Zavřít reklamu

Sir Jonathan Ive, obecně známý spíše jako Jony Ive, pracuje již řadu let ve společnosti Apple na pozici nejvyššího designéra. Je odpovědný nejenom za řadu hardwarových produktů, ale také rozhraní pro operační systémy a spolupracoval i na podobě maloobchodních prodejen značky Apple. Co o tomto tvůrčím kouzelníkovi, ověnčeném řadou cen, možná nevíte?

Otec jako učitel

Základy designu se Jony Ive naučil od svého vlastního otce, Michaela Ive. Michael Ive byl profesorem na middlesexeské polytechnické univerzitě. Byl ale odpovědný například také za stanovení standardů v hodinách designu, provozovaných na britských školách. Vánočním dárkem, který měl Michael Ive pro svého syna nachystaný, byla nabídka pomoci s designem pro vysokoškolský workshop.

Poruše navzdory

Jony Ive nepatří mezi jedince, kteří by se snadno vzdávali a odvolávali se na nejrůznější  těžkosti, které nemohou ovlivnit. Navzdory diagnostikované dyslexii se mu podařilo dostat se na oxfordskou univerzitu, dal ale nakonec přednost newcastleské polytechnické, která je jednou z nejlepších škol v oblasti průmyslového designu. Kromě toho je Jony Ive pyšným držitelem čestných titulů z pěti dalších univerzit.

Ohleduplný design

Design, pocházející z rukou Jonyho Ive, je nejenom kompaktní, elegantní a v souladu s posledními trendy. Ive si při navrhování dává záležet na tom,  aby používal zaoblené, měkké, organické formy. Řídil se filozofií designéra Josefa Franka, který vždy tvrdil, že „lidé jsou jemní a stejné by měly být i tvary“. Ive dával přednost práci v pozadí, a často prohlašoval, že cílem  Applu není primárně vydělávat peníze, ale vytvářet produkty, které si zákazníci zamilují.

Láska k hodinkám

Iveho skromnost se ale nijak nevylučuje s jeho zálibou v luxusu a módě. Obdivoval design vyšperkovaných mobilních telefonů značky Vertu a vlastnil výtisk monografie o nejluxusnějších hodinkách značky Rolex. Zahájení výroby hodinek z produkce Applu považoval za nevyhnutelné. Neměl ale rád kulaté ciferníky chytrých hodinek – přišly mu neefektivní, a proto přišel s nápadem na Apple Watch v podobě, v jaké je známe dnes.

Na hraně kariéry

V polovině devadesátých let minulého století prodělávala společnost Apple závažnou krizi. Než se do ní vrátil Steve Jobs, dostávalo se Ivemu nedostatečné pozornosti a  on sám zvažoval odchod z firmy. Tehdejší vedení se rozhodlo udržet Iveho na místě za pomoci zvýšení platu a povýšení do pozice senior viceprezidenta pro průmyslový design. Křeslo se ale pod Ivem zachvělo i v době, kdy se do firmy vrátil Steve Jobs. Ten ho chtěl totiž původně nahradit dvěma jinými designéry, nakonec si to ale rozmyslel.

Rytíř Jony

Jony Ive získal v roce 2006 řád Commander of the British Empire, a to za přínos k podnikání a designu. V roce 2012 byl povýšen na rytíře – komandéra. Ive je vlastníkem více než pěti tisíc designových i užitkových patentů po celém světě, z toho 730 platí ve Spojených státech.

Jony Ive

Související články

Dnes nejčtenější