Zavřít reklamu

Pamatujete si ještě na to, jaký poprask způsobil vloni ve světě přesun dat čínských uživatelů produktů od Applu ze zahraničních serverů na čínské servery ve vlastnictví státu? Vsadím se, že určitě ano. Kalifornský gigant si totiž za tento krok vysloužil tvrdou kritiku snad odevšad včetně amerických zákonodárců. Pokud si však myslíte, že se Apple kvůli negativním ohlasům podobným krokům v budoucnu vyvaruje, jste na omylu. Podle dostupných informací totiž podobnou věc zaváží i v Rusku. 

Ruští zákonodárci schválili již v roce 2014 zákon, podle kterého musí být data o ruských občanech uložena na místních serverech, což je vzhledem k pověsti země poměrně kontroverzní. Podobný názor zastával i samotný Apple, kterému se do přesunu dat ruských jablíčkářů na servery v jejich zemi příliš nechtělo. Nicméně nakonec nátlaku podlehl a dle informací portálu Apple Insider začne brzy data ze svých serverů na ruské přesouvat. Tento krok však s sebou opět přináší vlnu kritiky. Kalifornský gigant by totiž mohl být údajně v budoucnu nucen k dešifrování dat a jejich následnému poskytování bezpečnostním službám a to dokonce bez jakýchkoliv oprávnění. Ruská vláda by tak mohla mít nad svými “poddanými” díky tomuto kroku daleko větší přehled, jelikož by byla schopná jím nahlížet třeba i do iMessage či iCloudu, což by mohlo znamenat obří problémy třeba pro odpůrce prezidenta Vladimira Putina. 

Ruská vláda by mohla mít nyní snadnější přístup na iCloud. Jeho velikost změníte takto: 

Přestože se může krok Applu zdát v očích laika skutečně špatný, je potřeba si uvědomit, že pokud by se k němu neodhodlal, výrazně by ohrozil své působení na tamním trhu, jelikož by zkrátka nedodržoval tamní zákony. To si však samozřejmě nemůže vzhledem k velké kupní síle Ruska dovolit, byť sám nemusí s přesunem dat souhlasit. Peníze jsou však i v tomto případě až na prvním místě. 

icloud

Dnes nejčtenější

.