Zavřít reklamu

Je to s trochou nadsázky možná jedno z nejdůležitějších písmen v technologickém světě, a přestože byl jeho význam již několikrát vysvětlen, stále se ještě najde dost lidí, kteří nevědí, co malé „i“ v názvech produktů od Applu znamená. U iPhonu toto písmeno od počátku značí jednu z nejdůležitějších funkcí, definujících jablečný smartphone – internet, respektive připojení k němu. Příběh malého „i“ je ale mnohem komplexnější.

Informovat a inspirovat

Poprvé se malé „i“ objevilo v roce 1998 v názvu iMac. Předznamenávalo novou éru moderního Applu po návratu Steva Jobse. Když Jobs tento počítač představoval světu, uvedl, že jedním z hlavních účelů, ke kterým bude iMac používán, bude brouzdání po internetu – rychlé a jednoduché. Internet ale nebyl jediným významem pro malé „i“ v názvu. V průběhu představování nového iMacu totiž Steve Jobs ještě uvedl slova „individual“, „instruct“, „inform“ a poslední, ale neméně důležité „inspire“. Dále prohlásil, že iMac má být sám o sobě zkrátka krásným produktem, který má ale také sloužit k výuce a vzdělávání, proto je jedním z klíčových slov „instruction“.

Jablko sváru

Firma poté zaváděla malé „i“ téměř u všech názvů svých produktů, a to jak hardwarových, tak i softwarových. Malého „i“ se dočkal nejenom iPod, ale také softwarový balíček iTools. Svou cestu si posléze písmenko našlo i do názvu smartphonu od Applu. To se ale stalo příčinou sporu se společností Cisco, která měla ve svém portfoliu výrobek stejného jména. Applu ale na názvu iPhonu velmi záleželo, proto se vše podařilo vyřešit ve prospěch cupertinské společnosti.

Malé „i“ na počátku názvů jablečných produktů možná postupem času trochu ztratilo svůj lesk. Některé výrobky, jako třeba Apple Watch nebo Apple TV, tuto předponu zase zcela postrádají, v názvech svých nových služeb dal Apple pro změnu přednost svému logu. Bez malého „i“ by ale ani z dnešního pohledu nejspíš jablečné produkty nebyly tím, čím jsou.

Související články

Dnes nejčtenější