Zavřít reklamu

Pokud vlastníte Mac, jistě jste si stihli všimnout, že jeho nativní schopnosti úprav souborů v PDF formátu jsou značně omezené. Uživatelům tedy nezbývá nic jiného, než se spolehnout na nástroje třetích stran, jako je například PDFExpert. PDFExpert je nepochybně nejpopulárnějším nástrojem pro úpravu PDF souborů na platformě macOS, zároveň má ale hodně schopných konkurentů, nabízejících více funkcí za nižší cenu. Jedním z nich je PDFelement, který nejenom nabízí funkce, přítomné v PDFExpert, ale dokáže také uživatelům usnadnit práci s PDF soubory. V tomto článku vám přinášíme srovnání programů PDFExpert a PDFelement.

Výrazný rozdíl mezi oběma programy spočívá v ceně. PDFExpert vás vyjde na jednorázový poplatek ve výši 79,99 dolaru, zatímco plná licence programu PDFelement ve verzi Standard stojí 59,95 dolaru. PDFelement navíc nabízí ještě variantu Pro s řadou dalších funkcí – i o té se v článku ještě zmíníme.

Srovnání funkcí

Co se čtení PDF dokumentů týče, nabízí PDFelement i PDFExpert tytéž funkce. Oba programy nabízejí možnosti zobrazení, měřítek, stránkování a přiblížení. Pokud ale jde o úpravy, začínají se PDFelement a PDFExpert vzájemně lišit. Základní nástroje, jako je editace textu a obrázků, otáčení obrázků, ořez nebo export najdete u PDFelement, ale v PDFExpert chybí.

V programu PDFelement získáte s verzí Standard možnost vložení odkazu na soubor, což je něco, co PDFExpert nenabízí. PDFelement dále nabízí možnost přidání nebo aktualizace vodoznaku, odstranění vodoznaku, aktualizaci nebo odstranění pozadí nebo možnost aktualizace či odstranění záhlaví a zápatí – nic z toho PDFExpert navzdory vyšší ceně nenabízí.

Další užitečnou funkcí je možnost rozdělení dokumentů do více PDF souborů – tu najdete v PDFelement Standard, ale nikoliv u PDFExpert. PDFExpert ale na druhou nabízí třeba možnost kopírování a vložení celé stránky, což je funkce, kterou PDFelement postrádá.

Funkce komentování a anotace PDF dokumentů je velmi oblíbená u pedagogů a podobných profesí. Jak PDFelement, tak i PDFExpert nabízí v tomto směru řadu užitečných nástrojů, jako jsou štítky, možnost zvýrazňování, podtrhávání nebo škrtání textu. Oba programy také nabízí nástroje, jako je tužka, guma nebo textové pole, stejně jako obvyklé tvary, jako je obdélník, ovál, čára nebo šipka.

I v tomto směru ale PDFelement nabízí funkce, které PDFExpert postrádá – jedná se například schopnost přidávat textové popisky a komentáře. PDFExpert zase na rozdíl od PDFelement nabízí schopnost přidávat podpis, provedený na trackpadu Macu. PDFelement umožňuje pouze přidání podpisů, vytvořených na klávesnici, nebo ručně.

Další důležitou funkcí je schopnost konverze PDF dokumentů do různých formátů. PDFExpert ale bohužel touto funkcí nedisponuje, zatímco PDFelement nabízí možnost konverze do souborů formátu Word, Excel, Powerpoint, ale také PNG, BMP, JPG, TIFF či GIFF.

Ochrana dat patří mezi další důležité funkce, které by každý software pro editaci PDF souborů měl mít. Naštěstí jak PDFExpert, tak i PDFelement umožňuje uživatelům, aby si své dokumenty ochránili heslem. PDFelement navíc ještě nabízí možnost zabezpečení heslem před úpravami dokumentu. PDFelement navíc umožňuje také zablokovat nebo vymazat vybranou část dokumentu, PDFExpert zase nabízí podporu Touch Baru u novějších MacBooků Pro.

Profesionální uživatelé

Jak PDFExpert, tak i PDFelement nabízejí funkce, které běžnému uživateli Macu postačí. Pokud ale hledáte pokročilé funkce, bude pro vás tím pravým program PDFelement Pro. Tento profesionální nástroj nabízí řadu exkluzivních funkcí, které ani v PDFExpert, ani v PDFelement Standard nenaleznete.

Mezi funkce, které PDFelement i PDFelement Pro nabízí na rozdíl od PDFExpert, je možnost vyplňování PDF formulářů. Mezi další funkce, které PDFelement Pro nabízí, patří možnost záložek, kombinování PDF, dávkové úpravy, jako je konverze, OCR, práce s vodoznakem nebo šifrování, možnost přidání digitálního podpisu, rozbalovací menu a řada dalších.

Ve většině případů se uživatelům nedoporučuje upgrade na PDFelement Pro, ale pokud opravdu potřebujete profesionální funkce, zvolte raději PDFelement Pro namísto PDFelement Standard nebo PDFExpert. Pokud s PDF dokumenty pracujete na běžné bázi a nechcete příliš utrácet, není pochyb o tom, že PDFelement je levnější a nabízí v porovnání s PDFExpert více funkcí.

Související články

Dnes nejčtenější