Zavřít reklamu

V dnešním testu se podíváme na nový flashdisk od společnosti SanDisk, jehož největší devizou je přítomnost dvou v současné době nejpoužívanějších portů v počítačích – USB-A 3.0 a USB-C 3.1. Do redakce nám dorazila flashka s kapacitou 64 GB, která by měla dle výrobce dosahovat přenosových rychlostí až 150 MB/s pro čtení a 55 MB/s, pojďme se tedy podívat, jak si vede.

Než se pustíme do samotného měření, zaměřme se na design. Ten je v první řadě velmi kompaktní a kombinace hliníku a plastu působí dobře. Vzhledem ke konstrukci by měl flashdisk vydržet běžné zacházení, na těle není nic, co by se mělo ulomit nebo jakkoliv poškodit při běžném nošení, ať už v kapse, batohu, nebo peněžence.

Vysouvací mechanismus je dobře řešení, každý port je možné „uzamknout“ ve vytažené pozici, takže se při manipulaci sám od sebe nezasune. Vzhledem ke konstrukci a pojmenování flashdisku je jasné, že na jednom konci PCB se nachází USB-A port, na tom druhém pak USB-C. Paměťový NAND čip, v našem případě s 64 GB dostupného úložiště, se nachází mezi nimi.

SanDisk Ultra Dual Drive disponuje ještě jednou funkcí, která je však vhodná především pro majitele smartphonu s operačním systémem Android. Za pomocí aplikace SanDisk Memory Zone je možné ukládat data z telefonu/tabletu přímo na flashdisk a uvolňovat si tak potřebné místo ve svém mobilním zařízení. Zároveň jde o jakousi formu efektivní offline zálohy. Aplikace zároveň slouží i jako prohlížeč uložených souborů na flashdisku.

Co se týče přenosových rychlostí, USB-C konektivita je testována na Thunderbolt 3 rozhraní, USB-A pak v konektoru podporující standard USB-A 3.0. K přenosu jsem použil dva soubory a to 35 GB 4K videosoubor na který poslouží zejména k monitoringu dlouhodobého datového přenosu. Druhým souborem je složka o kapacitě 140 MB, jež obsahuje 80 fotek a videí stažených z iCloudu.

Začněme přenosem 4K videosouboru skrze USB-C/Thunderbolt 3. Počáteční hodnota zápisu se pohybuje na hranici 80 MB/s, po zhruba 25 sekundách však dojde k obrovskému poklesu, kdy se rychlost pohybuje mezi 17 a 24 MB/s. V tomto rozmezí pokračuje po zbytek přenosu, který trval 31 minut a 15 sekund. V případě čtení, tedy kopírování videosouboru z flashdisku na disk počítače, je situace o mnoho lepší. Po zahájení přenosu se rychlosti pohybují na hranici 130 MB/s a tato rychlost překvapivě vydrží celou dobu, než dojde k přenosu 35 GB souboru a to za 4 a půl minuty. Přenos složky na flashdisk trval 4 sekundy, zpět pak takřka okamžitě. Rychlost přenosů je totožná i přes připojení za pomocí klasického USB-A.

Pokud tedy chcete nahrávat velké soubory (v řádech desítek GB), rychlost bude kolem 20 MB/s. Čtení je mnohem rychlejší, bez ohledu na velikost přenášeného souboru. Na deklarovaných 150 MB/s však flashdisk těsně nedosahuje. Jinak však disk splnil všechny předpoklady, které od něj mohou uživatelé očekávat. Za necelých 600 korun se tedy nedá nedoporučit.

Související články

Dnes nejčtenější