Zavřít reklamu

Do redakce nám na recenze chodí převážně různé technologické hračky a popřípadě příslušenství k nim. Čas od času nás však kurýr překvapí produktem ze zcela jiného soudku. Nedávno se nám například na stůl dostala nová kniha Steve Jobs od Kevina Lynche. A právě na tu se v následujících řádcích společně podíváme. Jejímu recenzování jsem se totiž v posledních týdnech vcelku intenzivně věnoval.

O autorovi

Ještě než si o knize prozradíme další detaily, určitě je záhodno přiblížit jejího autora. Tím je již zmíněný Kevin Lynch, novinář a spisovatel působící momentálně v Dublinu. Svou kariéru odstartoval jako hudební redaktor, ze kterého se postupem času vypracoval na technologického novináře působícího v Daily Mirror. Svou stopu ale zanechal například i na internetových stránkách GuinessWorldRecord, kde působil též jako redaktor, či v porotě britské akademie videoherních cen BAFTA. V osobním životě je Kevin ženatý a má dvě děti.

O knize 

Steve Jobs v podání Kevina Lynche je neschválený a neoficiální životopisný portrét otce Applu, který mapuje celý jeho život od kolébky až po jeho poslední vydechnutí. Celý Jobsův život je v knize rozebrán dopodrobna, díky čemuž je čtenář schopen pochopit spousty různých spojitostí, které mu doposud nemusely dávat smysl. Milovníky obrázků pak potěší skutečně velmi bohatá obrazová příloha, která se neskládá “jen” z fotek, ale i z velmi přehledně zpracovaných grafů, díky kterým si je čtenář schopen některá témata daleko lépe představit. Některé grafiky pak zdařile rozšiřují informace z textu o další detaily, které by byly v psané formě zřejmě nezajímavé, avšak v obrázku dostávají zcela jiný rozměr.

Co se týče zpracování knihy, těšit se můžete na pevnou vazbu se 272 stránkami. Kniha je samozřejmě kompletně v češtině, takže si jí dosyta užijí i ti jablíčkáři, kteří nevládnou Jobsovou mateřštinou. O český překlad se u tohoto titulu postaral Ondřej Frühbauer. O vydání se postaralo nakladatelství Edice Knihy Omega.

Osobní pohled

Když jsem knihu poprvé dostal do rukou a pokochal se jejím obalem, v hlavě mi probíhaly myšlenky nad tím, že pro mě bude její četba spíše příjemným opakováním mé každodenní pracovní náplně. S Applem totiž de facto žiji již poměrně dlouho a o jeho otci jsem toho již v minulosti samozřejmě načetl a napsal skutečně dost. Po dočtení knihy však mohu říci, že byly tyto myšlenky v určitém ohledu mylné.

Kniha je psaná skutečně velmi příjemnou a čtivou formou, díky které se od ní nejenže nedokážete dlouhé hodiny odtrhnout, ale zároveň vše dokážete pochopit takříkajíc na první dobrou. Pokud tomu tak není, pomoci vám v tom mohou již zmíněné grafiky, které jsou dle mého názoru skutečně perfektní a jejich zkoumání vás bude bavit. Navíc jsou samozřejmě v “Applovském” stylu, což jak mým, tak i vašim očím bude jen a jen lahodit. Na knize je navíc vidět skutečný smysl pro detail. “Odfláknuté” tu není ani číslování kapitol, které jsou znázorněny grafikami nebo chcete-li ikonami systémů iOS, které Apple vždy při jejich představení na svých konferencích.

Autor dokázal Jobsův život nastínit z velmi zajímavých úhlů, které vás čas od času donutí četbu zastavit a zamyslet se. Otec Applu tu navíc samozřejmě není nastíněn jen v tom nejlepším světle, ale zkrátka takový, jaký byl, respektive jak byl vnímán světem a svým okolím. Kromě jeho života si pak užijete i vcelku velký náhled do životů dalších lidí kolem něj, kteří mu svým dílem pomáhali utvářet Apple do podoby, ve které jej po své smrti v roce 2011. Těšit se tak můžete například na detaily o životě Steva Wozniaka či velmi zajímavé srovnání Jobse a Gatese, jejichž rivalita se v knize též odráží.

Osobně mě za srdce chytl závěr knihy, ve kterém se neodvratně blíží Stevův skon. Autor se totiž nebojí poměrně detailně popsat ani ten, což je však samozřejmě s ohledem na to, že se jedná o komplexní životopisný portrét, jedině dobře. Nechybí tu tak detaily o jeho zákeřné nemoci obecně, ani reakce předních představitelů největších technologických společností na jeho úmrtí, které jsou v knize doslovně citovány. Kromě smutných pasáží se ale pod kůži vryjí i ty z představování a vývoje nových produktů, kdy máte pocit, jako byste v sále při probíhající Keynote, kdy na pódiu Steve Jobs představuje, seděli právě vy.

Co se týče technických detailů produktů, těch se samozřejmě kniha též částečně dotýká. Nečekejte ale v žádném případě žádné extrémní složitosti, nýbrž “jen” souhrn těch nejdůležitějších technologií daného produktu v co nejstravitelnější psané formě. Totéž pak lze říci i o pasážích věnovaných prodejům produktů a celkově ekonomice firmy. Ani pro její pochopení totiž být ekonomem nemusíte.

Závěr 

Steva Jobse od Kevina Lynche bych doporučil každému, kdo se chce o otci jablečné společnosti dozvědět více a to co možná nejpříjemnější formou. Kniha je totiž skutečně velmi povedená a i toho nejzkušenějšího jablíčkáře dokáže dle mého názoru v lecčem překvapit. Ve vaší knihovničce by tedy chybět neměla. Pohled na Steva Jobse a potažmo Apple totiž dokáže v některých ohledech více či méně změnit.

Související články

Dnes nejčtenější