Zavřít reklamu

V dnešním článku o NASce QNAP TS-251B se podíváme možnosti aplikace QVPN, kterou najdou všichni majitelé NASů od QNAPu v obchodě s aplikacemi App Center. Jak již název napovídá, jedná se o řešení, které uživatelům umožňuje využívat několik funkcí týkající se správy a využití virtuální privátní sítě – VPN.

V první řadě je třeba navštívit App Center, následně vyhledat a nainstalovat aplikaci QVPN Service. Jedná se o nativní aplikaci od QNAPu, najdete jí tedy v záložce QTS Essentials. QVPN Service integruje server VPN, klient VPN a služby VPN L2TP/IPSec. QVPN Service lze použít k vytvoření klienta VPN, který se připojuje ke vzdálenému serveru nebo k externímu poskytovateli pro přístup k obsahu nebo službám. Kromě toho můžete svůj QNAP NAS dokonce přeměnit na server VPN se službami PPTP, OpenVPN nebo L2TP/IPSec a umožnit tak připojení z různých míst světa. Od verze QVPN 2.0 je v aplikaci dostupná také služba Qbelt, což je nativní VPN protokol od QNAPu, který je doprovázen iOS a macOS aplikací pro soukromý přístup k vaší NASce odkudkoliv. A právě na Qbelt se v dnešním článku zaměříme.

2019-02-28 (1)

VPN přes protokol Qbelt zajišťuje bezpečné a soukromé připojení k vaší NASce a to odkudkoliv. Ať už se připojujete přes běžná mobilní data, nebo přes nezabezpečenou WiFi síť v kavárně. Aby protokol Qbelt fungoval, je třeba jej nejprve nastavit v rozhraní aplikace QVPN. Toto nastavení najdeme v první záložce v sub-menu Server VPN (viz. další screenshoty). Kromě klasického zapnutí/vypnutí funkce zde najdeme možnosti hlubší konfigurace jednotlivých parametrů sítě, jako je množina IP adres klientů VPN, port serveru, sdílený klíč, nastavení maximálního počtu klientů apod. Pokud nic specifického nastavovat nechcete, stačí funkci povolit, vše nechat na defaultních hodnotách (kromě sdíleného klíče) a službu používat.

2019-02-28

Při prvotním spuštění aplikace Qbelt se vám zobrazí úvodní obrazovka, na které vám bude vysvětleno, jak aplikace funguje a k čemu vlastně slouží. Hlavní devizou celého protokolu Qbelt je vysoká míra zabezpečení a spolehlivost připojení v situacích, kdy ke svým datům (a obecně obsahu NASky) chcete přistupovat z míst, kde hrozí potenciální nebezpečí či nedostatečně zabezpečený přístup. Aplikace Qbelt nabízí ještě několik doprovodných funkcí pro správu VPN sítě, jako je interaktivní mapa připojených zařízení, aktivní monitoring připojení s možností ukládání historie relací či plnohodnotnou integraci s myQNAPcloud účtem.

Pro inicializaci aplikace se stačí přihlásit vaším myQNAPcloud účtem, čímž dojde k importování vybraných NASů, na kterých je služba Qbelt nastavena. Po importování je třeba zadat přístupové údaje (které jsme měnili nebo neměnili v aplikaci v prostředí QTS) a k síti se připojit. V tomto kroku je třeba ještě autorizovat využití VPN sítě v prostředí iOS. Jakmile je vše hotové, zabezpečené připojení k vašemu NASu je na světě.

V prostředí aplikace můžete sledovat polohu propojených zařízení, či další parametry připojení. Můžete přepínat mezi jednotlivými servery (máte jich v rámci QNAP NASů více), sledovat historii aktivity, přenosové rychlosti aj. Jak již bylo uvedeno na začátku, aplikace QVPN umožňuje využití dalších VPN protokolů jak pro klientské, tak pro serverové využití. Detailní popis nastavení všech možností aplikace QVPN najdete v tomto souhrnném článku.

QNAP TS-251B FB

Dnes nejčtenější

.