Zavřít reklamu

Tim Cook s oblibou prohlašuje, že jednou z priorit společnosti Apple jsou neustálé inovace. S těmi jdou ruku v ruce často také zásadní změny, které se ne vždy musí všem líbit. Pro revoluci jsou však přesto nevyhnutelné a dříve či později s nimi zkrátka musíme smířit. Které technologie se Applu podařilo úspěšně pohřbít?

Sluchátkový jack

Ještě relativně nedávno vypadal sluchátkový jack jako něco, co je běžnou součástí většiny elektronických zařízení. Asi jen málokoho napadlo, že bychom se s ním v budoucnu měli rozloučit. Apple v tom ale neviděl žádnou překážku. Když vydal svůj iPhone 7, k němuž bylo možné připojit sluchátka přes Lighting port, adaptér nebo Bluetooth, vyvolalo to velký rozruch. Někdo za to Apple vyzdvihoval jako vizionářskou a inovativní společnost, našlo se ale více těch, kteří si ťukali na čelu, Applu se vysmívali nebo ho proklínali. Ale ruku na srdce: zas tolik to nakonec nebolelo, že?

Diskety

První iMac, který Apple vydal v roce 1998, udivil veřejnost nejenom svým all-in-one konceptem, průhledným barevným designem a konektivitou, ale také naprostou absencí disketové mechaniky. Ta ale byla ještě koncem devadesátých let minulého století vcelku běžnou součástí domácích počítačů – někteří z vás si jistě pamatují, jak některé herní tituly putovaly z ruky do ruky zkomprimované na dvaceti 3,5palcových disketách. Apple ale u iMacu pohotově předpověděl blížící se konec této technologie, stejně jako slibný vzrůst popularity přenosu dat na CD a DVD – nebo dokonce po síti.

Hardwarové klávesnice u mobilů

Vzpomínáte si na dobu přediphonovou? Na trhu vládly značky, jako třeba BlackBerry, a jejich telefony s velkým displejem a nepříliš pohodlně ovladatelnou hardwarovou klávesnicí. Apple byl jedním z výrobců, kteří se odvážně pokusili vydat cestou smartphonu, kterému dominoval displej. Telefonům s hardwarovými klávesnicemi definitivně odzvonilo, přestože byly doby, kdy jsme si psaní přímo na displeji dokázali představit jen horkotěžko.

Optické mechaniky

Stejně jako v mnoha jiných případech nebyl ani ve věci odstraňování optických mechanik z laptopů Apple průkopníkem. Když ale v roce 2009 uvedla první MacBook Air, který byl mechaniky zcela prost, jednalo se o skutečnou předzvěst definitivní smrti této technologie. Dnes jsou již laptopy s optickou mechanikou spíše vzácným ohroženým druhem. Světu kralují cloudová úložiště a externí HDD.

Hudební nosiče

Uznáváme, tento odstavec asi bude mírně kontroverzní. Existuje totiž řada lidí, kteří za účelem sběratelství i v současné době investují nemalé peníze do hudebních nosičů, které zase jiní považují za zastaralé. Pravdou ale je, že s příchodem iPodu a iTunes putovala nejedna sbírka CD na dno šuplíku a na discmany začal sedat prach.

Touchpady bez fyzických tlačítek

V roce 2008 přešel Apple u svých laptopů z obvyklých touchpadů se dvěma tlačítky na multifunkční plochu bez tlačítek. V té době se nejednalo o příliš obvyklý jev, dnes již beztlačítkové touchpady naleznete u řady laptopů. Dokonce bychom se nebáli říci, že těch s beztlačítkovým touchpadem je již více než počítačů s tlačítky.

floppy-disk-214976_1280

Související články

Dnes nejčtenější

.