Zavřít reklamu

Zeměpisných pojmenování svých operačních systémů macOS se drží Apple již od roku 2013, kdy na ně přešel ze jmen šelem. I letos se proto očekává, že se této “tradice” přidrží a macOS 10.15 se dočká zeměpisného názvu vycházejícího zřejmě z oblasti v Kalifornii. Tušíte však, z čeho všeho letos Apple vybírá? Přesně tuto otázku se pokusíme v následujících řádcích rozklíčovat. 

Takto vypadalo loňské představení macOS 10.14 Mojave:

Apple si v minulých letech přes několik přidružených společností zaregistroval na 19 ochranných známek právě na zeměpisné názvy kalifornské přírody. Zatímco některé – konkrétně Yosemite, Sierra či Mojave – již stihl použít, jiné naopak nechal propadnout a tak lze usuzovat, že s nimi pro nejbližší budoucnost nepočítá. Podtrženo, sečteno – z původních devatenácti ochranných známek zbyly po odečtení již použitých či propadlých pouhé čtyři kusy. A právě s těmi Apple, respektive jeho přidružené společnosti, v posledních měsících “hýbal”, z čehož lze vyvodit, že je chystal právě pro macOS. Z čeho tedy vybíráme?

macOS Mammoth

V úvahu připadají názvy macOS Mammoth, macOS Monterey, macOS Rincon a macOS Skyline, přičemž jako favorit se v tuto chvíli jeví první z nich. Redaktoři MacRumors totiž prošli bedlivě patentové databáze, aby zjistili, že v posledním půl roce byla jeho ochranná známka několikrát poupravena a zkoumána právníkem Glennem Gundersenem, který v minulosti s Applem spolupracoval v otázkách duševního vlastnictví. Jeho zapojení se do řešení této ochranné známky si tak lze vyložit jako poměrně jasný signál ke jménu letošního macOS. Všechny potřebné náležitosti navíc Apple obdržel až 7. května letošního roku – jednat se tedy může o perfektní načasování. A proč zrovna Mammoth? Tento název lze zřejmě spojit například s Mammoth Lakes a Mammoth Mountain, oblíbenými turistickými oblastmi v kalifornském pohoří Sierra Nevada. 

macOS Monterey

Vyloučit se nedá ani macOS Monterey. O ochrannou známku na tento název zažádal Apple už v prosinci roku 2013, avšak až do 12. června 2018 nebyla schválena. Nyní musí její vlastník do června 2021 prokázat její komerční využívání, která mu jí zjednodušeně řečeno zajistí i do dalších let. Jelikož však žádné další kroky s touto ochrannou známkou Apple alespoň dle dostupných informací nepodniká, je použití tohoto názvu spíše nepravděpodobné. Respektive, alespoň pro letošní rok. Příští rok by jej totiž právě kvůli prokázání využití u patentových komisí už využít mohl. Mimochodem, Monterey je historické město a oblíbené rekreační letovisko na pobřeží Tichého oceánu a právě proto připadá v úvahu coby označení macOS. 

macOS Rincon

Pokud jste vyznavači surfování, název Rincon vám je zřejmě velmi dobře známý. Jedná se totiž o velmi oblíbenou surfařskou oblast v jižní Kalifornii, která si zahrála i ve spoustě filmů. Ochrannou známku na tento název získal, Apple, respektive jeho přidružená společnost, 2. srpna 2016, přičemž prodloužit se jí podařilo v lednu letošního roku. Do letošního srpna má pak společnost dokázat, že je název aktivně využíván, jinak bude ochranná známka ztracena. Stejně jako u předchozího Monterey však nic nenasvědčuje tomu, že by s ní měl Apple v brzké době nějaké větší plány, jelikož s ní též nepodniká žádné další kroky. Prodloužení ochranné známky tak mohl být ryze taktický tah nebo chcete-li preventivní opatření pro případ, že by Mammoth neklapl. 

macOS Skyline 

Poslední možností, alespoň co se ochranných známek týče, je název Skyline, který pravděpodobně souvisí s ikonickou silnicí protínající hřebeny Santa Cruz. Na tento název se podařila získat ochranná známka až v březnu 2018 po téměř pěti letech od podání žádosti o ní. I zde platí, že do roku 2021 je nutné prokázat její komerční využívání a i zde platí, že u ní Apple nepodniká žádné další kroky. 

V úvahu samozřejmě připadá i varianta, že se Apple letos od zeměpisných názvů odtrhne či vybere nějaký zcela jiný. V minulých letech však zpravidla z několika patentovaných názvů, které byly takto předem známé, finální název vždy vybral. A jakému názvu byste dali přednost vy? 

Související články

Dnes nejčtenější