Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na bezdrátový reproduktor od společnosti Marshall. Ta se proslavila především výrobou kytarových zesilovačů a reproboxů, v posledních letech však rozšiřuje své pole působnosti i do oblasti osobní audiotechniky. Nám se v redakci objevil velmi dobře vypadající reproduktor Marshall Tufton tak se pojďme podívat, jestli hraje stejně dobře, jako vypadá.

Specifikace

Začněme jako vždy pohledem na oficiální specifikace. Marshall Tufton je bass-reflex stereo reproduktor, u kterého se o zvukový projev stará hned čtveřice měničů. Jeden 40W woofer, jeden 10W tweeter a dvojice 15W měničů s plnohodnotným rozsahem. Celkový frekvenční rozsah soustavy je 40Hz – 20 kHz a celkový výkon činí 80W. Tufton je možné používat jak v bezdrátovém režimu, kdy se o napájení stará integrovaná baterie, která dokáže dodávat reproduktoru energii až 20 hodin, tak v režimu napájení ze sítě. Baterie v reproduktoru podporuje funkci rychlonabíjení a 20 minut na nabíječce vám zajistí až 4 hodiny poslechu. Celkový čas nabíjení se pohybuje kolem dvou a půl hodin. O bezdrátový přenos hudby se stará Bluetooth 5.0 a reproduktor umožňuje současné připojení dvou zdrojů zvuku. Za zmínku stojí ještě certifikace IPx2, díky které Tufton snese lehký poprašek vodou. Váží pět kilogramů a je dostupný v černé barevné variantě.

Zpracování

Marshall Tufton na první pohled připomíná klasická kytarová komba, jen je o něco menší než většina z nich. Čelo reproduktoru je pokryto šedým plastovým výpletem, na kterém svítí legendární bílé logo. Tělo jako takové je potažené umělou kůži. Rohy jsou zesílené plastem, madlo je kožené se semišovou podšívkou, která je velmi přejemná na omak a kontrastní červená barva na ní vypadá skvěle. Na spodní straně najdeme čtveřici vysokých a silných gumových nohou, díky kterým se reproduktor ani nehne a nepřenáší vibrace do podložky, na které je postavený.

Ovládací prvky

Podobnost s kytarovými komby nekončí ani zde. Ovládací prvky Tuftona jsou umístěné na horní straně reproduktoru. Najdeme zde trojici analogových potenciometrů, kterými se ovládá celková hlasitost, úroveň basů a úroveň výše. Kromě těchto „poťáků“ zde najdeme ještě párovací tlačítko a povedený indikátor zobrazující stav baterie. Na zadní straně reproduktoru pak najdeme 3,5mm audio vstup (AUX) a nabíjecí konektor schovaný za gumovou záslepkou.

Zvuková produkce

Díky možnostem nastavení charakteru zvukové produkce dokáže Marshall Tufton vyprodukovat celou řadu zajímavých zvuků. S přehledem si tak poradí s rozličnými žánry, ať už jde o moderní pop, metal, (blues)rock až po žánry typu drum’n’base. I se staženými basy na minimum je basová složka znatelná a v mnoha případech zcela dostačující. Možnost jí v případě potřeby zesílit je benefitem navíc. Při maximálním zesílení basového spektra se však zvuk začíná stávat nečitelným, v takovémto režimu však (snad) nikdo poslouchat nebude. Modulace výšek pak umožňuje výběr z poměrně širokého rozsahu nabízeného zvuku, od středových poloh se staženými výškami, až po pravý opak, který poté připomíná klasické „obrácené véčko“, které zná snad každý kytarista.

Co se týče síly zvuku, v tomto ohledu si není na co stěžovat. Reproduktor hraje velmi pěkně i při nižších hlasitostech, jakmile však začnete poťákem hlasitosti točit doprava, Tufton se začne probouzet. Zhruba 50% hlasitost je použitá v domácích podmínkách, cokoliv dál je spíše pro venkovní použití (nebo máte-li opravdu velkou místnost). Kvalita produkce se drží do nějakých 90% hlasitosti, kdy pak jednotlivé měniče přestávají stíhat. Zde ovšem velmi záleží na tom, jak máte nastavený zvukový profil a jakou hudbu si skrze reproduktor pouštíte. Výkonu má Marhsall Tufton dostatek.

Závěr

Zde hraje prim hudba a na výsledku to je znát.

Marshall Tufton je velmi zajímavým modelem, který potěší designem, zpracováním a nadchne snad všechny fanoušky značky. Zvukový projev je dobrý, navíc s možností široké škály jeho úprav díky potenciometrům na vrchu zařízení. Díky vyššímu výkonu, konstrukci a velikosti zvuk příjemně „tlačí“ a dokáže bez problému naplnit místnost hudbou. Nevýhodou může být cena, která bude pro mnohé zájemce poměrně vysoká. Za své peníze, tedy kolem 10 tisíc korun, však nedostanete blikající pouťový model, který nabízí mnoho jiných výrobců. Zde hraje prim hudba a na výsledku to je znát.

Související články

Dnes nejčtenější