Zavřít reklamu

Chcete svému Macu nebo MacBooku dopřát kvalitní hudební doprovod, který by navíc ozvláštnil váš pracovní stůl? Hledáte reproduktory, které se vymykají běžným modelům jak po zvukové, tak po designové stránce? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, čtěte dál. V dnešním testu se totiž podíváme na reproduktorový systém věhlasné značky KEF, který rozhodně zaujme každého milovníka skvělého zvuku.

Společnost KEF pochází z Anglie a audiu se věnují už více než 50 let. Za tu dobu si v tomto průmyslu vydobyli velmi slušné jméno a jejich produkty jsou obvykle synonymem pro špičkovou zvukovou kvalitu a vynikající provedení, napříč celým produktovým spektrem. V dnešním testu se podíváme na KEF EGG, což je (bez)drátový 2.0 stereo systém, který může mít překvapivě široké možnosti využití.

Jak již padlo výše, jde o 2.0 systém, tedy dva stereo reproduktory, které je možné používat jak v bezdrátovém (Bluetooth 4.0, podpora kodeku aptX), tak v klasickém drátovém režimu za pomocí připojení přes dodávaný Mini USB nebo Mini TOSLINK (kombinovaný s 3,5 mm jackem). Reproduktory nabízí unikátní složený měnič Uni-Q, který kombinuje jeden 19 milimetrový tweeter pro vysoké frekvence a 115 milimetrový driver pro středy a basy s podporou až 94 kHz/24 bit (dle zdroje). Celkový výstupní výkon je 50 W, maximální výstup SPL 95 dB. Vše je nainstalováno v ozvučnici s předním bassreflexem.

KEF EGG (7)

Kromě výše zmíněné konektivity je možné k soustavě připojit externí subwoofer, za pomoci dedikovaného 3,5 milimetrového konektoru. Druhý audio/optický konektor se nachází na levém boku pravého (toho s ovládacími prvky) reproduktoru. Na podstavci pravého reproduktoru najdeme také čtveřici základních ovládacích tlačítek pro zapnutí/vypnutí, úpravu hlasitosti a změnu zdroje zvuku. Ovládání reproduktoru je možné také skrze přibalený dálkový ovladač. Jeho funkcionalita se odvíjí dle charakteru použití soustavy a připojeného zdroje.

Co se týče designu, reproduktory jsou k dispozici ve třech barevných provedení, a to matně modré, bílé a leskle černé. Díky své konstrukci, váze a přítomnosti protiskluzových panelů dobře sedí na stole, ať už jde o sklo, dřevo, dýhu nebo cokoliv jiného. Vzhled jako takový je velmi subjektivní, vajíčkový tvar ozvučnic nemusí sedět každému. Jedná se však o tradiční design, které je v tomto konkrétním provedení velmi dobře zapracován.

KEF EGG (6)

To, proč si lidé reproduktory KEF kupují je samozřejmě zvuk a v tomto směru je zde vše v naprostém pořádku. Propagační materiály lákají na úžasně čistý zvukový projev, který se skloubí s (dnes již poměrně vzácnou) neutralitou projevu a vynikající čitelností. A přesně to zákazník dostane. Reprosoustava KEF EGG hraje výborně, zvuk je čistý, hezky čitelný a při poslechu umožňuje soustředit se na jednotlivé prvky, ať už jde o řízné kytarové riffy, melodické tóny klavíru, skvěle znějící vokály nebo mohutné basové sekvence při poslechu drum’n’base.

KEF EGG (5)

Po delší době tak máme v testu sestavu, kde jedno pásmo akustického spektra není zesílené na úkor ostatních. KEF EGG vám tak nenabídnou odzbrojující basy, které z vás vytřepou duši. Na druhou stranu nabídnou zvukový projev, který z přebasovaných soustav nikdy nedostanete, neb na to jednoduše nemají kapacitu a parametry.

Díky této variabilitě je tak možné KEF EGG použít v mnoha rozličných situacích. „Vajíčka“ vám mohou posloužit jako skvělý doplněk k vašemu MacBooku/Macu/počítači, stejně jako mohou najít své využití jako reprosoustava určená čistě pro ozvučení pokoje. Dvojici reproduktorů také můžete připojit k televizi, za použití optického kabelu. V tomto případě by však mohla být absence výrazněji silnějších basů trochu limitující.

KEF EGG (3)

Během testování jsem narazil jen na několik drobností, které mi dojem z velmi dobrých reproduktorů trochu kazily. V první řadě jde o pocit a chod možná až příliš plastových tlačítek. Pokud budete k manipulaci s reproduktorem používat přibalený ovladač, pravděpodobně vás tento nedostatek zajímat nemusí. Pokud však soustavu máte u svého počítače, plastové a hlasité klikání tlačítek nezní příliš prémiově a poněkud nezapadá do celkového dojmu z těchto skvělých bedýnek. Druhý problém se týkal situací, kdy jsou reproduktory k výchozímu zařízení připojené přes Bluetooth – po několika minutách bez aktivity se reproduktory automaticky vypnou, což je poněkud otravné. U plně bezdrátového řešení se dá tento přístup pochopit. U sestavy, která je permanentně zapojená do zásuvky, už tolik ne.

Závěr je v podstatě velmi jednoduchý. Pokud hledáte reproduktory, které nezaberou příliš mnoho místa, mají atraktivní design, ale především nabízí skvělý poslech bez výraznějších akcentů vybraných zvukových pásem, KEF EGG mohu jedině doporučit. Zvuková produkce je velice příjemná, na své si tak přijdou posluchači většiny žánrů. Výkonu mají reproduktory dostatek, možností konektivity také. Pořizovací cena překračující 10 tisíc korun není nízká, to je však dáno tím, co člověk za své peníze dostane.

  • KEF EGG můžete zakoupit zdezde
KEF-EGG-8

Dnes nejčtenější

.