Zavřít reklamu

Apple se již řadu let snaží o to, aby jeho výrobky mohly skvěle sloužit i uživatelům s různými handicapy. Jablečné produkty jsou vybaveny funkcemi, díky kterým je mohou pohodlně používat i lidé se smyslovým, pohybovým či jiným omezením. Jak může iPad pomoci v rodině s malým autistou?

Většina rodičů nevidí ráda, když je jejich dítě nonstop přilepené u obrazovky tabletu. Existují ale případy, kdy je iPad nikoliv hračkou a nástrojem k ukrácení volné chvíle, ale užitečnou pomůckou, nástrojem ke komunikaci a průvodcem světem alistů (neautistických jedinců), který může být pro řadu lidí s poruchou autistického spektra nesmírně zmatený, chaotický, a který nadmíru zatěžuje jejich smysly.

Jakožto magazínu, specializujícímu se na technologie, nám příliš nepřísluší zabředávat do tak problematického a složitého tématu, jako jsou poruchy autistického spektra. Na tomto spektru se nachází široká škála lidí s různými vlastnostmi, schopnostmi, úrovní intelektu a dorozumívacími schopnostmi. V krátkosti by se dalo říci, že ne každý autista je geniální Rain Man, a zároveň ne každý nemluvící autista je člověk se sníženým intelektem, neschopným – byť alternativním způsobem – vyjádřit, co se v jeho mysli odehrává.

Průvodce světem chaosu

Autisté v mnoha věcech vynikají, zatímco řada každodenních disciplín pro ně může být nepříjemným kamenem úrazu. Mezi tyto disciplíny se často řadí mezilidská komunikace. A právě tato oblast bývá často prvním a hlavním důvodem, proč se řada rodičů autistů rozhodne využívat iPad.

iPad je sám o sobě skvělým zařízením. Je lehký, dokonale přenosný, a skvěle ho zvládnou ovládat i ti, jejichž jemná motorika nestačí na manipulaci s kartičkami. Nejen rodinám s handicapovanými dětmi ale rozhodně doporučujeme ještě před prvním použitím iPad opatřit ochranným tvrzeným sklem a co nejodolnějším obalem – ideálně takovým, který iPadu poskytne spolehlivou ochranu ze všech stran.

Lépe zvládnout den

Všichni známe řeč piktogramů – jsou nedílnou součástí i toho našeho, alistického světa. Právě piktogramy nám ukazují, kde je na letišti ženská a kde pánská toaleta, kde najdeme sprchu, kde schody, nebo kam je zakázán vstup. Pro řadu autistů jsou piktogramy jedinou univerzální řečí, která je pojí s naším světem.

Takové všední ráno je pro autistu o poznání méně náročné, když po probuzení dostane do ruky přehled piktogramů, zobrazujících, co ho v daný den čeká. Piktogramy lze vytisknout a zalaminovat, na iPadu si je ale dotyčný může snadno “odklepnout” v závislosti na tom, kterou z daných událostí již absolvoval. Příkladem aplikace, která může autistovi pomoci se zvládáním každodenní rutiny, je First Then Visual Schedule. Pro lepší pochopení času v kontextu různých činností skvěle slouží také Niki Time. Užitečnou kombinaci piktogramů a alternativní komunikace (lepší dorozumívání s nemluvící osobou) představuje I Click I Talk.

iPad může sloužit i k učení nebo jeho opakování. Již zmíněné problémy s jemnou motorikou mohou vést k tomu, že se dítěti budou hůře obracet stránky v pracovních sešitech a učebnicích, nemluvě o tom, že i matematika umí na obrazovce šikovného tabletu vypadat spíše jako hra, než jako povinnost. Pro osvojení základních matematických představ může posloužit Counting Bear, širokou škálu učících aplikací, vhodných i pro lidi s PAS, nabízí tuzemská platforma Lipa Learning.

Lipa Learning nabízí řadu skvělých aplikací v češtině:

Skvělým doplňkem k iPadu je i Apple Pencil – řada dětí se “bojí” klasického papíru a tužky, a nácvik správného úchopu tak může být během na dlouhou trať. I v tomto případě může iPad posloužit jako hračka k usnadnění výuky – úchop ale vždy konzultujte s pedagogem nebo jinou odpovědnou osobou.

Čas na hru

Herní stránka iPadu je lehce kontroverzní záležitostí. Základem pro to, aby se iPad nestal špatným pánem a byl i nadále dobrým sluhou, je důslednost. Pokud hře jasně vymezíte určitý čas, po jehož uplynutí hra bez výjimky skončí, mělo by být vše v pořádku. V některých případech ale nelze příliš doporučit funkci “Čas u obrazovky”, která aplikaci po určené časové lhůtě náhle deaktivuje. Způsob, jakým “Čas u obrazovky” aplikace vypíná, může být pro některé lidi s autismem příliš agresivní a nesrozumitelný.

  • Obsáhlý přehled her na iPad, vhodných pro autisty, nabízí web i-Sen. Zde najdete například i seznam aplikací, vhodných pro relaxaci a uvolnění.
ipad dite fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější