Zavřít reklamu

Meziplatformní jízlivé přestřelky mezi jablíčkáři a androiďáky nejsou ničím výjimečným. V obou táborech se však najdou i tací, kteří dokáží konkurenci sportovně pochválit a vyzdvihnout některé prvky, které by rádi viděli i ve svém oblíbeném operačním systému. Ostatně, na diskuzních fórech typu Reddit naleznete podobných vláken, ve kterých si jablíčkáří nebo naopak androiďáci vylévají srdéčko nad absencí funkcí konkurence v jejich systémech, skutečně hromadu. Pokusili jsme se je proto důkladně prozkoumat a vyzdvihnout deset nejčastějších věcí, které androiďáci závidí jablíčkářům. Ještě, než se pustíte do samotného čtení, si však, prosím, uvědomte, že všechny níže uvedené body se nemusí stahovat na veškeré telefony s Androidem, avšak „jen“ na jejich značnou část. I z tohoto důvodu berte proto následující řádky s určitým nadhledem. 

Bleskový návrat na začátek stránky

Prakticky od samého počátku je součástí iOS funkce, umožňující při scrollování okamžitý návrat nahoru na začátek stránky. Ponořili jste se až příliš hluboko do článku na webu nebo komentářů pod videem na YouTube? V iOS stačí klepnout na displeji na horní lištu, kde se nachází údaj o čase či stavu baterie, a jste opět na začátku. Na Androidu si ale nechci zajít chuť – toto vylepšení totiž neobsahuje.

Záznam obsahu obrazovky i s interním audiem

Apple umožňuje od vydání iOS 11 nahrávat přes nativní aplikaci obsah obrazovky se souběžným záznamem interní audio stopy v telefonu. V diskusi na Redditu někteří uživatelé uvádějí, že jejich smartphone dokáže totéž, nejedná se ale o funkci, která by v OS Android byla nativní a fungovala všude, což se dá označit jako komplikace.

Takto jednoduše záznam obrazovky na iPhonu či iPadu spustíte: 

Fyzické tlačítko pro ztlumení

Majitelé iOS zařízení berou malé, nenápadné tlačítko pro okamžité ztlumení na levém boku telefonu jako naprostou samozřejmost. Proto by mnohé z nich možná ani nenapadlo, jak moc po něm touží majitelé některých smartphonů s Androidem. Ti si totiž v žádném případě tak rychlé přepnutí do tichého režimu a zpět do režimu standardního neužijí.

iMessage a FaceTime

„Modré zprávy“ jsou další věc, kterou by majitelé chytrých zařízení s Androidem uvítali i u sebe. Díky rozsáhlosti Google platformy a jejích služeb spolu pochopitelně mohou androidsté komunikovat třeba přes Hangouts, případě využít bezplatnou aplikaci pro zasílání zpráv typu WhatsApp, posílání textovek v rámci stejného operačního systému ale zjevně postrádají. Podobně je to i s hlasovým a video voláním prostřednictvím služby FaceTime – podobná funkce Androidu zkrátka chybí. Jasně, dá se nahradit různými alternativami. Není ale využívání nativní aplikace pohodlnější?

Absence bloatwaru

Když si koupíte nový smartphone s Androidem, zpravidla na něm najdete hrstku předinstalovaných aplikací. Některé z nich ale uživatelé vůbec nepotřebují a u řady z nich si stěžují, že je nelze odstranit běžným způsobem. Právě tito uživatelé u iOS chválí nejenom nízký počet předinstalovaných aplikací, ale také možnost je z telefonu smazat. Z diskuse na Redditu nicméně vyplývá, že bloatware je problémem některých konkrétních států.

Tablety

Nutno podotknout, že tento bod je ještě o něco spornější než ostatní. Stejně jako někdo nedá dopustit na iPad, nedají zase jiní dopustit na Surface nebo Galaxy Tab. Diskutující na Redditu s přezdívkou unnecessary_kindness ale poukazuje na to, že zatímco aplikace pro iPad jsou skutečně aplikacemi, plně přizpůsobenými iPadu, v případě Androidu se často jedná jen o „zvětšené“ aplikace pro smartphony. iPady se navíc podle mnohých nedají s androidími verzemi absolutně porovnávat, což sportovně přiznávají i mnozí uživatelé jablíčkáři proklínané platformy.

Tablety s Androidem se zkrátka iPadům od Applu nevyrovnají:

Lepší podpora přístupnosti

Další vlastností, kterou si uživatelé Androidu na iOS chválili, je lepší podpora funkcí, usnadňujících život uživatelům s nejrůznějšími handicapy. V internetových diskuzích si mnozí si chválí například skvělou spolupráci se sluchadly, usnadnění čtení pro uživatele s dyslexií a řadu dalších funkcí. Android sice také nabízí obstojnou podporu přístupnosti, od iOS se ale má zjevně stále co učit.

Příslušenství

Jednou z obrovských výhod toho, že Apple kromě softwaru produkuje i vlastní hardware, je možnost zakoupení široké škály příslušenství. Velké popularitě se těší zejména nejrůznější redukce a adaptéry – v tomto směru nabízí Apple širokou škálu kombinací. Uživatelé mají k dispozici drobnosti typu redukce z 3,5mm jacku na Lightning, ale také USB-Lightning nebo kompletní balíčky adaptérů pro zásuvky ve všech zemích světa. Na Redditu se ale objevila také chvála na kvalitní kryty, pouzdra a obaly.

Apple Store

Apple Stores jsou kapitolou samy pro sebe. Představují jedinečnou a úspěšnou kombinaci elegantního designu, kvalitního značkového prodeje a poskytování nejrůznějších služeb od servisu až po kulturu a vzdělávání. Majitelé zařízení s Androidem – s výjimkou značek, jako je třeba Xiaomi nebo Samsung – tuto možnost nemají.

Bezpečnost

Operační systém Android je již z podstaty své „otevřenosti“ náchylnější k nejrůznějším útokům a zranitelnější vůči malwaru. Tyto problémy se pochopitelně nevyhýbají ani prostředí iOS, vyskytují se zde ovšem za zcela jiných podmínek a v nesrovnatelně nižší míře. V tomto kontextu se například přístupnost Androidu k aplikacím třetích stran jeví jako dvousečná zbraň. Když už se navíc problém na Androidu objeví, zpravidla není tak svižně vyřešen jako na iOS. To je však jasné, jelikož tento systém běží na daleko větším množství smartphonů od spousty výrobců, kteří se musí svým způsobem do řešení problému také zapojit.

Není to však jen řešení chyb, co mnohým androiďákům leží na jejich platformě v žaludku. Ani jejich autentizační technologie totiž nejsou v porovnání s Applem bůhvíjaké. Sken otisků prstů je sice srovnatelný, avšak ve skenu obličeje Android značně pokulhává. Face ID, které Apple představil spolu s iPhonem X, je totiž zkrátka mistrovským dílem, na které se můžete bez obav spolehnout.

Apple-vs-Android-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.