Zavřít reklamu

Rozvoj 5G sítí je v plném proudu, a zřejmě nejdále ve Spojených státech, kde už zahájil provoz největší operátor AT&T v několik zemích. Na území Evropy je 5G v testování od roku 2017, a i zde se spuštění letos pár zemí dočká. Zatím sice není mnoho smartphonů, které by síť podporovaly, to se má však v průběhu letošního a příštího roku změnit. Co však zatím jasné není je to, kolik za využívání 5G zaplatí běžný uživatel.

CEO amerického operátora AT&T se domnívá, že bude síť zpoplatněna stejně jako „klasický internet“, a bude se tak odvíjet od rychlosti připojení. Ta maximální bude 20 Gbit/s, která sníží odezvu na řády milisekund, což předpokládá cenu jako za domácí širokopásmový internet. Podle něj se prý vždy najdou zákazníci, kteří si zaplatí nejvyšší standard (třeba velké korporace), zatímco běžným uživatelům postačí mnohem nižší rychlost připojení.

V současné době testuje 5G síť německá společnost Deutsche Telekom, která vlastní T-Mobile, jednoho z největších operátorů. Ostrého provozu se letos dočkají v Rakousku, Německu a Holandsku, později pak v Maďarsku, Řecku a Polsku. Kdy dorazí do ČR není zatím známé, T-Mobile má zatím 150 vysílačů v několika zemích, my si ale zřejmě nějaký ten rok počkáme.

Tvrzení šéfa jednoho z největších amerických operátorů dává smysl. Každý by měl mít na výběr, jak rychlé připojení reálně potřebuje a podle toho za něj i platit. Sítě 5G ale umožní mnohem více, už teď např. propojují roboty v německé továrně OSRAM. V běžném životě bude sloužit třeba pro komunikaci s elektrovozem, nebo k hraní her pomocí telefonu v reálném čase. Pokrytí 5G nebude možné zajistit pro všechny oblasti, fungovat má především ve velkých městech.

5G sítě - cena

Související články

Dnes nejčtenější

.