Zavřít reklamu

Když v květnu Google oznámil, že možná odstřihne čínský Huawei od svého operačního systému Android, musela společnost reagovat. Jediným možným řešením bylo přijít s vlastním operačním systémem, což se také stalo. Po mnoha spekulacích přišla společnost nakonec s operačním systémem nesoucím název Harmony OS. Ten nemá být pouze pro smartphony, ale pro velkou část spektra chytrých zařízení. S novým operačním systémem bychom se měli setkat už brzy, jelikož by se měl objevit v chytré televizi značky Honor. Na fotografie z konference se můžete podívat v galerii.

Generální ředitel obchodní divize Huawei Richard Yu nicméně poznamenal, že nový systém neznamená odstřižení od Androidu. Systém od Googlu se tedy bude dále ve smartphonech od Huawei nacházet. Harmony OS přijde na řadu až v případě, že by to okolnosti nutně vyžadovaly. V případě nutnosti je prý společnost schopná přejít na nový operační systém nejpozději do dvou dnů. Harmony OS je open-source, mohou je tedy využít i jiní vývojáři než ti od Huawei. Yu na konferenci řekl, že vyvíjet aplikace pro Harmony OS má zájem velké množství vývojářů, konkrétní však nebyl. Velkému zájmu se ale nelze vzhledem k tomu, že Harmony OS bude podporovat sdílené aplikace, divit. Zjednodušetně se totiž dá říci, že pro obrovské množství různorodých zařízení, ve kterých nový operační systém poběží, bude stačit naprogramovat jedna jediná aplikace, která bude využitelná ve všech z nich. Za relativně málo peněz – tedy v tomto případě málo práce – tak vývojáři získají skutečně obrovské množství muziky – tedy možnost dostat jejich aplikaci takřka kamkoliv, kde je i systém. To ale samozřejmě za předpokladu, že se Harmony OS rozšíří ve velkém.

Harmony byl vyvinut především jako konkurent operačního systému Googlu – Fuchsia, který byl během konference několikrát zmíněn. Tedy jako jednotný systém pro všechna chytrá zařízení. Čínská společnost nám toho o systému ovšem řekla příliš málo a spíše se jednalo o sdělení: ..Jsme připraveni“. Na konkrétní oslišnosti, přednosti a nevýhody si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.

Dnes nejčtenější

.