Zavřít reklamu

30. vývojářská konference Applu včera večer oficiálně odstartovala velkolepou Keynote, na které jsme se dočkali odhalení hned pěti nových operačních systémů a dokonce i Macu Pro s profesionálním displejem. Přestože se nám přímo do San Jose, ve kterém WWDC probíhá, dostat nepodařilo, díky naší spolupráci s vývojářským studiem Synetech vám budeme každý den přinášet postřehy přímo z místa konání. Za Synetech se totiž na WWDC vypravil jejich CTO Daniel Rutkovský. Pojďme se tedy společně podívat, jak hodnotí první den tohoto svátku všech jablíčkářů. 

Atmosféra na WWDC je prostě úžasná! I když jsme na vstup do San Jose Convention Center pro visačku, odznaky a bundu museli čekat dvě hodiny, stálo to za to. Nejenže se o nás lidé z Applu (Geniuses z amerických Apple stores) skvěle starali, ještě při našem příchodu zhruba 50 lidí tleskalo a cheerovalo a s každým z nás si potřásl rukou Tim Cook. Zkrátka zážitek hned na začátku.

V den konference se sál otevíral v 9:00, což znamenalo vstávání ve 3:30 a v 6:30 si stoupnout do fronty…Naštěstí je atmosféra stejně parádní jako včera a je o nás skvěle postaráno. Co se WWDC Keynote týče, tak i když štěstí přeje připraveným, já odhady dopředu úplně detailně nehledal a nechávám se tedy překvapit na místě. Takže jaké jsem měl z čeho dojmy?

tvOS – Neurazí, nenadchne. Tady asi není moc věcí, které říct navíc proti oficiální prezentaci.

watchOS – Skvělý posun k nativnímu AppStoru! Začne vznikat mnohem víc aplikací přímo pro hodinky, které už teď jsou skoro dokonalé a tohle je zase posune o kousek dál.

iOS – Protože jsme dostali barevné bundy a všechno je tu plné neonů, víc barviček jsme prostě tak nějak čekali… Takže Dark mode zas tak moc nepřekvapil.

iPadOS – Úžasný! Myslím, že se konečně vyvíjí situace, kdy pro mnoho lidí bude dávat smysl mít iPad místo Maca. Podle mě tahle novinka vypadá parádně.

Mac Pro – Tohle je naopak hodně předražená krabice, kterou využijí leda tak filmová studia a zvukaři…

macOS – Marzipan se přejmenoval na Catalina a naplnily se asi všechny předpovědi. Tedy alespoň ty, které se donesly i ke mně. Za zmínku stojí připojení externího iPadu, na které se dlouho čekalo.

SwiftUI – Z vývojářského hlediska (a taky mého) to úplně nejlepší, co sklidilo potlesk v celém sále. Jedná se o zbrusu nový přístup k programování UI aplikací a já se nemůžu dočkat, až si ho vyzkouším.

Po obědě následují ještě Platform State of Unions a Apple Design Awards, z toho nejdůležitějšího pro dnešek je to ale vše. Celé to byl úplně parádní zážitek, vidět konferenci na videu a nebo ve druhé řadě sálu, kde sedí 6 000 diváků? To se prostě musí zažít. Další dojmy z místa se dozvíte zase zítra a do té doby mobilnímu vývoji zdar!

Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější