Zavřít reklamu

Bill Gates založil společně s Paulem Allenem Microsoft před téměř 45 lety. Abyste se za tuto dobu stali úspěšnými jedinci, musíte udělat plno správných, ale bohužel i těch špatných kroků. Vlastnit bilionovou společnost není jen tak a Bill Gates nám to v jednom z posledních rozhovorů, který se konal ve společnosti Villiage Global, potvrdil. Na jedno z chybných rozhodnutí Bill Gates vzpomíná doteď. Popel na hlavu si sype konkrétně za to, že dovolil společnosti Google, aby mohla vytvořit svůj vlastní operační systém – Android. Gates nazývá každé zařízení s Androidem „standardní nejablečné zařízení“ a říká, že boj s Androidem měl tehdy Microsoft na jistotu vyhrát.

V minulosti běžely všechny telefony od Microsoftu na operačním systému Windows Mobile, a to ještě před tím, než vůbec vznikl Android. Tehdejší výkonný ředitel Microsoftu, Steve Ballmer, si navíc později uvědomil svou chybu, když představení prvního iPhonu nijak nevěnoval pozornost. Ballmer tehdy řekl, že má Microsoft skvělá Windows Mobile zařízení, a zároveň, že mají v Microsoftu svou strategii. Jednal tak proto, že si myslel, že zařízení bez hardwarové klávesnice jednoduše nemá v byznys sféře budoucnost. Této příležitosti však využil tým Andyho Rubina v Googlu, který udělal rychlou otočku, a začal mobilní operační systém Android vyvíjet s klávesnicí na displeji.

„Vítěz bere všechno. Jedna velká chyba zapříčinila, že Microsoft momentálně není to, co je Android. Ten je momentálně „standardní nejablečné zařízení“. Pokud je ze všech aplikací na mobilní Windows k dispozici jen polovina, anebo je ze všech aplikací k dispozici 90 % na Android, tak je jasné, kdo bude dominovat. Na trhu je k dispozici jen jedno místo pro „nejablečný“ operační systém. Android má cenu [podle Gatese, pozn. red.] 400 miliard dolarů. A těchto 400 miliard mohl mít na účtě v dnešní době Microsoft, a ne Google,“ řekl Bill Gates.

V roce 2010 byl spuštěn Windows Phone, který nahradil operační systém Windows Mobile. Nový operační systém byl používán v telefonech Nokia Lumia. I přesto, že byl jeho chod velice stabilní a bezproblémový, tak vývojáři tuto platformu přestali zásobovat aplikacemi. Tímto vznikla tzv. „aplikační mezera“, což zapříčinilo, že uživatelé raději sáhli po operačních systémech iOS, či Android. Začátkem tohoto roku Microsoft oznámil, že ukončuje podporu pro Windows 10 Mobile, a to konkrétně k datu 10. prosince 2019. Tímto také uživatele vyzývá, aby co nejdříve přešli na iOS nebo Android.

Gates

Dnes nejčtenější

.