Zavřít reklamu

Často ve svém okolí slýchávám, že iPhone je rok od roku dražší. Ve skutečnosti to je ale pravda jen částečně. Za celou historii se totiž základní cena telefonu od Applu na americkém trhu změnila jen dvakrát. V jednom případě hlavně kvůli zdvojnásobení základní kapacity úložiště. Co se České republiky týká, je situace výrazně odlišná a za posledních jedenáct let se u nás cena iPhonu změnila o desítky tisíc korun.

Vůbec první model, který se dostal na pulty českých prodejců, byl iPhone 3G. Ten ve své době, tedy v roce 2008, stál 11 977 Kč v případě 8GB varianty. Nejvyšší 16GB model pak vycházel na 13 977 korun. V porovnání s dnešními iPhony jde s jistou mírou nadsázky o úsměvné částky. Ceny jablečných telefonů se totiž zvyšovaly v podstatě rok co rok. Je jen pár světlých výjimek, kdy byl nový iPhone levnější než jeho předchůdce při svém uvedení.

Pokud bychom tedy srovnali tehdejší a dnešní nejvyšší model v nabídce Applu, pak se dostáváme na rozdíl neskutečných 31 513 Kč. Současná špička na poli telefonů od Applu – iPhone XS Max (512 GB) – totiž vychází na 43 490 Kč. Uznávám, není to zcela spravedlivé srovnání, na druhou stranu se ale v obou případech jedná o to nejvyšší, co Apple nabízí resp. nabízel svým zákazníkům.

Chceme-li být o něco spravedlivější a vzít v potaz iPhone XS, pak se dostáváme na rozdíl 28 513 korun. Přeci jen XS je v současné době vlajkový telefon Applu, stejně jako byl před jedenácti lety právě iPhone 3G. Zde je tedy srovnání zcela korektní a jasně nám ukazuje, jak výrazně telefony Applu v České republice zdražily.

Důvodů je hned několik

Zvyšující se ceny iPhonů na tuzemském trhu lze odůvodnit hned několika faktory. V první řadě je tu určitá míra inflace, ta však mezi roky 2008 a 2019 činí pouze 1,51 %. To znamená, že iPhone 3G za 13 977 korun by dnes stál 16 230 korun. Jistou roli hraje také zdražování telefonů samotným Applem na americkém trhu. Nicméně jak už bylo zmíněno v úvodu, zde se ceny měnily jen sporadicky, nejvíce však právě v poslední době. Do třetice nelze nevzít v úvahu také méně výhodný kurz eura vůči dolaru a koruny vůči euru, i oslabená koruna totiž v historii hrála značnou roli. Tak či onak se ale iPhony neustále zdražují, a to zejména nepřímo úměrně k výši průměrné české mzdy.

iPhone 3G vs iPhone XS Max

Související články

Dnes nejčtenější

.