Zavřít reklamu

V souvislosti se společností QNAP se na tomto webu posledních několik měsíců objevují články, ve kterých popisujeme fungování a život s různými NASy. Dnes tu však máme něco trochu jiného – produkt, který cílí na jiný typ uživatelů. Pojďme si novinku s názvem QNAP TR-004 představit.

Mnoho běžných NASů je pro spoustu uživatelů zbytečně komplikovaných. Nastavení je velmi komplexní, stejně jako možnosti zařízení, které se navíc dají leckdy rozšiřovat za pomocí dodatečných aplikací. Pro běžného uživatele tak může být typický NAS trochu strašidelný, což může odradit od koupě, neboť potenciální zájemce nechce utrácet své peníze za něco, čemu tolik nerozumí a co ve finále ani nevyužije. A právě proto je zde novinka od QNAPu s názvem TR-004. Jedná se o offline datové úložiště, které podporuje mnoho datových konfigurací, avšak nedisponuje složitým systémem s obrovským seznamem rozličných funkcí. Naopak se zařízení soustředí na přímočarost, jednoduchost a uživatelskou přívětivost.

QNAP TR-004 je klasifikován jako rozšiřovací jednotka pro stávající NASy, kterou však lze používat i jako zcela samostatné zařízení pro ukládání dat. Díky relativně nízké ceně (zhruba 6 tisíc korun pro 4-slotovou verzi) jde o potenciálně výhodné řešení pro někoho, kdo hledá prostředek pro ukládání dat, ale NAS je pro něj už příliš komplexní, složité a drahé zařízení. Jednotka TR-004 kterou máme v redakci, disponuje čtveřicí slotů s podporou zapojení pro 3,5″/2,5″ SATA HDD či SSD, USB-C rozhraním pro bleskové přesouvání dat, schopností využívat virtuální JBOD, jednoduchým softwarovým rozhraním pro správu a především pak podporou pro RAID 0/1/5/10.

QNAP TR004 (8)

V balení nalezneme kromě jednotky jako takové základní příslušenství a doplňky, které potřebujeme ke zprovoznění a základnímu používání. Výrobce tedy přibalil sadu šroubků pro uchycení 2,5″ SSD disků (3,5″ disky využívají bezšroubkového systému uchycení. Dále zde najdeme dvojici klíčů pro uzamčení jednotlivých diskových slotů a především pak propojovací kabel USB-C/USB-A pro připojení s vaším Macem/počítačem. Samozřejmostí je také přítomnost návodu k použití.

Zařízení jako takové odpovídá tomu, na co jsme u produktů od QNAPu zvyklí. Bílou barvu nahradila černá, disky se vyndavají z čelní strany zařízení, kde se nachází také dvě hardwarová tlačítka a řada notifikačních diod. Že jde o funkčně jednodušší zařízení napoví zadní I/O panel, který kromě konektoru pro napájení a vypnutí/zapnutí jednotky nabídne ještě propojovací USB-C konektor, tlačítko pro nastavení režimů a třípolohový DIP přepínač jednotlivých režimů použití. S připojeným počítačem zařízení komunikuje skrze program QNAP External RAID Manager, který je dostupný jak pro macOS, tak pro Windows.

QNAP TR004 (3)

QNAP TR-004 je možné využít ve čtyřech různých rolích, dle potřeb koncového uživatele. Jednak může jít o rozšiřující jednotku pro stávající NAS, nebo je možné diskové pole využít jako externí úložiště pro již existující a fungující síťová úložiště. Další možností je jednotku využít čistě jako rozšíření interního úložiště připojeného počítače, nebo jako centrální úložiště pro několik odlišných počítačů například v kanceláří. Konkrétní příklady použití v praxi si představíme v navazujícím článku.

QNAP TR004 FB

Dnes nejčtenější

.