Zavřít reklamu

Apple Watch si lidé pořizují především pro jejich funkce. Byly ale doby, kdy se Apple snažil o to, aby jeho chytré hodinky mohly být i luxusním módním doplňkem. To ostatně potvrdil Apple i tím, že první generaci svých hodinek představil za účasti významných osobností módního průmyslu.

Zřejmě nejmódnějšími řemínky pro Apple Watch jsou ty z dílny Hermès: 

V době, kdy byl ve francouzské metropoli v plném proudu Fashion Week – jedna z nejprestižnějších a nejdůležitějších událostí ve světě módy – uspořádala společnost Apple slavnostní odhalení hodinek v pařížském butiku Colette. Na akci nechyběl ani legendární módní návrhář Karl Lagerfeld. Možná i díky němu se tehdy před butikem utvořila obrovská fronta, která nečekala na nic jiného, než na Apple Watch. Proč? Jednoduše proto, že v nich viděli úžasný modní doplněk. A přesně to Apple chtěl. V době uvedení první generace Apple Watch totiž své chytré hodinky propagoval nejenom jako šikovný technologický doplněk, ale snažil se je prezentovat také jako zajímavý módní kousek. Důkazem je například uvedení speciálního modelu s názvem Edition – ten byl částečně vyroben z pravého zlata a jeho cena začínala na 10 tisících dolarů.

Zvučná jména za zády

Jablečná společnost nechtěla vstup Apple Watch do světa high fashion ponechat náhodě, proto vše konzultovala s předními osobnostmi ze světa módy. Kromě Angely Ahrendts, která dlouhá léta pracovala pro značku Burberry, se jednalo například o Paula Deneva z Yves Saint Laurent nebo Patricka Pruniauxe z Tag Heuer. Zatímco dnes potkáte při eventech, spojených s představováním Apple Watch, především lidi z oblasti technologie, v době uvedení první generace chytrých jablečných hodinek se jejich uvádění odehrávalo i na půdě luxusních butiků za přítomnosti velkých jmen z módního průmyslu. Prvního oficiálního představení Apple Watch se dokonce v Cupertinu zúčastnily i redaktorky britského Vogue a časopisu Fashionista, a to i přesto, že v New Yorku v tu dobu probíhal Fashion Week, což lze s trochou nadsázky přirovnat k tomu, že bychom my jakožto novináři píšící o Applu dali před jeho Keynote přednost například představení nového automobilu. Apple Watch se dokonce dostaly na titulní stránku čínské mutace magazínu Vogue, v americkém Vogue jim zase Apple zaplatil hned dvanáctistránkovou reklamu. Rok po uvedení svých chytrých hodinek oznámila společnost Apple partnerství s módní značkou Hermès, které trvá dodnes.

Nic netrvá věčně

Brzy se ale ukázalo, že technologie a móda jsou natrvalo v opozici a Apple může své hodinky propagovat jen jedním směrem. „Technologie je záležitostí vytváření užitečnosti a jejího šíření mezi miliardy lidí. Móda je o vytváření specifického momentu, trendu, romance, a jejího šíření mezi malou skupinku vlivných lidí,“ vysvětluje profesor marketingu newyorské univerzity Scott Galloway. Postupem času začala propast mezi Applem a módním průmyslem narůstat. Lidé, spojení s high fashion, postupně ukončovali spolupráci s jablečnou společností. Čas od času se objevila kolekce řemínků pro Apple Watch od významných módních značek, jako je třeba Kate Spade, Apple ale čím dál výrazněji propagoval své chytré hodinky jako nástroj pro zdraví a fitness.

Zařízení (nejen) od Applu mají pochopitelně i nadále jistý módní aspekt – jisté trendy můžeme pozorovat například co se týče jejich barevných variant, pro řadu lidí jsou důležité i doplňky – v případě Apple Watch se jedná o řemínky. Módní fajnšmekři si mohou pořídit Hermés variantu Apple Watch, po vyloženě módních ambicích ve spojení s tímto produktem byste ale dnes u Applu pátrali marně.  S vydáním Apple Watch Series 4 společnost Apple ještě více zdůraznila, že se chce spíše než na módní aspekt svých chytrých hodinek zaměřovat na jejich zdravotní a fitness funkce. Ty se těší mezi uživateli velké popularitě a zdá se, že pokus rozvířit opět vody módního průmyslu již nehrozí.

Beyonce Apple Watch Edition fb

Dnes nejčtenější

.