Zavřít reklamu

Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, se tento víkend účastnil konference akcionářů v Berkshire Hathaway, kde mimo jiné poskytl rozhovor Becky Quick z CNBC, který odvysílali včera ve večerních hodinách. Cook se zabýval řadou témat, mimo jiné nedávnými investicemi Berkshire Hathaway do akcií Applu, vizí společnosti, aktuální situací, soukromím uživatelů, akvizicí menších podniků a dalšími.

Cook přiblížil cíle společnosti a připomněl vizi

Investice Warrena Buffetta vzbudily v Timovi obrovské nadšení. Uvedl, že získat investici od „dlouhodobého investora“ je čest a výsada. Buffett je známý americký investor, který už do Applu nejednou investoval. On totiž na tohoto giganta nahlíží jako na spotřební společnost, nikoli jako na technologickou. Zhodnocuje tedy reálný přínos Applu do života zákazníků. Kdyby vizi nevěřil, jednoduše by neinvestoval, protože prý „nepůjčuje“ peníze technologickým společnostem, kterým nerozumí.

Tim Cook reagoval, že zatímco Apple je v technologickém průmyslu, spotřebitel je zaměřen na samotnou společnost. Míní, že by technologie měla zůstat v pozadí, nikoli v popředí. Dále opakoval řadu zásad, které Apple má. Jejich vizí je prý dělat ty nejlepší produkty na světě v každé oblasti, do které se pustí, a obohatit tak životy lidí. Pokud by nemohli udělat produkt tím nejlepším, vůbec se do jeho tvorby nepouští. To ostatně potvrzuje i nedávné odpískání bezdrátové nabíječky AirPower.

Ve výsledku tak pracují pouze na „několika věcech“, protože si uvědomují, že pokud to chtějí dělat kvalitně, musí jít do hloubky; právě opačný přístup se stal Applu v roce 1980 osudným. Ačkoliv je Apple obrovská společnost, říká o ní Tim Cook, že je jako „velký startup“. Je organizovaná, ale jednotlivé týmy spolu přirozeně spolupracují a můžou kdykoliv prosadit nové nápady. Jednotliví zaměstnanci pak o těch nejlepších dlouho diskutují, až si nakonec vyberou ty nejlepší, do nichž se pustí.

Apple Watch jsou prý jedním z nejlepších nápadů

Zaměstnanci Applu debatují o trendech, nových technologiích či funkcích. Za „jednu zdravou debatu“ označil Tim Cook rozhovor, který vedl Apple k výrobě chytrých hodinek. A další debaty následovaly: „Co by mohly naše chytré hodinky udělat pro lidi?“, a „jak velký důraz kladou na zdravý životní styl a fitness?“. Tou dobou jsme si mohli jenom představovat, co všechno by mohly umět. A dnes v sobě mají celou sadu funkcí a umožňují dokonce i volat.

Sám Cook prý vždycky věřil v obohacení něčího života, a pokračoval o významu dostupnosti zdravotních funkcí v Apple Watch, zejména pak EKG. Protože se v poslední době řeší soukromí uživatelů stále častěji, nebyl tento rozhovor výjimkou. Soukromí je podle Tima „základem“, na kterém Apple funguje, protože vytváří produkty pro spotřebitele. Společnost zároveň cítí jistou odpovědnost, aby chránila vše, co je v telefonu uživatele.

Zároveň dodal, že Apple nechce své zákazníky používat jako produkt, a je frustrován, že aféry kolem ochrany soukromí Facebooku dopadá i na jejich pověst. K datům uživatelů přitom přístup nemají, vždy jsou osobním vlastnictvím každého uživatele. Závěrem k tématu dodal: „Jsme na vaší straně. I my používáme naši platformu.“

Tim Cook - rozhovor pro CNBC s Becky Quick

Dnes nejčtenější

Další články