Zavřít reklamu

Stejně jako nám může Mac řadu měsíců či let bez sebemenšího zaváhání sloužit, může i zničehonic vypovědět službu. V tom lepším případě byste váš Mac vzali a šli jej vyměnit v rámci reklamace. Pokud už však na reklamaci nemáte nárok, tak je postup horší. Abyste si však byli jisti, co se na vašem částečně nebo úplně nefunkčním Macu pokazilo, tak existuje možnost diagnostického testu. Tento test používají i pracovníci v autorizovaných servisech, a tak rozhodně ničemu neuškodí, když si takový test uděláte i doma. O nic nepřijdete, maximálně si můžete jen přilepšit. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak diagnostický test na vašem Macu spustit.

Jak spustit diagnostický test na vašem Macu či MacBooku

Nejprve je nutné, abyste váš Mac či MacBook úplně vypnuli. Nesmí být v režimu spánku a ani se nesmí v tomto procesu restartovat, a proto zvolte možnost pro vypnutí. Jakmile se Mac úplně vypne, tak od něj odpojte všechna externí zařízení. Poté si připravte obě ruce. Pravou ruku položte na spouštěcí tlačítko Macu, levou na písmeno D. Nyní stiskněte spouštěcí tlačítko, a ihned poté stiskněte a držte písmeno D. Písmeno D držte do té doby, dokud se na obrazovce nezobrazí možnost výběru jazyka. Na této obrazovce už si stačí vybrat Češtinu či jiný jazyk. Nyní se může zobrazit obrazovka, pomocí které se musíte připojit k Wi-Fi síti. Chvilku poté se spustí samotný diagnostický test.  Na MacBooku Pro 2017 trval tento test něco okolo jedné minuty, avšak na starších zařízeních může test trvat o něco déle. Během testu se mohou zběsile začít točit ventilátory uvnitř Macu, tak se nelekněte. Po dokončení už se můžete na obrazovce podívat, zda-li byly nalezeny nějaké problémy, či nikoliv.

Na Macu z roku 2013 a starším Apple Diagnostics nenajdete, nachází se zde pouze AHT (Apple Hardware Test), který je však prakticky úplně stejný, jako diagnostika. Pokud se objeví nějaká chyba, tak můžete ve spodní části obrazovky kliknout na Začít. Po kliknutí se Mac přepne do Recovery módu, pomocí kterého můžete najít řešení problému. Taktéž si můžete chybové kódy opsat a zkontrolovat si je skrze oficiální stránky od Applu, kde najdete taktéž řešení problémů.

Související články

Dnes nejčtenější