Zavřít reklamu

iPhone je proslulý zejména svou jednoduchostí. Jeho operační systém iOS zůstal v principu až na některé kosmetické úpravy od počátku stejný, domovská obrazovka je jednoduchou a přehlednou mřížkou s ikonkami aplikací. Ani iOS se ale neobejde bez přirozeného vývoje a s tím spojených nových funkcí i nativních aplikací. V iOS se skrývá řada užitečných funkcí, o kterých spousta (nejen) nových uživatelů neví – které to jsou a jak na ně?

1. Krokoměr ve Zdraví

Pokud jste dosud nativní aplikaci Zdraví ve svém iPhonu spíše ignorovali, přišli jste o hodně. Tato aplikace využívá kromě jiného také pohybový koprocesor, zabudovaný v iPhonu. Díky němu dokáže zaznamenat počet kroků i vystoupaných pater – samozřejmě jen tehdy, pokud jste u sebe v daný okamžik měli svůj iPhone.

Pokud se tedy zajímáte o to, kolik kroků jste ušli, ale nechcete si kvůli tomu pořizovat fitness náramek, stane se pro vás Zdraví užitečným pomocníkem.

2. Skenování dokumentů v Poznámkách

Pro základní skenování a sdílení dokumentů z iPhonu nepotřebujete žádnou speciální aplikaci – můžete to provést přímo v nativní aplikaci Poznámky. Zařízení s iOS 11 a novějším umožňují skenování dokumentů – stačí otevřít aplikaci Poznámky, klepnout na „+“ na liště nástrojů a zvolit Naskenovat dokument. 

3. Večerka v Hodinách

Máte problém s včasným odchodem do postele a tím pádem i s následným ranním vstáváním? Váš iPhone se umí postarat o to, abyste zalehli vždy včas a také se včas probudili. Otevřete aplikaci Hodiny, případně otevřete Ovládací centrum a klepněte na ikonku budíku. V dolní liště obrazovky zvolte položku Večerka a pak už jen stačí nastavit čas buzení a dobu, kdy chcete být upozorněni na to, že je čas jít spát.

4. Sdílení polohy ve Zprávách

Funkce Find My Friends na iPhonu umožňuje sdílet vaši polohu s přáteli a rodinou, a to jak jednorázově, tak i kontinuálně. Polohu ale můžete také rychle nasdílet přímo z nativních Zpráv. Stačí otevřít aplikaci Zprávy, vyhledat požadovanou konverzaci, klepnout na ikonku se jménem adresáta -> Informace -> Odeslat moji současnou polohu (jednorázové sdílení) nebo Sdílet moji polohu (kontinuální sdílení).

5. Drag&Drop v Souborech

Spolu s iOS 11 představila společnost Apple novou nativní aplikaci s názvem Soubory. Ta měla v mnohém nahradit aplikaci iCloud Drive. Položky v Souborech můžete snadno přesouvat jednoduchým podržením a přetažením. Stačí podržet vybranou ikonku a poté klepnutím vybrat další soubor. Dalším prstem se přesuňte do požadované složky a soubory do ní přesuňte.

6. Filtry ve Fotoaparátu

Pokud vám pro vylepšení fotografií postačí základní filtry, není potřeba pořizovat si na ně speciální aplikaci. Nativní aplikace Fotoaparát v iOS vám dokonce umožní vyzkoušet si jednotlivé filtry ještě před tím, než pořídíte samotný snímek. Stačí otevřít Fotoaparát a klepnout na ikonku tří kroužků vpravo nahoře. Ve spodní části obrazovky se vám objeví náhledy filtrů, z nichž můžete vybírat.

7. Dlouhá expozice snadno a rychle

U fotografií ještě chvíli zůstaneme. Pořízením fotografie tady totiž zábava zdaleka nekončí. Spusťte aplikaci Fotky, otevřete snímek, který chcete upravit, a swipněte nahoru. Pokud jste fotografii pořídili se zapnutou funkcí Live Photo, můžete využít i efekty jako je smyčka nebo dlouhá expozice.

8. Režim čtečky v Safari

O Seznamu četby a Režimu čtečky v Safari jste možná už slyšeli. Režim čtečky automaticky zbaví text na webu složitého formátování a stylu a nabídne vám jeho zjednodušenou podobu pro co nejpohodlnější čtení. Režim čtečky můžete nastavit i na automatické spouštění – stačí dlouze stisknout jeho ikonku v adresním řádku vlevo nahoře a poté zvolit, zda chcete režim automaticky spouštět na dané doméně nebo na všech stránkách.

iPhone hrani

Související články

Dnes nejčtenější