluchátka směrem do ucha, což může být pro mnohé nepříjemné. Jde o jediný ergonomický problém tohoto modelu, jinak je jeho nošení velice komfortní a to zejména díky špuntové konstrukci (se třemi velikostmi špuntů v balení) a velmi malé váze, kterou téměř necítíte.

Kvalita zvuku

Po zvukové stránce si není příliš na co stěžovat. Pokud budeme tento model srovnávat s AirPods, sluchátka od Applu znějí subjektivně hůře. To je z větší části dáno konstrukcí, kdy špunty dokáží daleko lépe odizolovat určitou míru okolního zvuku a více tak vtáhnout do poslechu. Některé zvukové prvky také o něco lépe vyniknou, naopak charakter zvuku Tune 120TWS je oproti AirPods poněkud více „uzavřený „. Měniče ve sluchátkách odpovídají svému označení PureBass a opravdu nabídnou (s ohledem na to, že jde o malá špuntová sluchátka) zesílené basové spektrum. Prezentovaný zvuk však není přebasovaný a poslech je tak poměrně příjemný. Běžný uživatel nebude mít těmto sluchátkům po zvukové stránce co vytknout, maximální hlasitost je velmi slušná a nedochází při ní k výraznějšímu zkreslení. Jen čistota, resp. čitelnost zvuku by mohla být o něco lepší. To je však znatelné jen při přímém rovnání s jiným modelem (v tomto ohledu je například nepatrně lepší model Endurance Peak, jehož recenzi vám přineseme příští týden).

JBL Tune 120TWS (2)

Závěr

Bezdrátová sluchátka JBL Tune 120TWS jsou veskrze povedená. Pokud je budeme srovnávat s AirPods, což je vzhledem ke konstrukci a provedení logickou volbou, model od JBL disponuje několika nespornými klady. V první řadě jde o cenu, která je proti variantě od Applu takřka poloviční. Po zvukové stránce je na tom model od JBL také lépe a v případě, že vám nevadí sluchátka se špuntovou konstrukcí, je logickou volbou. Apple má lépe vyřešené ovládací prvky a celkový design jak sluchátek, tak nabíjecí krabičky. A pak tu máme samozřejmě speciální čip uvnitř AirPods, který dělá divy. Pokud však upřednostňujete zejména kvalitu zvukové produkce a výše uvedené neduhy vám nebudou dělat problém, JBL Tune 120TWS můžeme jedině doporučit.

Související články

Dnes nejčtenější

.