Zavřít reklamu

Apple se vyznačuje tím, že nepustí do svého obchodu jen tak ledajakou aplikaci. Důkladně kontroluje obsah, autorská práva a spoustu dalších detailů. Na to pochopitelně nestačí pouze automatické systémy, a tak nechává aplikace kontrolovat a schvalovat také manuálně. O tom se rozpovídal šéf schvalování aplikací v App Storu v rozhovoru pro CNBC, který má právě zkoumání obsahu na starost. Momentálně má tuto sekci na starost vice prezident Ron Okamoto, jenž zárveň zodpovídá za vztahy a komunikaci s vývojáři. Co tedy Ron prozradil?

Pamatujete si ještě na design App Storu z iOS 10?:

Ač se počet aplikací v App Storu rapidně zvýšil a algoritmy by tuto práci zvládly podstatně rychleji, není nad lidskou interakci. Z toho důvodu v Applu stále funguje komise složená z několika členů, kteří prochází jednu aplikaci po druhé a následně zjištěné výsledky diskutují s ředitelem marketingu, Philem Schillerem. Ten v jablečné společnosti pracuje již přes třicet let, byl pravou rukou Stevea Jobse a nyní pomáhá také formovat pravidla a rating, jimiž se musí vývojáři dané aplikace řídit. Na něm a členech komise konec konců závisí finální rozhodnutí, zda je software puštěn dál, nebo vyžaduje další úpravy.

Podle všeho se celosvětově podílí na hodnocení aplikací až 300 zaměstnanců Applu. V rozhovoru také zaznělo, že noví „schvalovači“ musí projít určitou fází zaučení. Nejprve začínají na standardních a poměrně jednoduchých iPhone aplikacích, později se přesunou na složitější platformy jako Apple Watch nebo Apple TV a ti nejzkušenější skončí u různých služeb s předplatným. Možná se ptáte, jak se situace řeší v případě cizojazyčných tvůrců. Ani na takovou eventualitu Apple nezapomněl, jelikož zmíněných 300 zaměstnanců mluví až 81 jazyky. To spolehlivě pokryje poptávku. Kromě jazykové vybavenosti však musí především pracovat efektivně. Za den mají projít 50 až 100 aplikací, zatímco jejich produktivitu kontroluje program zvaný Watchtower.

Jeden z hlavních důvodů pro existenci ERB, „executive review board“, je také samotná publicita Applu. Nevhodná aplikace by ji mohla poškodit nebo způsobit interní či externí potíže. Není tedy divu, že až 40% softwaru podrobeného testování a hodnocení je zamítnuto. Zbytek většinou prodělá jen drobné úpravy. Co na tento systém říkáte? Přijde vám fér, nebo by mohl fungovat lépe a efektivněji?

App Store
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější