Zavřít reklamu

Poslední týdny to už pomalu vypadalo, že obchodní přestřelka mezi světovými mocnostmi se postupně uklidňuje a situace se pomalu vrátí do normálu. Na to pochopitelně finanční trhy zareagovaly prudkým růstem a akcie technologických společností opět dosahovaly maxima. Bohužel jednání USA s Čínou nešla úplně podle plánu a americký prezident Donald Trump nakonec oznámil další cla, která by postihla konec konců také Apple, jenž má stále valnou většinu výroby v Číně. Naštěstí se do záležitosti vložil Tim Cook, který měl s hlavou Spojených států schůzku a snažil se pro jablečnou společnost zajistit výjimku z cel.

Generální ředitel Applu sice formálně o výjimku požádal již před několika týdny, ale nakonec mu byla zamítnuta. Důvod zněl jasně – Donald Trump chce podporovat lokální výrobce a důrazně jablečné společnosti doporučil, aby svou výrobu přesunula zpět do Spojených států. Tim Cook se však nenechal tak lehce odbýt a s americkým prezidentem si sjednal schůzku, kde mu předložil argumenty, proč by měla cla negativní dopad na Apple a ve finále také americkou ekonomiku. Ač je v tomto ohledu Donald Trump poměrně tvrdohlavý a jen málokdy dá na rady ať už ekonomů nebo generálních ředitelů společností, v tomto případě si představitele jablečné společnosti vyslechl a nakonec mu dal za pravdu.

Souvisejíci

Hlavním Timovým argumentem byl především fakt, že by cla zlikvidovala konkurenceschopnost Applu vůči dalším výrobcům jako je například Samsung, kteří by měli volné pole působnosti a nebyli by podrobeni žádným dodatečným poplatkům. Na to Donald Trump slyšel a slíbil, že výjimku z cel pro jablečné produkty zváží. Stejně tak nakonec ustoupil z dodatečných cel mířených na zboží dovážené z Číny a odložil datum na letošní prosinec, což poskytlo oběma stranám další čas na vyjednávání. Přesto bychom se ještě neměli předčasně radovat, americký prezident se k čínské zahraniční i obchodní politice vyjadřuje negativně téměř neustále a není zatím jisté, že bude dohoda do té doby uzavřena.

Související články

Dnes nejčtenější

.