Zavřít reklamu

V posledních letech se světem hojně rozšiřuje trend takzvané chytré domácnosti. Ta si zakládá na propojení nejrůznějších zařízení a spotřebičů, které následně můžete ovládat pomocí příslušné aplikace ve vašem telefonu. Spousta z nich je taktéž navržena tak, aby se dala spravovat pomocí aplikace HomeKit, v které si posléze můžeme produkty rozdělit podle místností, v kterých jsou právě umístěny. Pokud nějakou dobu uvažujete nad koupí chytrých světel a nedokážete se stále rozhodnout, zbystřete. Chytrá světla Canvas od společnosti Nanoleafs jsou totiž dost možná tou správnou volbou, po které se díváte. Pojďme se na ně tedy podívat zblízka.

Balení

Pokud si zakoupíte zmiňovaná světla Nanoleaf Canvas, přijdou vám v klasické krabici, která se od ostatních vůbec ničím neliší. Po jejím otevření však můžete vidět 9 samostatných, propojitelných LED panelů, které tvoří naprostý základ a většinovou váhu zásilky. V balení taktéž nalezneme takzvané Linkery, pomocí kterých jsou samotné panely propojeny, napájecí adaptér s koncovkou jak pro evropské zásuvky, tak i pro ty americké, a sadu oboustranných nálepek pro bezproblémovou instalaci jednotlivých panelů.

Instalace

Po pečlivém vybalení a přečtení veškerých instrukcí jsem se rozhodl k finální instalaci. V jednom z přiložených instrukčních letáků se nachází možné motivy uspořádání, a nebo můžete navštívit webovou stránku zde, na které se můžete patřičně inspirovat. Další možností je otevřít záložku v aplikaci Nanoleaf, ke které se však dostaneme později. Pokud se však nebojíte experimentovat a rádi byste si svá světla Nanoleaf Canvas uspořádali sami, s chutí do toho, představivosti se přeci meze nekladou. Abyste se přesvědčili o tom, zdali je vámi vybraný motiv správný, doporučuji si světla prvně poskládat na zemi a prohlédnout si je z několika úhlů.

Při následném lepení na zeď je důležité začít od takzvaného zdrojového panelu, neboli toho, který je co nejblíže k zásuvce a bude do něj připojeno napájení. Ten by se měl připevnit jako první a pomocí zmiňovaných Linkerů by se měly dodávat již jen další a další kousky, a to z důvodu, abychom předešli případným chybám v propojení, kdy světla od určitého panelu nesvítí. Elektřina se totiž mezi panely šíří pomocí propojovacích Linkerů, které postupně předávají „šťávu“ ze zdrojového prvku.

Propojení s vaší domácností

Sám za sebe jsem věrný především Apple produktům, tudíž mi stačilo propojit Nanoleaf Canvas s HomeKitem v mém iPhonu. Toho jsem docílil pomocí jednoduchého naskenování kódu, po kterém se světla hnedka přidala do aplikace a automaticky se sdílela pomocí mého iCloud účtu. Díky tomu jsem na svém MacBooku mohl hned začít ovládat své nové domácí osvětlení, a to bez jakékoliv nutnosti dalšího přidávání. Pokud jste uživatelé operačního systému Android, můžete si stáhnout aplikaci Nanoleaf, pomocí které docílíte ještě lepšího ovládání světel. V této aplikaci si taktéž můžete stáhnout několik dodatkových módů, díky kterým můžete z vašich světel udělat opět něco nezvykle nového. Nově stažené barevné schéma je taktéž dostupné i z nativní aplikace HomeKit, kterou jsem využíval většinu času. Originální aplikaci výrobce jsem použil pouze pro nastavení budíků či stažení dodatkových režimů.

Čím vlastně panely dokáží zaujmout?

Ihned po spuštění aplikace si můžete povšimnout hned několika předdefinovaných motivů, kterými můžete hodit barvy parádně do gala. Ty můžete libovolně střídat například podle denní doby či nálady. Naprostou dominantou produktu je vizualizátor hudby, kdy v reálném čase světla reagují na aktuálně hranou skladbu, podle které vytváří nejrůznější barevné kombinace.

Mezi mé nejoblíbenější motivy se zařadilo hned několik variant, které se odvíjejí podle mé aktuální činnosti. Například při učení si celý pokoj nechám prosvítit dokonalým bílým světlem, při sledování seriálů sáhnu po červené variantě Netflix And Chill, který jsem si stáhl z aplikace Nanoleaf, a během práce střídám mezi módy Inner Peacea Nemo.

Prohlédněte si různé motivy v galerii níže:

Rozdělení barevných módů do kategorií

V aplikaci Nanoleaf si pod aktuálně vybraným motivem můžeme povšimnout různých kategorií. Pro nás bude určitě nejzajímavější karta Color a Rhythm. V kategorii Color si můžeme vybrat z již přednastavených barevných schémat to, které se nám v dané situaci nejvíce líbí, a při poslechu hudby zase můžeme sáhnout po čemkoliv z druhé kategorie – Rhythm. Ve spodní části obrazovky se taktéž nachází karta Discover. V té si můžeme vybrat z velice širokého spektra těch nejrůznějších barevných schémat, které posléze můžeme stáhnout a aplikovat na naše chytré osvětlení.

Chytrá světla jako budík? Proč ne!

Díky chytrému osvětlení Nanoleaf Canvas taktéž můžete odložit stranou váš dosavadní, vcelku hlasitý budík. Osobně jsem se k této variantě přiklonil již několikrát a dopřávám si tak daleko příjemnějšího probouzení. V aplikaci Nanoleaf stačí jednoduše v dolní části kliknout Schedules a v pravém horním rohu vybrat znaménko plus. V následujících krocích již jen vyplníme, jak často se má „budík“ opakovat a naši volbu potvrdíme. Osobně musím přiznat, že práce s aplikací samotnou je vskutku příjemná a vždy jsem přesně věděl, co má volba udělá. Aplikace mě taktéž dokázala vždy sama navést k mé potřebě a nikdy se mi nestalo, že bych se v ní ztratil nebo jakkoliv tápal.

Karta Schedules ale pochopitelně neslouží pouze pro nastavení budíků, ale můžeme si například nastavit automatické vypínání osvětlení. Pro tuto činnost mám nastavený denní plán, kdy se Nanoleaf Canvas sám od sebe vypne, a to každý den přesně o půlnoci.

Postup nastavení budíku v aplikaci Nanoleaf:

Tlačítka na ovládacím panelu

Hlavní výhodou chytrých světel samozřejmě je, že je můžete libovolně ovládat pomocí telefonu. Pokud jej však nemáte zrovna nadosah a ovládací panel naopak ano, můžete si s ním vystačit k jednoduchému ovládání panelů Canvas. Konkrétně se zde nachází tlačítko pro další Rhythm scénu, tlačítko pro náhodné přehrávání scén, tlačítko pro další Color scénu, dva čudlíky pro úpravu jasu a tlačítko pro vypnutí nebo zapnutí. Všechna tato tlačítka jsou dotyková a řekl bych, že i vcelku citlivá. Stačí jen jemně přiložit prst a máte vystaráno.

Závěr

Jak již bylo zmíněno v úvodu, jestliže se koukáte po nějakém chytrém osvětlení a stále v jeho výběru tápete, produkt Canvas by mohl uspokojit veškeré vaše tužby. Světla je nesmírně jednoduché nainstalovat, propojit s HomeKitem a jejich následné ovládání pochopí i pětileté dítě. Jediná výtka, kterou ke světlům mám, se týká jejich konektivity. O bezdrátové připojení v mé domácnosti se stará 5GHz router, s kterým však Nanoleaf Canvas bohužel pracovat neumí. Z tohoto důvodu jsem musel v jeho nastavení přepnout na bezdrátové pásmo o frekvenci 2,4 GHz, po čemž se práce se světly stala skutečně tak jednoduchou, jak ji propaguje sám výrobce.

nanoleaf-canvas-fb

Dnes nejčtenější

.