Zavřít reklamu

Jestli je něco, co na svých autech skutečně nesnáším, pak jsou to dálniční známky nalepené na čelním skle. Pokud totiž jezdíte po Evropě, za pár dní se již o příliš bezpečném výhledu mluvit nedá. Pojďme se tedy podívat, jak si lze zakoupit dálniční známky u našich sousedů snadno a rychle pomocí aplikace. Hned na úvod je důležité zmínit, že se tato možnost týká v podstatě jen Slovenska a Rakouska. V rámci Německa totiž prozatím dálniční známku ani mýtné nepotřebujete, pokud jezdíte na motorce nebo autem do 3,5 tuny.

Naopak v Polsku se platí mýtné i u vozidel do 3,5 tuny a pokud nejezdíte přes polské dálnice často, pak je vždy jednodušší varianta zkrátka zaplatit na mýtné bráně a to pomocí karty. Pozor si dávejte na platbu Eurovými bankovkami, které Poláci sice akceptují, ale vydají vám zpět Zloté. Pokud používáte polské dálnice pravidelně, můžete využít i elektronické mýtné, ovšem po asi půl hodině studování oficiálních stránek jsem pochopil, že jsem nepochopil a proto kdybych někdy náhodou zavítal do Polska, raději zapaltím kartou na mýtné bráně.

Rakousko

Rakouská aplikace vypadá oproti té Slovenské skutečně skvěle. Nabízí kromě možnosti zakoupení dálničních známek také informace o uzavírkách, kolonách a celkové situaci na dálnicích. Obsahuje dokonce plánovač tras nebo funkci společník, která vás informuje o všem důležitém, co se okolo vás na dálnici děje. Máte dokonce možnost podívat se na záběry z videokamer umístených po rakouských dalnicích a tak dále. Nechybí zde zkrátka nic, co byste od moderní aplikace očekávali. Vše zní skvěle, co myslíte? Pokud jste se dnes rozhodli, že pojedete po dálnici v Rakousku za 18 dní, pak to skvěle skutečně zní! Pokud však chcete vyrazit dříve, máte smůlu.

Elektronickou dálniční známku pro Rakousko musíte zakoupit 18 dní před cestou!

Rakouské elektronické dálniční známky totiž platí až 18 dní od chvíle, kdy je zakoupíte. Zatím co na Slovensku totiž příliš Evropskou unii neřeší, v Rakousku je tomu jinak. Pokud jste totiž běžný spotřebitel / nepodnikatel, pak máte dle Evropských směrnic právo do 14 dnů od nákupu produktu nebo služby svou objednávku zrušit a odstoupit od ní. To můžete udělat elektronicky nebo také klasickou poštou a tak pro jistotu v Rakousku počítají s tím, že dopis může jít až tři dny a proto známka platí až 18 dní od zakoupení. Mohlo by se totiž stát, že si někdo koupí známku na deset dní, projede Rakouskem a poté odstoupí od smlouvy.

Zaplacená známka, tedy v případě rakouské elektronické dálniční známky, zdaleka neznamená platnou známku. Platná se stává až v momentě, kdy vám dojde upozornění a to dorazí za 18 dní. Vše je řešeno tak, že pokud si koupíte roční známku, okamžitě při koupi vidíte upozornění, že její platnost bude až od data, které je od toho dnešního vzdáleno 18 dní. Pokud si kupujete známku na 10 dní nebo dva měsíce, můžete si vybrat od kdy chcete, aby známka platila. Samozřejmě máte však na výběr nejbližší datum platnosti vzálené 18 dní od dnešního dne. Pokud si nyní kladete otázku, jaký je rozdíl mezi Slovenském a Rakouskem a proč to na Slovensku jde, odpověď je jednoduchá. V rámci Slovenska totiž neexistuje jiné řešení jak si známku zakoupit a legálně najet na dálnici. Nic jako klasické známky v rámci Slovenska již neexistuje. Oproti tomu, pokud chcete do Rakouska, pak si stále můžete koupit dálniční známku na nejbližší benzínce. Pokud tedy chcete využít aplikaci, pamatujte na fakt, že si musíte známku koupit minimálně 18 dní před vjezdem na Rakouskou dálnici.

Slovensko 

I když aplikace eznamka svouji grafickou stránkou odpovídá spíše devadesátým letem než roku 2019, funguje překvapivě dobře. Stačí si ji stáhnout do telefonu a následně zvolit možnost zakoupit novou eznámku. Stačí vybrat typ vozidla, tedy vozidlo nebo vozík, a typ známky. Volit můžete mezi roční, 30 denní a 10 denní známkou. Následně zadáte evidenční čislo vozidla, tedy SPZ a krajinu, ve které je vozidlo registrována. Poté už jen vyplníte email, telefonní číslo a pokračujete k platbě, kde zaplatíte online pomocí zadání informací o vaší platební kartě. Okamžitě po uskutečnění platby se dálniční známka objeví v přehledu vašich známek a na email vám dorazí faktura.

V přehledu známek máte možnost znovu stáhnout doklad o zaplacení, případně známku odstranit v případě, že jste vozidlo například prodali. V rámci aplikace máte možnost přidat také existující eznámku a to například v momentě, kdy aplikaci smažete a opět nainstalujete nebo v situaci, kdy jste si známku zakoupili pomocí automatu na bývalých hraničních přechodech. Máte zde také možnost zkontrolovat si, zda vozidlo s vámi zadaným evidenčním číslem má platnou dálniční známku nebo například změnit své údaje, tedy email a telefonní číslo.

Obrovskou výhodou aplikace je fakt, že můžete známku zakoupit skutečně během několika málo vteřin a používat ji okamžitě po zaplacení. Aplikace sice vypadá jako první pokusy o programování dětí na základní škole, ale svůj účel plní narozdíl od té Rakouské zcela okamžitě a bez problémů.

Související články

Dnes nejčtenější

.