Zavřít reklamu

Co nový model telefonu, to nové řešení výřezu a zabudované přední kamery. Tak přesně takto by se dala ve zkratce popsat nynější situace na trhu se smartphony. Výrobci se již léta snaží přijít na to, jak zkombinovat co největší plochu displeje s kamerou tak, aby to vypadalo nejen esteticky dobře, ale také to fungovalo naprosto bezproblémově. Doposud jsme mohli vidět především různé formy nevzhledných výřezů, inovativní nápad s vysouvací kamerkou nebo „díry“ v displeji, v níž se fotoaparát ukrýval. Nejlepší možné řešení, minimálně co se technologické stránky týče, však pravděpodobně vymyslela čínská společnost Oppo.

Kamera zabudovaná pod obrazovkou sice není svým způsobem nic převratného, ale do dnešní doby si výrobci nevěděli moc rady s tím, jak celý koncept převést do praxe. To se povedlo až společnosti Oppo, která na Shanghai’s Mobile World Congress představila  právě tuto technologii. Podle slov představitelů stačilo využít průhledný materiál se speciálně uzpůsobenou strukturou pixelů, umožňující světlu dopadnout na čočku. Ve finále se tak umístění kamery pod displejem až tak negativně nepodepíše na kvalitě fotek a vizuálně se jedná o mnohem hezčí podívanou než v případě výřezu. Jedinou vadou na kráse může být velikost clonové čočky těsně před senzorem, která je mnohem větší, než bývá standardem. Přesto si však Oppo sypalo popel na hlavu. Mezi krytou a nekrytou kamerou je zkrátka rozdíl a mírnému poklesu kvality se nejde vyhnout. Detailnější technické specifikace však bohužel zatím známy nejsou a tudíž si obrázek o fotoaparátu a fotkách budeme moci udělat až po vydání prvného smartphonu s tímto řešením.

https://twitter.com/oppo/status/1143808422439092224

Společnost má rozhodně být na co hrdá – první zmínky o této technologii padly již před rokem, kdy jsme se dočkali pouhého konceptu. Tentokrát si však návštěvníci MWC 2019 mohli telefon prohlédnout naživo. Vypadá to tedy, že s nekonečným závodem o co nejmenší výřez je navždy konec. Otázkou zůstává, jak zareagují ostatní výrobci. Eso v rukávu má zatím Xiaomi a spousta dalších. Co na funkčnost a design říkáte? Přijde vám toto řešení lepší než dosavadní možnosti, nebo byste se raději vrátili k nekryté kameře?

oppo kamera pod displejem

Související články

Dnes nejčtenější