Zavřít reklamu

Vysokorychlostní 5G sítě se hlásí o slovo čím dál hlasitěji, což si naplno uvědomují i mnozí výrobci elektroniky, především pak smartphonů. Ani Apple není v tomto ohledu jiný a ve svých dílnách podle všech dostupných informací připravuje iPhone s podporou 5G, který by měl světlo světa spatřit již příští rok. Nemá to však být jen jablečný telefon, který podporu sítí budoucnosti nabídne. V kuloárech se totiž již pěkných pár týdnů šušká o MacBoocích a iPadech s podporou 5G a nově dokonce i o Apple Watch. Práce na těch totiž před pár dny nepřímo potvrdil i samotný Apple. 

Kalifornský gigant si nechal nedávno u příslušných úřadů zaregistrovat několik patentů zabývajících se anténami právě pro příjem 5G, které by měly být podle všeho relativně malé a tedy i implementovatelné do nositelné elektroniky. O Apple Watch se sice v patentu Apple přímo nezmiňuje, jelikož jsou však jeho jedinou nositelnou elektronikou, která podporuje připojení k internetu, je naprosto jasné, že patent myslí především na ně. 

O LTE hodinky nepřijdou

Samotný patent je technicky poměrně složitý a jeho rozbor nemá pro běžného smrtelníka prakticky žádnou výpovědní hodnotu. Ve zkratce se ale dá vysvětlit tak, že Apple přemýšlí o implementaci antény jak pro příjem 5G, tak i pro pomalejší 4G/LTE, které bude zřejmě ještě pěkných pár let ve světě o poznání rozšířenější než sítě páté generace. Ve výsledku bychom se tedy měli dostat řešení podobného jako u iPhonů, u kterých lze též očekávat jak podporu 5G, tak i staršího 4G/LTE. 

Přestože by podpora 5G u Apple Watch nenabízela tak velké benefity jako u iPhonů, k zahození určitě nebude. Zajistí totiž rychlejší připojení k síti a tedy zřejmě i rychlejší zprostředkování hovoru, který by mohl být i v o poznání vyšší kvalitě, či rychlejší načítání navigací, webů či aplikací závislých na internetu. Otázkou ale je, jak si Apple poradí se spotřebou energie, která je při i při využívání nynějších LTE verzí Apple Watch velkým strašákem. 5G by pak mělo být v tomto ohledu podle některých odborníků ještě náročnější. Na druhou stranu, jen těžko by Apple jeho podporu u svých hodinek nabídl, kdyby věděl, že se po připojení k síti vybijí za pár minut. Tak či tak si budeme muset na výsledky jeho práce stejně ještě minimálně pěkných pár měsíců počkat. Dřív než iPhony s podporou 5G totiž tyto hodinky velmi pravděpodobně nepředstaví. Dočkat bychom se ale mohli ještě později. 

Související články

Dnes nejčtenější

.