Zavřít reklamu

Jen málokdo by pravděpodobně s jistotou a přesvědčením tvrdil, že Apple nemá v segmentu monitorů konkurenci. Na poměr cena-výkon se jablečná společnost dívá vcelku s nadhledem a za prostý stojan k displeji si neváhala říct více než tisíc dolarů, což se brzy stalo terčem posměchu a toto rozhodnutí jen dalo odpůrcům společnosti další munici. I z tohoto důvodu se mnoho uživatelů rozhodlo poohlédnout po konkurenci, která by dokázala nabídnout stejnou kvalitu, ale za nižší částku.

Jednou ze zajímavých alternativ se stal Asus, jenž včera přispěchal se svým monitorem ProArt PA32UCG, který Applu se svými specifikacemi pořádně zavařil. Oba displeje se mohou pyšnit velikostí 32 palců a svítivostí o až 1600 nitech, jedinou výhodou Applu se stalo rozlišení. Zatímco Asus se rozhodl zvolit 4K, jablečná společnost na pixelech rozhodně nešetřila a přišla s možná až extrémním řešením, tedy rozlišením 6K. Nyní se však dostáváme k bodu zlomu – rozdíl v kvalitě obrazu je de facto zanedbatelný a běžného uživatele bude spíše omezovat z hlediska výkonu. Alfou a omegou je totiž obnovovací frekvence, která u Pro Display XDR činí pouhých 60 Hz, zatímco u monitoru ProArt od Asusu dosahuje frekvence až 120 Hz.

Souvisejíci

Dvojnásobnou frekvenci rozpozná i laik, vše totiž působí plynuleji a rychleji, což při práci hraje prim. Stejně tak se tchajwanská společnost může pochlubit funkcí HDR, jež zajistí živé barvy a dokonalý kontrast mezi tmavými a světlými částmi obrazu. Uživatelé se dokonce dočkají všech tří verzí HDR, tedy HDR10, HLG a Dolby Vision, v tomto případě nejpokročilejšího formátu. Výrobce také slibuje kalibraci monitoru ještě před odesláním objednávky, tudíž se nemusíte bát, že by na vás po zapnutí vyskočily rozladěné barvy a vy si museli všechny nastavit sami. Jak Apple, tak Asus však cílí na mírně odlišnou skupinu lidí. Zatímco kalifornský gigant cílí svým zařízením spíše na filmové producenty, tchajwanská společnost se zaměřila na herní vývojáře. Přesto může být tato novinka zajímavá i pro producenty. Otazníky bohužel zatím visí nad její cenou, kterou Asus neprozradil, avšak dá se očekávat, že bude nižší než Applu a bude zahrnovat i stojan. Monitoru se na pultech obchodů dočkáme na začátku příštího roku.

Související články

Dnes nejčtenější

.