Zavřít reklamu

Včera večer překvapil Apple nejednoho jablíčkáře vydáním 1. vývojářské bety iOS 13.1, kterou vypustil i přesto, že 1. verze tohoto systému ještě ani není dostupná veřejnosti. Vypadá to však, že 13.0 už je zkrátka natolik hotový, že Apple nevidí důvod v jeho dalším testování a proto rozjíždí rovnou testy jeho nástupce, kterým jej na iPhonech, iPadech a iPodech touch nahradí v následujících měsících. Co nového iOS 13.1, respektive jeho první beta přináší?

Seznam novinek z 1. Bety iOS 13.1

 • Automatizace Zkratek – Automatizace umožňující nastavit si v systému některé funkce či kombinace funkcí tak, aby šly zaktivovat rychle jedním tapnutím na displej, se vrací do iOS. Tato funkce s příchodem iOS 13.0 zmizela, avšak v iOS 13.1 je opět plně dostupná.
 • Do Apple Maps se vrátila možnost sdílet s ostatními uživateli svůj odhadovaný čas příjezdů, který se zobrazí po nastavení cíle vaší cesty.
 • Dynamické tapety – Dočkali jsme se vylepšení tohoto typu tapet a to jak po stránce designu a barev, tak i intenzity efektů. Navíc jsou tapety nově dostupné i na starší zařízení, zatímco dříve byly dynamické tapety dostupné jen na iPhony X a novější.
 • Vylepšený indikátor hlasitosti – Pokud budete mít ke svému iPhonu připojené AirPods, Powerbeats Pro či jiná sluchátka od Beats nebo HomePod, při regulaci hlasitosti postranními tlačítky se vám v indikátoru hlasitosti zobrazují jejich ikona, aby bylo jasné, že regulujete právě jejich zvuk. 
 • Nové ikony v HomeKitu – Do aplikace Domácnost dorazilo několik nových ikon, které lze nastavit na jednotlivé spotřebiče s podporou HomeKitu. Jedná se o tytéž ikony, které dorazily nedávno v macOS Catalina. 
 • Vylepšená podpora myší – Apple nezapomíná ani na jedno z nejvymodleněnějších vylepšení pro iPady. V iPadOS 13.1 a iOS 13.1 totiž vylepšil podporu myši a to tak, že při stisku pravého tlačítka na ní se v systému vyvolá nabídka aktivovatelná 3D Touchem či delším přidržením v případě Haptic Touch. Funkčnost myši na iPadu či iPhonu se tak pomaličku přibližuje klasice na počítačích.
 • Nový indikátor pro TestFlight – Pokud testujete doposud oficiálně nevydané aplikace přes TestFlight, nově nebudete vedle nich vídat hnědou tečku, nýbrž jasně žlutou. Právě tak je totiž bude nyní Apple odlišovat od klasických aplikací z App Storu.
 • Snadné stahování Písem – S příchodem iOS 13 bude možné využívat například při tvorbě zápisků různé typy písem, které budou stažitelné z App Storu. A právě “proklik” do něj nyní v iOS 13.1 přibyl přímo do Nastavení – přesněji do sekce Obecné > Písmo. App Store však zatím žádná písma na stažení nenabízí. To se ale zřejmě v brzké době změní. 
 • Čtenářské cíle – Pokud využíváte ke čtení elektronických knih aplikaci Knihy, bude vás nově tato appka motivovat k ještě intenzivnějšímu čtení zobrazováním různých úspěchů a času, který jste čtením strávili. 
 • Nike Run Club – V aplikaci Watch už se Nike+ Run Club nejmenuje takto, ale jen Nike Run Club. Vypadá to tedy, že se společnosti domluvily na drobné změně názvu.
 • Watch – V aplikaci Watch byla přejmenována položka Zobrazení a velikost textu na Zobrazení a jas
 • Sbírky v Apple Mapách – Pokud jste zvyklí vytvářet v Apple Mapách sbírky mapových podkladů pro lepší a rychlejší orientaci, při jejich odstranění se vás nově aplikace zeptá, zda to skutečně chcete provést a úkon provede až po jeho potvrzení. 

Novinek je tedy vskutku požehnaně, byť žádná člověku tak úplně nevyrazí dech. To se ale může v následujících týdnech ještě bez problému změnit, jelikož další větší novinky může Apple vnuknout některé z následujících bet. Co přesně očekávat je ale v tuto chvíli nejasné, jelikož na rozdíl od verze 13.0 je pro nás tento systém naprosto neznámý.

Související články

Dnes nejčtenější

.