Zavřít reklamu

Zatímco ještě před pár lety si mnozí jablíčkáři neuměli využívání svých iPhonů bez nainstalovaného jailbreaku téměř představit, dnes tato komunita pozvolna zaniká. Není se však příliš čemu divit. Drtivá většina jailbreakářů totiž využívala tohoto “pomocníka” k úpravě či přidání některých funkcí iPhonu, které však postupem času do systémů zapracoval i samotný Apple. Využívání jailbreaku, které přinášelo kromě vylepšení telefonu i určitá rizika, tak přestalo pro mnohé dávat smysl. I tak však někteří uživatelé stále na nových a nových verzích jailbreaků pracují. 

Jailbreaku se dočkal konkrétně iPhone XS Max:

Se svým projektem se před pár dny pochlubil i bezpečnostní výzkumník Liang Chen ze skupiny KeenLab, která je pro jailbreak komunitu velmi dobře známá. Chenovi se podařilo vytvořit jailbreak pro iOS 12.2 běžící na iPhonu XS Max a to alespoň podle videa plnohodnotný. K vidění je v něm totiž i funkční obchod Cydia, který se dá označit jako jakýsi středobod jailbreaku. Chen se tak může pochlubit prvenstvím pro prvního člověka, kdo jailbreak pro iOS 12.2 zprovoznil. To však vzhledem k jeho minulosti, ve které se podobnými husarskými kousky již prezentoval, není zřejmě ničím neočekávaným. 

Zda se jailbreak objeví na internetu ke stažení je v tuto chvíli nejasné. V minulosti jsme totiž byli již několikrát svědky toho, že tvůrcům jailbreaku stačilo pouze to, že se jim podařil vytvořit, a dále jej nerozšiřovali. I tohle tak může být přesně tento případ. I kdyby však bal jailbreak uvolněn, je prakticky jasné, že by bylo jeho využití pramalé. Jak už jsem uvedl v úvodním odstavci, komunita se za poslední roky zcvrkla natolik, že byly dokonce vypnuty hlavní úložiště obchodu Cydia. I kvůli tomu je tak jasné, že se žádné znovuzrození jailbreaku čekat nedá, ba naopak. A co vy, jak vzpomínáte na léta s jailbreakem? 

Související články

Dnes nejčtenější