Zavřít reklamu

Tento týden byla na Apple podána pozoruhodná žaloba. Osmnáctiletý Ousmane Bah žaluje firmu o celou jednu miliardu dolarů. Bah si ve své žalobě stěžuje na to, že byl neprávem zadržen v rámci vyšetřování série krádeží v prodejnách Applu. Došlo totiž k nesprávnému spojení Bahova jména s tváří skutečného zloděje.

O žalobě informovaly servery Law360 a Bloomberg. Ousmane Bah ve své stížnosti, podané u federálního soudu na Manhattanu uvádí, že společnost Apple mylně přiřadila jeho totožnost k tváři zloděje. Bah podle svých vlastních slov ztratil svou studentskou průkazku, na níž bylo uvedené jeho jméno, ale fotografie chyběla. Zmíněný zloděj s největší pravděpodobností Bahovu průkazku našel a použil ji ke své identifikaci.

Ousmane Bah byl zadržen 29. listopadu loňského roku ve čtyři hodiny ráno. Policista, který Baha zatýkal, mu ukazoval fotografii, která ale nebyla jeho. K zatčení nicméně došlo i navzdory odlišnému vzhledu. Policie při zatýkání nebrala v potaz ani fakt, že zatímco ke krádeži došlo v Bostonu, Bah studoval na Manhattanu.

Subhan Tariq, Bahův právní zástupce, uvádí, že jeho klient byl v důsledku „nedbalosti společnosti Apple“ obviněn z řady zločinů. Bah podle svého právníka nebyl dosud z ničeho jiného obviněn ani obžalován, a utrpěl vážnou újmu. Newyorští policisté se domnívají, že k mylnému obvinění došlo právě proto, že jeden z pachatelů použil k identifikaci ukradenou Bahovu průkazku, čímž se dopustil dalšího trestného činu. Bah žaluje Apple proto, že firma ve svých značkových prodejnách používá bezpečnostní technologii, která funguje na principu rozpoznání obličeje. Žaloba kromě Applu zmiňuje také společnost Security Industry Specialists, která zajišťuje zabezpečení některých prodejen Applu.

Související články

Dnes nejčtenější