Zavřít reklamu

Od úvodní Keynote letošní WWDC uplynuly již desítky hodiny a my všichni jsme si tak mohli všechny novinky, kterých bylo tentokrát skutečně požehnaně, pořádně urovnat v hlavě a popřemýšlet o nich. Za sebe a mnohé své kolegy musím letošní Keynote označit za skutečně zdařilou a o poznání zábavnější, než tomu bylo třeba vloni. Novinky, které jsme měli možnost vidět, jsou totiž vesměs parádní a troufnu si říci, že i očekávané. Přesto se však najdou hned čtyři věci, které mě vcelku zklamaly, jelikož by mi do ekosystému Applu perfektně zapadly, avšak Apple se k nim neodhodlal.

Nenavýšení základního iCloudu, přestože se s ním nešetří 

Začít nemůžu zřejmě ničím jiným, nežli ubohým základním úložištěm na iCloudu. Žijeme totiž v době, která cloudovým úložištím díky jejich perfektní dostupnosti prakticky odkudkoliv, kde je dostupné internetové připojení, přeje. Jedná se navíc o službu, která je na využívání velmi jednoduchá a zbaví nás nutnosti s sebou nosit různé externí disky, flashdisky či podobné nesmysly, které zabírají akorát místo a brašnám přidávají na hmotnosti. Jeden by si tak řekl, že tato jednoduchá řešení, která jsou navíc naprosto bezdrátová, bude Apple co nejvíce podporovat a své zákazníky se je naučí využívat. Je to však skutečně tak?

Dle mého názoru ne. 5 GB zdarma, které Apple nabízí jakožto základní úložiště iCloudu, je totiž setsakramentsky málo – tím spíš při dnešních velikostech fotek a videí. Přitom konkurence v čele s Googlem nemá problém svým zákazníků nabídnout zdarma cloudové úložiště třikrát větší – tedy 15 GB. Jasně, příplatek za větší iCloud je velmi malý (25 korun za 50 GB). Na druhou stranu, proč platit za něco, co je u konkurence již standardem? Platíme snad za to, že má cloud Applu v názvu ikonické “i”, je skvěle zabezpečený a navíc perfektně spolupracuje s Apple produkty? Asi ano.

Na pondělní Keynote mi přišlo vcelku úsměvné, když začal Apple při prezentování novinek pro HomeKit vychvalovat kompatibilní bezpečnostní kamery, které jsou schopny ukládat záznamy právě na iCloud, ze kterého jej uživatelé v případě nutnosti jednoduše získají a předloží například policii. Paradoxně však tyto záznamy dle slov Applu nezabírají na osobním iCloudovém úložišti uživatele žádné místo, ale ukládají se zjednodušeně řečeno bokem. Nerad bych toto vylepšení označil přímo za plýtvání, ale když vidím, že zde najednou úložiště zdarma poskytovat lze a běžní uživatelé by za něj museli platit, přijde mi to skutečně zvláštní. 

macOS 10.15 Catalina: 

Upřednostňování hloupostí namísto očekávaných věcí

Pondělní Keynote mě po dlouhé době skutečně bavila a vylepšení, která tu Apple ukázal, se mi líbí. Respektive, líbily se mi, dokud jsme se v redakci nezačali šťourat v beta verzích a nezačali sledovat objevy zahraničních kolegů. To, co Apple ukázal, mi totiž nyní připadá v porovnání s tím, co “utajil” spíše úsměvné. Proč jsme si museli už po x-té užít pohled na Animoji a Memoji, které většina jablíčkářů označuje za naprosté zbytečnosti, když Apple vnukl iPhonům a iPadům podporu myši? Vždyť to je přeci něco, po čem jablíčkáři volají již dlouhé roky a co by rozhodně publikum v San Jose ocenilo daleko bouřlivějším potleskem, nežli upovídané Memoji. Proč jsme museli sledovat relativně dlouhou ukázku AR Minecraftu namísto toho, aby nám Apple popovídal o novém módu, díky kterému bychom mohli měnit baterie v iPhonech o pár měsíců později či o vylepšení pro Wi-Fi hotspot iPhonu, díky kterému bude výrazně snadnější práce s iPadem mimo standardní Wi-Fi? Zkrátka mi přijde, že novinky, které jsou dle mého skutečně super, byly upozaděny hloupostmi, které možná vypadají na obrovském pódiu na oko lépe, avšak jsou v porovnání se zbytkem zkrátka nepodstatné.

iOS 13:

Ciferníky k Watch stále od Applu a jen pro „VIP“

Apple Watch jsou v současné době jedním z mých nejoblíbenějších produktů z dílny Applu. Dá se říci, že od chvíle, kdy jsem je na své zápěstí poprvé nasadil, jsem prakticky nevynechal den, kdy bych je na něm neměl a aktivně je nevyužíval. I se směrem, kterým je Apple jak hardwarově, tak i softwarově směruje, jsem víceméně spokojený. Co mě však opravdu štve, jsou ciferníky. Ty od Applu jsou sice fajn, dokážu si však představit, že kdyby je mohli vytvářet i vývojáři třetích stran, posunuly by se Apple Watch ve využitelnosti na zcela novou úroveň. Proč? Jednoduše proto, že by je vývojáři třetích stran přizpůsobovali přesně svým potřebám, které třeba nemusí vývojáři Applu tak úplně vnímat. O této možnosti se sice spekuluje již dlouhé roky, avšak stále jsme se jí bohužel nedočkali. Škoda. 

Trochu mě mrzí i rádoby exkluzivita některých ciferníků. U Hermès či Nike+ edice exkluzivitu pochopím a beru i to, že některé ciferníky zkrátka už nejdou “nacpat” kvůli jejich velikosti na displeje 42 a 38 mm Apple Watch Series 3 a starších. Přijde mi však, že těch “velikostně nekompatibilních” ciferníků ze Series 4 je víc, než je nutné a že by se některé z nich na menší displeje zkrátka v pohodě vlezly, byť by třeba nenabízely vše, co na nejnovějších Apple Watch. A právě ciferníky z watchOS 6 budou zřejmě nemocí zvanou “velikostní nekompatibilita” trpět také, byť zatím nevíme, v jaké míře. 

Nové ciferníky ve watchOS 6: 

iPad jako zařízení pro jednotlivce, nikoliv rodiny

Poslední věcí, která mě vcelku zklamala, je absence možnosti vytvořit si na iPadu účty pro jednotlivé členy rodiny a udělat tak z něj de facto rodinné zařízení, které se vždy po přihlášení určitého člena právě jemu perfektně přizpůsobí. Když Apple představil možnost vytváření uživatelských účtů u Apple TV, říkal jsem si, že i iPad se letos dočká. Když jsem se pak na Twitteru dočetl, že i HomePod se dočká podobného vylepšení, říkal jsem si, že i na iPadech přeci musí tento prvek být, když je Apple čím dál víc přibližuje počítačům. Nic takového ale iPadOS opět nepřináší, což je zkrátka škoda. Mnoho našich čtenářů nám totiž do komentářů psalo, že právě podobné vylepšení by uvítali. Snad tedy alespoň za rok. 

iPadOS: 

A jak vnímáte letošní úvodní Keynote WWDC vy? Zklamaly vás podobné věci jako mě, nebo jste naopak absolutně nadšení a není nic, co by vás vyvedlo jakkoliv z míry? Dejte nám vědět do komentářů.

Související články

Dnes nejčtenější