Zavřít reklamu

Technologie 3D Touch debutovala na iPhonech už v roce 2015 coby jedno z nejlepších vylepšení modelu 6s. Za téměř čtyři roky svého “života” si získal mezi jablíčkáři velkou oblibu, jelikož se díky němu podařilo Applu posunout ovládání jeho telefonů na zcela novou úroveň ať už z hlediska komfortu či rychlosti. Nyní to však vypadá, že displejům citlivým na tlak v iPhonech zvoní umíráček. 

Takto mají letošní iPhony vypadat: 

O nahrazení 3D Touch novinkou ve formě Haptic Touch, se kterou přišel loňský iPhone XR, se spekuluje již pěkných pár měsíců. Veškeré informace o tomto kroku Applu však doposud pocházely pouze z neoficiálních zdrojů a bylo je tak nutné brát s patřičnou rezervou. Apple se sice nechal již několikrát slyšet, že v Haptic Touch vidí budoucnost a bude se jej snažit do budoucna co nejvíce vylepšit, avšak toto tvrzení se za rozsudek smrti pro 3D Touch považovat rozhodně nedalo. Nicméně jedna z novinel, kterou implementoval do iOS 13, už se za nepřímé potvrzení usmrcení 3D Touch považovat dá. Přes 3D Touch totiž nyní v iOS 13 vyvoláte Quick Actions, tedy menu s rychlými možnostmi u některých aplikací, a Peek, tedy náhledy mailů, odkazů, zpráv a dalších prvků v systému. Právě tyto dvě věci byly doposud exkluzivní doménou iPhonů s 3D Touch. iOS 13 a potažmo iPadOS je však přináší na všechny iPhony a iPady, na které jen půjde nainstalovat. 

Nový způsob aktivace Quick Actions a Peek je dostupný i na iPhonech s 3D Touch, byť lze samozřejmě stále k jejich spuštění využívat i silnější přítlak na displej. Je ale skutečně velmi pravděpodobné, že dvě možnosti aktivace budou v očích Applu naprostou zbytečností a jedné se tak rozhodne zbavit, což ostatně tvrdí i výše zmíněné zdroje z uplynulých měsíců. Loňské iPhony XS a XS Max tak budou zřejmě posledními modely, které se technologií 3D Touch chlubí. Její odstranění umožní Applu vyrábět budoucí iPhony ještě levněji, což pro něj bude v nynější nepříliš dobré situaci na trhu se smartphony velmi důležité. 

Pokud jste tedy i vy měli 3D Touch rádi, začněte se pomalu smiřovat s tím, že se s ním po čtyřech letech a čtyřech generacích iPhonů s jeho podporou opět rozloučíme. Osobně myslím, že je to škoda. Přítlak na displej mi totiž stále přijde pohodlnější než delší podržení prstu na jednom místně á la Haptic Touch. I na to si však zajisté vcelku brzy zvykneme a za pár let na 3D Touch ani nevzpomeneme. 

Související články

Dnes nejčtenější