Zavřít reklamu

Úložiště iPhonu je jednou z věcí, která dělá mnohým jablíčkářům poměrně často vrásky na čele. Jablečné telefony totiž nejsou rozhodně levnou záležitostí a za každý gigabajt navrch si navíc nechává Apple řádně zaplatit. Kvůli tomu tak mnozí uživatelé volí při nákupu iPhone s menším úložištěm, které jim však zpravidla brzy dojde a oni musí řešit problémy s tím, kam ukládat další soubory. Naštěstí však existuje skutečně parádní vychytávka, která vám pomůže nejen s navýšením úložiště iPhonu, ale i se zálohou. Jmenuje se SanDisk iXpand Flash Drive a před pár dny nám dorazila na testování do redakce. Pojďme se tedy podívat na to, jak v testech obstála. 

Technické specifikace

Ještě než se pustíme do shrnutí samotného testování, je určitě nasnadě seznámit vás s technickými specifikacemi tohoto užitečného pomocníka. Jak jste zřejmě již z fotek výše poznali, jedná se o speciální Flash disk se dvěma koncovkami – konkrétně Lightningem kompatibilním, díky kterému je připojitelný k iOS zařízením, a USB 3.0, který slouží zase k připojení k počítači. Rychlost čtení je dle výrobce velmi slušných 30 MB/s.

Co se týče rozměrů, flashka iXpand je dlouhá 59 mm, vysoká 13 mm a široká 17 mm s hmotností 5,4 gramů. Dle parametrů je tak zcela zřetelné, že se jedná skutečně o drobečka, kterého vměstnáte prakticky kamkoliv. Super je i to, že “kloub” flashky je vyroben z velmi pružného materiálu, díky kterému se dá vcelku solidně ohýbat a vy tak nemáte problém se vsunutím iXpandu například ani na iPhony či iPady v robustnějších krytech. Lightning konektor má navíc na flashce vytvořen speciální “chlíveček”, který jej v případě, že zrovna není využívaný, chrání. 

DSC_0013
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Abyste mohli iXpand využívat, je nutné z App Storu stáhnout speciální aplikaci, která slouží pro jeho správu. U té musím hned na začátku pochválit její podporu starších verzí iOS. Dostupná je totiž už od iOS 8.2, díky čemuž si tuto vychytávku užijete na všech iPhonech a iPadech s Lightning portem. V počítači pak musíte mít pro kompatibilitu flashky nainstalovaný alespoň Mac OS X 10.8 či Windows Vista a novější. Uživatele bazírující na soukromí pak potěší zajisté fakt, že ochrana heslem, která lze u iXpandu samozřejmě jednoduše přímo v aplikaci nastavit, využívá 128bitové šifrování AES a je tak skutečně velmi spolehlivá. Dost ale bylo technických řečí. Pojďme se podívat, jak si flashka vede v běžném životě. 

Testování 

Jak už jsem zmínil výše, k využívání iXpandu je potřeba do iPhonu či iPadu nainstalovat aplikaci z App Storu pro jeho správu. Tu vám telefon či tablet nabídne hned, jakmile flashku zastrčíte do jeho portu, díky čemuž vám ušetří vteřiny či minuly bloudění po jablečném obchodě s aplikacemi. Jakmile appku, která se svou velikostí řadí mezi ty menší, stáhnete, stačí už jen odsouhlasit několik věcí a rázem jí můžete začít využívat naplno. 

Flashka slouží jak k zálohování obsahu iPhonu či iPadu, tak i k rozšíření jeho úložiště. V případě zálohování vám aplikace nabídne hned tři možnosti – konkrétně zálohu fotek, sociálních sítí a kontaktů nebo kalendářů. Pokud si nějakou z těchto možností vyberete, vaše data se uloží na flash disk a vy je z něj můžete následně v případě jakýchkoliv problémů obnovit zpět na vaše zařízení, což je dle mého názoru velmi užitečné řešení, které je navíc mnohem jednodušší než třeba využití iTunes. 

Zálohovat samozřejmě nemusíte jen obří celky fotek, ale i jednotlivé snímky a to pomocí možnosti Kopírovat soubory. Jakmile ji v nabídce aplikace zvolíte a vyberete si fotky, které chcete z iPhonu přenést na iXpand a tím pádem je de facto zazálohovat, stačí už jen zvolit jejich umístění na flashce a máte hotovo. Po překopírování se vás následně aplikace zeptá, zda chcete fotky umístěné na ní z iPhonu rovnou smazat a uvolnit tak na něm místo, což je též vcelku užitečná vychytávka.

Kopírovat nemusíte jen z iPhonu do flashky, ale i opačným směrem. I tento proces je samozřejmě velmi jednoduchý a zabere jen pár vteřin. V sekci Kopírovat soubory totiž stačí zvolit Copy files from iXpand Drive, následně vybrat ze složek, co přesně do telefonu chcete přenést a voilà, je hotovo. Soubor z iXpandu, který jste na něj mohli dostat buď z jiného iPhonu či z počítače, se rázem objeví ve vašem zařízení. 

Jak už jsem psal výše, iXpand lze využívat jako rozšíření úložiště iPhonu, což zjednodušeně řečeno znamená, že si na něj můžete například přetáhnout z počítače vaši oblíbenou hudbu či filmy a tento obsah následně konzumovat právě na jablečném telefonu. I to probíhá přes aplikaci, konkrétně pak přes sekci se soubory. Ta vám nabídne spoustu podsložek, ze kterých si jednoduše vyberete umístění požadovaného souboru – v našem případě tedy hudby či filmu – a jednoduše jej poté přehrajete. Co se týče formátů videa, flashka si ve spolupráci s aplikací poradí s .WMV, .AVI, .MKV, .MP4, a .MOV. Zjednodušeně se tak dá říci, že přes ni přehrajete naprostou většinu videí, která na internetu stáhnete. Při jejich přehrávání jsem se nesetkal s žádnými nepříjemnými záseky, které by jejich sledování jakkoliv znepříjemnily. Vše zkrátka funguje přesně tak, jak má. 

Předpokládám, že naprostá většina z vás bude chtít iXpand využít naplno a bude jej tedy používat k přenášení souborů mezi počítačem a telefonem. Je tedy nasnadě přiblížit vám v krátkosti i chování flashky v počítači. Hned na úvod vám prozradím, že se nemusíte vůbec ničeho obávat. iXpand totiž funguje po zasunutí do počítače jako zcela běžný flash disk a i s ním stejným způsobem pracujete. Jednoduše do něj tedy přetahujete soubory a umisťujete je do složek, ve kterých je následně naleznete i v aplikaci v iPhonu. 

DSC_0007
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Pár řádků si jistě zaslouží i zabezpečení souborů, které je na flashce samozřejmě také možné. To učiníte velmi jednoduše tak, že u zvoleného souboru v aplikaci tapnete na zámeček v dolní části displeje a zadáte přístupové heslo. Od této chvíle je soubor chráněn a bez hesla se k němu nikdo nedostane. Fajn je, že místo klepání do klávesnice můžete heslo nahradit Touch ID či Face ID. 

Resumé 

Flashka SanDisk iXpand Flash Drive se mi hodnotí skutečně jednoduše. Jedná se totiž opravdu o velmi dobrý produkt, který by neměl ve výbavě jablíčkářů rozhodně chybět. Využijete ho totiž jak v případě, že vás trápí nedostatek úložiště, tak třeba i v situacích, kdy byste obsah vašeho telefonu rádi zálohovali, ale nemáte například přístup k internetu či počítači. Super je navíc to, že jej lze sehnat ve velkém množství velikostí, díky čemuž si každý vybere přesně tu, která mu nejvíce vyhovuje. Velmi intuitivní aplikace a příjemná cena je pak už jen sladká třešnička na dortu. iXpand bych vám tedy za sebe rozhodně doporučil. 

DSC_0008
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
ixpand
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější