Zavřít reklamu

Je tomu jen pár dní, co se začalo poměrně nahlas hovořit o údajné snaze Applu likvidovat v App Storu aplikace, které se funkcemi podobají jeho Času u obrazovky a Rodičovské kontrole. Toto nařčeni sice Apple striktně odmítl několika svými vyjádřeními s tím, že se nejedná o záměrnou likvidaci ve stylu konkurenčního boje, ale o pouhou ochranu soukromí. Jím odstraněné aplikace totiž měly podle něj využívat k monitorování aktivity na smartphonu technologii určenou především pro podniky, kvůli čemuž mohlo být soukromí běžných uživatelů v ohrožení. Podobné vysvětlení ale vývojářům, kterých se postoj Applu dotknul, nestačí a proto přechází do protiútoku. 

Nativní Čas u obrazovky je poměrně přehledný, některým uživatelům přesto nevyhovuje: 

Někteří vývojáři pracující na “zakázaných aplikacích” se rozhodli Apple prostřednictvím otevřeného dopisu vyzvat k poskytnutí jeho rozhraní, které využívá u své nativní aplikace Čas u obrazovky. Díky tomu by tak byly i jejich aplikace naprosto bezpečné, respektive bezpečné tak, jak Apple vyžaduje od těch svých. Vývojáři se ohání tím, že zpřístupněním API by Apple potvrdil svůj zájem o bezpečnost dětí, jejichž závislost mají tyto aplikace mimo jiné korigovat. Uživatelé by si totiž mohli vybrat hned z několika alternativ, které pro ně mohou být o poznání příjemnější než aplikace z dílny Applu, a zároveň budou stále splňovat přísné regule.

 

Apple tak nyní svým způsobem stojí před pomyslnou Sofiinou volbou. Pokud totiž v minulosti aplikace skutečně mazal jen kvůli likvidaci konkurence, jak tvrdí vývojáři, zpřístupnění API logicky smysl nedává. Na druhou stranu, pokud chce dostát svým závazkům vůči dětem a digitálnímu zdraví, nic jiného mu zřejmě nezbude. Rozhodne se tedy buď zklamat svět nebo jít proti tomu, co sám v minulosti razil a tím své kroky de facto znehodnotil. Zahraniční zdroje se však víceméně shodují na tom, že i přesto API zpřístupní, jelikož se tím může vyhnout například i budoucím soudním tahanicím s vývojáři právě kvůli nekalým praktikám v App Storu. 

Že by se vývojáři soudu zřejmě nebáli naznačuje vcelku tvrdé ohrazení některých z nich o tom, že se s nimi Apple o odstranění jejich “sledovacích aplikací” nebavil, přestože podle jeho slov měl. Například vývojáři z OurPact veřejně prohlašují, že jejich aplikace z App Storu zmizela už 6. října (tedy krátce po vydání iOS 12) a to bez jakékoliv předchozí komunikace ze strany Applu. Nechme se tedy překvapit, co přinesou další dny.  

čas u obrazovky iphone

Související články

Dnes nejčtenější