Zavřít reklamu

Pokud sledujete sci-fi filmy, určitě jste už byli v nějakém z nich svědky rozhovoru člověka s počítačem kvůli zdravotním problémům, kdy člověk stroji své neduhy vylíčil a ten mu na oplátku prozradil, co přesně by mu mohlo být. Pokud se vám tato vychytávka líbí, vězte, že nejste zdaleka jediní. Podle interní dokumentace, kterou získali zpravodajci z The Guardian, je z ní totiž paf i samotný Apple a to dokonce tak, že jí hodlá začlenit do svého mobilního operačního systému iOS. 

Podle interní komunikace je novinka naplánována na rok 2021 do iOS 15. Její funkčnost nebude zajišťovat nikdo jiný než Siri, která si s vámi o vašich zdravotních problémech promluví a posléze vám prozradí, co by vám mohlo být a u méně vážných zdravotních neduhů by pak měla poradit dokonce i s léčbou. Jedná se tedy de facto o stejnou věc, kterou známe do nynějška maximálně ze sci-fi.  A pozor, Siri by si neměla poradit jen s fyzickými problémy, ale i se šrámy na duši – respektive problémy s duševním zdravím. S trochou nadsázky by se tedy dala označit za vašeho obvodního doktora se znalostmi prakticky všech odvětví medicíny. Stoprocentně jej ale samozřejmě nenahradí. 

Využití Siri coby doktorky není s ohledem na neustále zvyšující se důraz Applu na zdraví jeho uživatelů ničím příliš překvapivým. Ostatně, i samotný Tim Cook se nechal nedávno slyšet, že věří, že právě iniciativy Applu v oblasti zdraví budou nakonec tím největším příspěvkem, který společnost lidstvu dá. Že nejsou tato slova planá potvrzuje neustálý vývoj senzorů pro měření srdeční aktivity na Apple Watch či obrovské množství patentů, které si společnost v posledních letech registruje u příslušných úřadů. Z nich totiž jasně vyplývá, že v laboratořích Applu se mnozí pracovníci zaměřují právě na technologie související se zdravím uživatelů a jeho monitoringem. Kdy přesně bychom se mohli jejich ostrého nasazení dočkat je sice zatím ve hvězdách, už to, že se jejich vývojem Apple zabývá, však lze považovat za obrovský příslib do budoucnosti. Nezbývá tedy než doufat, že i Siri se podaří v tomto směru dotáhnout k dokonalosti a za pár let si s námi o našem zdraví bez problému promluví a v ideálním případě nám s některými zdravotními neduhy pomůže. 

Dnes nejčtenější

.