Zavřít reklamu

Dnešní spuštění Apple Pay vykouzlilo nejednomu českému jablíčkáři úsměv na rtech. Aby taky ne. Vždyť na zprovoznění služby u nás jsme čekali i přesto, že se dlouhodobě řadíme mezi velmoci v bezkontaktním placení, dlouhých čtyři a půl let. Ke spuštění Apple Pay v první zemí, kterou bylo samozřejmě USA, se totiž kalifornský gigant odhodlal již 20. října roku 2014. Mnozí z vás jsou z českého Apple Pay dokonce tak uneseni, že v komentářích pod našimi články vyjadřujete velké naděje i příchodu česky mluvící Siri či pražského Apple Storu. Přesně ty z vás tak následující řádky zklamou. Splnění těchto nadějí se totiž zdá nyní skutečně nepravděpodobné. 

Spuštění Apple Pay v České republice se za předzvěst příchodu česky mluvící Siri brát určitě nedá. Stačí se totiž podívat na jazyky Siri a podporu Apple Pay po světě a hned vám musí být jasné, že jakási provázanost mezi těmito službami skutečně neexistuje. Existují totiž státy, které se se Siri mateřským jazykem domluví, ale Apple Pay si neužijí, ale i státy, které to mají přesně naopak. Skvělým příkladem může být třeba Polsko, které si již Apple Pay nějakou dobu užívá, ale po polské Siri ani vidu, ani slechu. Naopak takoví Nizozemci již se Siri svým mateřským jazykem nějakou dobu mluví, leč na podporu Apple Pay stále čekají. Rozhodně se tedy nedá považovat funkčnost jedné služby v dané zemi za záruku toho, že se do ní chystá i služba druhá a naopak. 

Že se Siri do Česka a potažmo ani nikam jinam v dohledné době nechystá lze vyvodit i z toho, že se v posledních několika letech nenaučila žádný nový jazyk a “šprechtí” tak stále “jen” 21 řečmi. Namísto toho se její vývojáři podle všeho snaží zlepšit její funkce, aby bylo její používání pro uživatele o poznání příjemnější a užitečnější, protože jí budou moci její uživatelé svěřit komplikovanější úkoly. Je tedy jasné, že se Apple bude nyní spíše snažit zdokonalit její fungování v již zaběhlých jazycích, než se snažit o uspokojivé zprovoznění jazyka nového, se kterým je samozřejmě i daleko více práce. 

Věděli jste, že si Siri užijete i na Apple Watch?:

Uvědomit bychom si ale hlavně měli i to, jak velká jsme země a kolik z nás by Siri ve svém běžném fungování skutečně intenzivně využívalo. Nalijme se tedy čistého vína. Byly by to miliony nebo snad sta tisíce uživatelů? Spíš ne. Přestože je v Česku Apple mezi zákazníky poměrně oblíbený, pořád jsme s našimi zhruba 10 miliony obyvateli velmi malý trh, na kterém Apple většinu rozhodně nedrží. Navíc je prakticky jasné, že spoustu z nás by využívání české Siri po pár měsících či týdnech omrzelo a její uživatelská základna by se tak výrazně snížila. Hádat, zda by se pohybovala v desetitisících lidí či statisících raději nebudu. Obě tato čísla jsou však v porovnání se zahraničími uživateli opravdu titěrná a je tak jasné, že Apple raději potěší uživatele, kteří Siri využívají v angličtině, novými vylepšeními, jelikož tento krok zkrátka přinese daleko větší užitek než vytvoření české Siri pro pár (set tisíc) nadšenců. 

Podtrženo, sečteno – spuštění Apple Pay v Česku brát za předvoj české Siri určitě nelze a to i přesto, že bychom si to moc přáli. Nezbývá tedy než dál čekat a doufat, že se Apple v budoucnu přeci jen k zaplacení kurzu češtiny pro Siri rozhodne a my si s ní mateřštinou přeci jen popovídáme. Do té doby nám bude muset holt stačit alespoň to Apple Pay. 

siri iphone

Související články

Dnes nejčtenější

.