Zavřít reklamu

Jistě to znáte. Máte pootevíraných desítky záložek, které se vám postupně hromadí a vy si jen lámete hlavu nad tím, jaké z nich zavřít. S tím vám může pomoci nová funkce v iOS 13, jejíž jedinou úlohou je zavírat dlouho nepoužívaná okna v Safari, a ulehčit tak uživatelům život. Výzvu a upozornění na přebytek otevřených oken si můžete nastavit po jednom dni, týdnu či měsíci – záleží jak moc velký nepořádek ve svém multitaskingu máte. Ve stejné frekvenci pak lze nastavit i jejich zavírání. Podle prozatimních informací se bude vztahovat tato funkce pouze na Safari, ale kdoví. Třeba se v budoucnu dočkáme také podpory ostatních prohlížečů.

Apple touto novinkou navázal na řadu dalších oznámení, která jsme mohli slyšet na WWDC 2019 před několika dny. Hlavním cílem společnosti se stala nejen ochrana dat a soukromí uživatelů, ale také jednoduchost. Nazvali bychom to možná až návratem ke kořenům. Plynulost a komfort při používání iOS 13 má hrát prim a spousta funkcí doprovázející novou verzi systému se naostro ukáže až při oficiálním vydání. Jednou z nich je například Ochrana osobních údajů po kliknutí na reklamu. Díky této možnosti se můžete stát anonymem a reklamy sbírající data uživatelů nebudou mít šanci.

A proč se na tuto funkci Apple tak zaměřil? Důvod je prostý. Reklamní společnosti často využívají nekalé praktiky, jak sledovat koncového zákazníka. Ať už se jedná o mapování pohybu kurzoru či prstu na displeji, cookies nebo hlídání toho, jak dlouho na dané stránce zůstanete. Je dobře, že si technologičtí giganti začínají hlídat, komu reklamu vlastně prodávají a jaká data s tím souvisí. Nejen v Evropské unii za zneužívání osobních údajů uživatelů padají vysoké pokuty. Nezbývá než čekat na další kroky Applu a konkurence, jelikož otázka etického zacházení s citlivými informacemi bude v budoucnu propíraná daleko více než dnes. Jak se k postoji jablečné společnosti stavíte? Přijde vám efektivní, nebo jde jen o krátkozraké řešení problému?

safari iphone

Související články

Dnes nejčtenější