Zavřít reklamu

Když se řekne herní společnost, asi vám na mysli vytane například EA, Nintendo nebo třeba Ubisoft. Realita je však úplně jiná. Podle nejnovějšího průzkumu od Newzoo se Apple umístil na čtvrtém místě v žebříčku největších herních gigantů. Na prvních třech příčkách se umístil Tencent, Sony a Microsoft. Pátou společností se stal Activision. Pravděpodobně nebude přílišným překvapením, když řekneme, že za tento výsledek může především iPhone a hry na něm. Applu totiž do karet hrál obrovský růst mobilního hraní.

Další zajímavou statistikou jsou samotná čísla. Zatímco v roce 2017 třicet pět nejvýdělečnějších herních společností utržilo 100 miliard, v roce 2018 se číslo zvětšilo na 114 miliard dolarů. Dohromady tyto tržby tvořily 82 % celkových zisků plynoucích z herního odvětví a jen prvních pět firem se mohlo pyšnit 43 % všech zisků. Apple za první čtvrtletí loňského roku utržil 2.091 miliard a v dalších kvartálech se číslo pohybovalo kolem 2.5 miliard dolarů. Dohromady za celý rok se tržby vyšplhaly na 9.453 miliard, což představovalo 18 % narůst oproti roku 2017.

Apple dělilo od třetího místa jen pár set milionů, hlavní rozdíl mezi jablečnou společností a Microsoftem tkvěl v celkovém růstu. Tam se může Microsoft pochlubit 32% skokem oproti předchozímu roku. V každém případě se ani jedna z firem nepřiblížila čínskému gigantu jménem Tencent, který si se svými necelými 20 miliardami zajistil místo na trůnu. Konkurenci nechme stranou, pro celý trh jsou tyto výsledky dobrým znamením.

Ač budou pravděpodobně odpůrci mobilního hraní oponovat, statistika mluví jasně. Právě tento segment tvoří 45% celkového herního trhu a na tržbách se podílí zhruba 68.5 miliardami. Většinu z nich tvoří zisky plynoucích čistě z her na telefon, ale tablety si připsaly 13.5 miliard. Trh s mobilními hrami má nadále prudce růst, a již dávno předběhl hraní na počítačích či konzolích. Do roku 2022 má dosáhnout obratu 95.4 z celkových 196 miliard. Lví podíl na případném úspěchu Applu bude mít také nová služba Arcade, kde za určitý měsíční obnos dostanete přístup k desítkám her.

Hry

Související články

Dnes nejčtenější