Zavřít reklamu

Před pár týdny jsme se dočkali tichého představení nového iMacu, který posílil především po stránce procesorů. Poslední testy dokonce zjistily, že tento nový model dokáže přímo konkurovat počítači od Applu určenému pro profesionály – iMacu Pro. Je tomu tak ale skutečně ve všech ohledech?

iMac Pro:

iMac Pro je i nadále tím nejlepším, co dokáže Apple nabídnout, ale na klasický iMac ztrácí ve volbách vylepšení. Podle magazínu CNET se ve světě vcelku hojně rozšiřuje trend externí grafiky, který by mohl ovlivnit rozhodování lidí. Proč investovat do dražšího iMacu Pro, když si můžeme zakoupit externí grafiku a dosáhnout stejného výkonu?

Hlavním faktorem při výběru jablečného počítače by však vždy měl být jeho procesor. Otázkou ale je, zdali stojí za to utratit 139 990 korun za vstupní variantu iMacu Pro s osmijádrovým procesorem Intel Xeon W, když můžete levněji zakoupit iMac v podobné konfiguraci s procesorem Intel Core i9.

Nový, designově nezměněný iMac:

V čem však na plné čáře zvítězí iMac Pro je počet možných připojitelných monitorů. Díky dvěma Thunderbolt 3 portům si jeho uživatelé mohou užít až čtyř 4K obrazovek, zatímco uživatelé iMacu pouze dvou, a nebo dvou 5K obrazovek, zatímco uživatelé klasického iMacu pouze jedné. Další výhodou je 10Gb Ethernet port a možnost si nakonfigurovat zařízení pro ještě lepší výkon – až 256 GB paměti RAM, kterou navíc doplňuje technologie ECC, která se stará o co nejpřesnější výpočty. Naprostou dominantou iMacu Pro, z které hlavně těží, je přítomnost bezpečnostního čipu T2. Přestože tento bezpečnostní prvek dokázal v minulosti zapříčinit spoustu problémů, i tak se jedná o dosud jedno z nejspolehlivějších řešení. Čip T2 se dokáže postarat o kontrolu audia, systému, SSD disku, zajistí lepší kvalitu u FaceTime hovoru a provádí takzvané zabezpečené načtení systému, které zkontroluje bezpečnostní stránku samotného softwaru.

Ačkoliv z výše zmíněných faktů se může zdát, že iMac Pro vítězí na plné čáře, není tomu tak. V případě iMacu s procesorem Intel Core i9 se v benchmarkových testech dokonce ukázalo, že v případě takzvaného single-core testu letošní iMac zvítězil. Co se týče multi-core testu, tak tam byl výsledek velmi těsný, avšak dokázal zvítězit iMac Pro.

Dočkáme se letos iMacu Pro (Curved)?

Pokud jste se rozhodovali ohledně koupě iMacu Pro, měli byste si uvědomit, zdali tento profesionální stroj skutečně potřebujete. Nový iMac si totiž můžete nakonfigurovat do téměř podobné konfigurace, a to dokonce s devátou řadou intelovských procesorů. Za stejnou cenu, za kterou byste si pořídili vstupní model iMacu Pro, si můžete pořídit 27″ iMac s rozlišením 5K, procesorem Intel Core i9, 64 GB operační paměti RAM, grafickou kartou Radeon Pro Vega 48 a SSD úložištěm o kapacitě 512 GB. Druhou variantou může být si počkat, zdali Apple letos představí nový, možná modulární iMac Pro.

imac-vs-imac-pro-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Související články

Dnes nejčtenější